Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcap17%KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcap29%KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcap31%KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcap23%KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
hot_spicy
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
Darkangel
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
angel boy
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
Child In Time
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
Blue Paradise
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
Child Of Darkness
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
rapper_girl
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
Mars
KURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 4 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 4 I_vote_rcap 
Keywords
shoqeria dashuri
July 2021
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 KURIOZITETE

Shko poshtė 
+18
Lacuna_Coil
maria gracia
Ernesto_Guevara
3bla
hot_spicy
Realkatil
Child In Time
Soldier Of Fortune
Une
Mars
bad boy
vdekja_eshte_mundesia
Endi
LiKe A sTaR
SupergirL
fefe_
RioT
Blue Paradise
22 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:52 pm

Nje e moshuar 130-vjecare, vertet nuk mundet te kerceje per shkak te dhimbjes se gjunjeve, po ama nuk heziton aspak qe te kendoje.

Gruaja, e cila ka lindur me 27 mars te vitit 1879, ne Kazakistan, me syte e saj ka pare lindjen e Bashkimit Sovjetik, epopene e Leninit, ardhjen ne fuqi te Stalinit, vitet e Luftes se Ftohte, Perestrojken e Gorbacov dhe me pas pavaresine e vendit te saj.

Me 130 pranverat e saj, e moshuara Sohan Dosova eshte gruaja me e vjeter ne bote. Ajo ka nje pasaporte sovjetike ku shkruhet nje date tjeter lindjeje, megjithate Sohan kembengul se ka lindur me 1879.

Zonja Dosova po shijon nje fame te papritur. Per Kazakistanin eshte nje rast per te hyre ne librin Guiness per jetegjatesine e gruas. Megjithe jeten e perulur, Sohan tashme eshte bere nje VIP.

Gjate jetes se saj ka patur 10 femije, te cilet jane martuar kane lindur femijet e tyre dhe femijet, pasaardhesit e tyre. Familja e saj eshte shume e madhe dhe Sohan eshte e lumtur per jeten qe ka patur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:53 pm

Prej dekadash, shtėpitė prodhuese tė kozmetikės, nga locioni pas rrojės, te shkėlqyesi i buzėve, testojnė sigurinė e produkteve tė hedhura nė treg dhe deri tani qeveria ka pasur njė rol tė vogėl mbi gjithė kėtė. Me kalimin e kohės kanė dalė nė pah disa probleme sanitare apo sigurie qė lidhen me pėrdorimin e shumė produkteve tė tualetit dhe kozmetikės nė shitje.

Por, ndėrkohė, ėshtė shfaqur vėmendja kundrejt pėrbėrėsve kimikė tė produkteve, tė cilėt pėrdoren ēdo ditė nga konsumatori. Bashkimi Evropian dhe Kalifornia kanė qenė pararendės nė vendosjen e normave tė reja pėr kontrollin e pėrbėrėsve tė parfumeve, kremrave, shkėlqyesve pėr thonjtė dhe llakun e flokėve qė ndodhen sot nė treg.

Ligjet kaliforniane mbi sigurinė e produkteve kozmetike u kanė dhėnė si detyrė shtėpive prodhuese qė t‘u komunikojnė autoriteteve sanitare tė shteteve nėse njė produkt pėrmban njė substancė kimike, e cila hyn nė listat qeveritare tė agjentėve tė mundshėm kancerogjenė, ose substanca shumė tė rrezikshme pėr sistemin riprodhues.

Industria kozmetike ėshtė vėnė nė lėvizje pėr tė rritur nivelin e kontrollit tė brendshėm. Nuk janė zhvilluar studime klinike tė rrepta nė shkallė tė lartė, tė cilat tregojnė se produktet kozmetike janė shkaku kryesor i patologjive tė rėnda te njerėzit. Mirėpo, disa raste klinike, tė cilat janė publikuar nė disa revista mjekėsore tė kohės, tregojnė se disa substanca tė pėrdorura nė kozmetikė mund tė influencojnė mbi funksionet hormonale tė njeriut.

Interesi i kėrkuesve pėrqendrohet mbi njė grup substancash kimike tė emėrtuara fatale, ku disa prej tyre kanė pasur efekt mbi sistemin riprodhues tė kafshėve tė laboratorit dhe mund tė jenė thithėse dhe pėrjashtuese nga trupi i njeriut. Bėhet fjalė kėtu pėr substanca tė pėrdorura nė disa shkėlqyes pėr thonjtė, parfume, pėrgatitje mjekėsore dhe tenda dushi.

Kėshtu, industria kozmetike po bėn tė pamundurėn pėr t‘i eliminuar sa mė shumė kėta pėrbėrės tė dėmshėm nga produktet e pėrdorshme. Disa shtėpi aktualisht i kanė eliminuar vullnetarisht nga shkėlqyesit pėr thonjtė “dibutilphtalate”, qė Kalifornia e konsideron si krim pėr sistemin riprodhues.

Pėrfaqėsuesit e industrisė kozmetike pohojnė se duhet tė mbėshteten te njė rregull mė efikas dhe jo nė njė supervizion shtetėror. Nė kėtė kontekst, njė asocim i sektorit “Cosmetic, Toyletry and Fragrance Asocciation”, ka filluar t‘u sugjerojė kompanive mbėshtetjen vullnetare nga njė program i posaēėm.

Njė doktoreshė specialiste, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr projektet e kėrkimit nė Qendrėn Kombėtare tė Shėndetit Ambiental tė Qendrave tė Kontrollit dhe Parandalimit tė Sėmundjeve, nė Atalantė, thotė se thithja dhe largimi i substancave kimike nga ana e trupit nuk tregon medoemos lidhjen e tyre me shėndetin e njerėzve.

Gjithēka qė mund tė thuhet pėr momentin ėshtė se qeniet njerėzore janė tė ekspozuara ndaj kėtyre substancave, por prezenca e njė substance kimike nė trup nuk ėshtė medoemos njė efekt negativ. Ėshtė e nevojshme qė tė kryhen kėto studime pėr tė kuptuar se vėrtet kėta komponentė kimikė janė tė rrezikshėm pėr trupin e njeriut. Ndaj, pėr tė evituar kėtė rrezikshmėri, kozmetika po pėrdor gjithnjė e mė shumė produkte dhe ekstrakte prej bimėsh mjekėsore. Pėr shembull, shumė vende evropiane pėrdorin bimė mjekėsore si: bliri, kamomili, trėndafili i egėr, hithra etj., sepse ato nuk janė tė shtrenjta dhe kanė cilėsi si nė pėrpunimin e tyre, ashtu edhe nė pėrdorimin e ekstrakteve. Mes bimėve mė efikase janė: aloe vera, e njohur si ruajtėsja e bukurisė femėrore, si dhe kamomili, i cili qetėson lėkurėn, e bėn mė tė butė, parandalon proceset e infektimit, forcon barrierėn mbrojtėse tė lėkurės etj. Edhe kremrat, tė cilėt pėrmbajnė ekstrakte mjalti, janė kurues dhe vitaminizues pėr lėkurėn.

Nė disa nga produktet kozmetike me pėrbėrje bimore ka kombinacione tė posaēme bimėsh mjekėsore, kėshtu qė formohet njė pėrzierje qė forcon ndikimin e tyre. Nė krahasim me produktet kozmetike jobimore qė ofrohen nė treg, ato bimoret janė dhjetėra herė mė tė pasura me komponentė aktivė.

Njė rol tė rėndėsishėm kanė edhe bimėt e egra, tė cilat mblidhen nė rajone tė pastra, sepse pėrmbajnė shumė lėndė aktive, vitamina, enzime, mikroelemente.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:54 pm

“Nuk mund tė kėrcej, sepse ka shumė kohė qė vuaj prej gjunjėve, por mund tė kėndoj”. Alegria ėshtė ajo qė tė bėn pėrshtypje kur dėgjon zėrin e Sohan Dosova, njė zonjė e moshuar qė ėshtė plot 130 vjeēe. Kur lindi, mė 27 mars tė 1879-ės, nė zonėn e Karagandės, nė Kazakistan, Rusia qeverisej ende prej carėve. Me sytė e saj pa rrugėtimin nga Bashkimi Sovjetik, epopeja e Leninit, dhe ardhjen nė pushtet tė Stalinit, vitet e Luftės sė Ftohtė dhe perestrojkėn e Mikail Gorbaēovit, nga ku mė pas arriti pavarėsia e vendit tė saj.

Gjyshe rekord

Me 130 pranverat e saj, Sohan ėshtė gruaja mė e vjetėr e botės. Sipas tė dhėnave tė zbuluara nga autoritetet dhe mediat e tė gjithė botės, ky fakt ėshtė i vėrtetė. Nuk ėshtė e thjeshtė tė gjesh pėrforcime dhe pohime nė rastet e kėtij lloji. Gruaja ka njė pasaportė sovjetike tė lėshuar nė vitet ‘80, por tė dhėnat e shkruara mbi tė janė tė njėjtat qė ajo ua dha dikur autoriteteve. Ashtu siē ndodhte shpesh nė shoqėritė rurale, regjistrimet anagrafike nuk ishin tė rregullta dhe kėshtu gjithēka bazohet nė atė copė letėr tė vogėl, si dhe dėshmitė e atyre qė i qėndrojnė pranė (tė cilėt kanė si provė vetėm tregimet me gojė).

Thesar kombėtar

Gjithsesi, ēėshtja nuk dukej kaq e rėndėsishme, por tashmė zonja Dosova po shijon famėn nė tė gjithė botėn. Gjithēka ndodhi krejt rastėsisht, kur njė gazetė vendase tregoi pėr herė tė parė historinė e saj. Pėr Kazakistanin ėshtė njė nder, sepse mund tė bėhet pjesė e librit tė rekordeve “Guinness” falė jetėgjatėsisė sė banores sė tij. Jo mė kot stacioni televiziv BBC e ka cilėsuar tė moshuarėn si “thesari” i ri i kėtij vendi. Sohan, nga ana e saj, edhe pse tashmė ėshtė bėrė e famshme, ka preferuar qė jetėn tė mos e ndryshojė.

Njė familje fis

Sohan ka sjellė nė jetė dhjetė fėmijė, tė cilėt kanė lindur fėmijė tė tjerė, duke e shtuar vazhdimisht numrin e kėsaj familjeje. Fakti ėshtė se sot ajo nuk arrin ta kujtojė me saktėsi numrin e familjes-fis sė saj. Gjithė jetėn e ka kaluar nė Aul, njė fshat nė zonėn qendrore tė Karakandės, territor i famshėm pėr minierat e karbonit, si dhe pėr kryerjen e testit tė parė bėrthamor sovjetik nė Semilapatinsk. Mesa duket, pikėrisht ky vendbanim ėshtė baza e numrit tė madh tė njerėzve me sėmundje mendore qė regjistrohen nė vend. Gjithashtu, sipas tė dhėnave tė BBC-sė, edhe tre nipėrit e tė moshuarės vuajnė nga kėto lloj problemesh.

Ēaj me gjalpė

Gjatė intervistave tregon gjithmonė anekdota mbi zakonet e saj, pėr shembull mėnyrėn speciale si e pinte ēajin, duke i hedhur brenda gjalpė. Kjo, sipas traditės kazake. Pjata e preferuar ėshtė pėrsheshi me ēaj dhe gjalpė. Edhe pse tashmė ka mbetur me njė dhėmb nė gojė, nuk e refuzon kurrė. Pavarėsisht se ėshtė 130 vjeēe, gjendja e saj shėndetėsore ėshtė e mirė: ecėn e vetme, duke u mbajtur mbi njė bastun. Stacioni televiziv, BBC, thotė se sipas dėshmive tė mjekut tė familjes, gruaja “gėzon shėndet tė plotė, ėshtė e zgjuar dhe shumė aktive. Gjatė gjithė karrierės sime- shton mjeku, qė ka 40 vjet eksperiencė profesionale -nuk kam parė asnjė rast tė ngjashėm. Kur erdhi pėr t‘u vizituar pėr herė tė parė tek unė, kėrkova t‘i shihja pasaportėn”.

“Nuk mjaftojnė dhomat”

Sot Sohan jeton nė njė apartament tė vogėl nė katin e pestė tė njė pallati. “Ėshtė pak i vogėl, thotė ajo. Do tė dėshiroja njė apartament mė tė madh. Jetojmė shumė njerėz aty brenda dhe nuk ka dhoma mjaftueshėm”. Familja shpreson qė me famėn e fituar, supergjyshja tė ketė mundėsi tė marrė njė shtėpi mė tė madhe, me qėllim qė t‘i pėrmirėsohen kushtet e jetesės. Gjithsesi, pavarėsisht kėsaj, ajo vazhdon tė jetojė si gjithmonė: duke parė televizor e duke buzėqeshur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:56 pm

Parqe me sipėrfaqe jashtėzakonisht tė mėdha; njė aeroport i projektuar nė mėnyrė tė tillė pėr tė kursyer karburant; 80 pėr qind e njerėzve nė orėt e pikut tė ditės pėrdorin mjetet e transportit publik; stacionet janė mesatarisht 300 metra larg dyerve tė shtėpisė; gjithēka ėshtė e pastėr dhe perfekte. Duket njė qytet pėrrallash, por nuk ėshtė kėshtu, sepse jo vetėm qė ekziston, por nuk ėshtė as shumė larg. Vendi ku ėndrrat e ambientalistėve dhe qytetarėve tė zakonshėm tė lodhur nga metropolet e zhurmshme bėhen realitet, ėshtė Stokholmi. Pėr ta nxjerrė kėtė qytet nga libri i pėrrallave mendoi Komisioni Evropian, qė sapo e ka kurorėzuar si kryeqyteti jeshil i Evropės pėr vitin 2010 nė edicionin e parė tė njė ēmimi tė destinuar pėr tė vlerėsuar qendrat urbane, tė cilat japin kontributin e tyre pėr zhvillimin e qėndrueshėm. Kryeqyteti i Suedisė “mundi” pėr njė fije Hamburgun, qė mendohet se do tė jetė fituesi pėr ēmimin e vitit 2011.

Stokholmi, lexohet nė motivacionin e ēmimit, pati kurajėn pėr tė pranuar objektivin ambicioz qė tė heqė dorė brenda vitit 2050 nga pėrdorimi i lėndėve djegėse, tė cilat ndotin ambientin. Nė vend, rreth 95 pėr qind e popullsisė jeton nė mė pak se 300 metra larg nga zonat jeshile, qė gjė pėrmirėson cilėsinė e jetės, lehtėson pastrimin e ujėrave, reduktimin e zhurmave dhe zhvillimin e

biodiversitetit. Qyteti i vogėl ka njė sistem perfekt tė mbledhjes sė mbeturinave dhe pėrqindje tė lartė riciklimi. “Congestion charging system”, qė pėrdoret nė vend, ka reduktuar pėrdorimin e makinave personale, ka rritur ndjeshėm pėrdorimin e mjeteve tė transportit publik dhe ka ēuar nė uljen rreth 25 pėr qind pėr person tė dyoksidit tė karbonit, qė nga viti 1990. Kėto fjalė shpjegojnė plotėsisht se pėrse Stokholmi mundi 34 konkurrentėt e tjerė (tė gjitha qytete tė Evropės veriore, si Gjermania, Franca, Holanda, Suedia, ishin vendet kryesore nga tė cilat vinin qytetet kandidate). “Sekreti ynė ėshtė njė model plotėsues qė pėrdorim. Disa nga qytetet kandidate, pėr disa tema tė veēanta kishin performanca mė tė mira se tonat. Por, askush nuk kishte njė plan global pėr gjelbėrimin, ashtu siē kemi ne. Nuk flas pėr projekte tė veēanta, pėr zona tė caktuara, por pėr njė zhvillim urban, ku zonat jeshile, transportet publike, trafiku, administrimi i mbeturinave dhe pėrdorimi i energjisė sė rinovueshme mblidhen tė gjitha sė bashku. Kemi me dhjetėra vite qė punojmė pėr kėto ēėshtje dhe tani rezultatet shihen”, tregon Karim Dhakal, zėvendėsdrejtor i zyrės qė merret me koordinimin ambiental tė politikave tė Stokholmit. Ajo qė Dhakal nuk thotė, por qė ėshtė e qartė pėr mijėra vizitorė tė cilėt ēdo vit vijnė aty pėr ta admiruar, ėshtė se Stokholmi ka fituar betejėn pėr tė ardhmen, pa e harruar tė kaluarėn: dritaret e mėdha, pallatet e ndėrtuara mbi ujė dhe arkitektura historike mbeten disa nga pikat e fuqishme tė bukurisė sė qytetit, pėr tė cilat ėshtė vendosur qė tė lihen ashtu siē janė. Ajo qė shihet me kujdes nė rrugėn e vendit drejt njė tė ardhmeje ekologjike ka qenė mėnyra e jetės sė qytetit nė tė gjitha format e tij: qė nga administrimi i ujėrave dhe hapėsirave publike, nė problemin mė tė madh, atė tė transportit. Kėshtu, reduktimi i emetimeve erdhi duke ndėrtuar shtėpi me njė sistem energjetik tė lidhur me ujin dhe erėn, duke furnizuar autobusėt me energji elektrike tė prodhuar jo shumė larg qytetit, duke zhvendosur nė mėnyrė tė vazhdueshme parkun tradicional tė makinave e pėr ta zėvendėsuar atė me vetura elektrike: sot, 85 pėr qind e makinave qė pėrdoren pėr transport publik ushqehen me burime tė energjisė sė rinovueshme. Megjithatė, objektivi ėshtė qė tė arrihet nė masėn 100 pėr qind brenda pak viteve nė tė ardhme. Shifrat e ndotjes akustike janė ndėr mė tė ulėtat nė Evropė (vetėm 34 pėr qind e qytetarėve i nėnshtrohen ndonjė lloj zhurme). Po ashtu, ushqimi i pėrdorur ėshtė pothuajse 100 pėr qind biologjik. Pėr tė mbajtur standarde kaq tė larta, Stokholmi u kėrkon banorėve tė tij tė respektojė rregullat dhe pakti duket se ėshtė pranuar pa asnjė vėshtirėsi. “Ėshtė e vėrtetė qė tradicionalisht jemi njė qytet shumė i kujdesshėm ndaj kėtyre gjėrave (nė vitin 1972 kėtu u zhvillua samiti i parė ambientalist i Kombeve tė Bashkuara, nė kohėn kur pėr ambientin flitej shumė pak). Por, ėshtė e vėrtetė gjithashtu qė personat, pėr tė pasur ajėr tė pastėr, ujė tė pastėr pėr tė notuar afėr shtėpisė dhe hapėsira publike tė disponueshme, pranojnė tė paguajnė njė taksė pėr tė hyrė nė qytet. Tė hedhin mbeturinat nė mėnyrė tė diferencuar, ose tė heqin dorė nga ideja pėr tė pasur njė makinė”.

Nė cilėsinė e qytetit fitues, Stokholmi nė 2010-ėn do tė zhvillojė njė sėrė iniciativash tė destinuara pėr tė ilustruar politikat e tij ambientaliste. Modeli qytetar do tė ēohet “World Expo” nė Shangai dhe pėrgjegjėsit shpresojnė se mund tė arrijnė tė tjera gjėra pozitive pėr ta bėrė qytetin sa mė ekologjik tė jetė e mundur: “Mendojmė se ėshtė detyra jonė tė ndajmė njohuritė tona, por kemi ende shumė pėr tė mėsuar nga ajo qė bėjnė tė tjerėt”, pėrfundon Dhakal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:56 pm

Hidhet ne lume per te festuar ditelindjen, por perfundon ne gojen e nje krokodili. Ajo qe duhet te ishte nje dite e lumtur, ka perfunduar tragjikisht per nje 21-vjecar australian.

Aborigjeni Richard Perry u hodh ne ujrat e lumit Daly se bashku me nje mik, por u sulmua nga nje krokodil, qe e terhoqi pas vetes. Miqte e tjere qe kane pare skenen e tmerrshme nuk kane mundur te bejne dot asgje. Djali kishte pire se bashku me shoket dhe pas kesaj ka dashur te freskohet ne uje.

Lumi njihej si i banuar nga krokodile me te gjate se kater metra dhe gjendet ne Nauiyu, nje zone 200 km ne jug te Darwin. Shoku qe ndodhej ne lume bashke me viktimen arriti te shpetonte. Kerkimet per trupin e te riut nisen menjehere dhe pak ore me pas u gjeten mbetjet e tij, ndersa krokodili u vra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:58 pm

Nje grua indiane synon te hyje ne librin e rekordeve Guinnes, pasi arriti te konsumoje 51 speca djeges brenda dy minutash.

Nje grua indiane synon te hyje ne librin e rekordeve Guinnes, pasi arriti te konsumoje 51 speca djeges brenda dy minutash.

Megjithate, Anandita Dutta Tamuly, 26 vjec, tha se ndihej keq, pasi gjate nje prove te meparshme kishte arritur te hante edhe 60 te tilla. Gruaja arriti te gelltiste specat “fantazme”, qe jane specat indiane me pikante qe ekzistojne.

Indiania kishte arritur te shtrydhte ne sy farat e specave perpara se t’i hante brenda nje minute, ne pranine e nje shefi te njohur kuzhine ne Britani. Gordon Ramsay ndodhej ne shtetin indian Assam per te xhiruar per nje program televiziv.

Tamuly tregoi per Assocciated Press se ishte mesuar te hante speca djeges qe femije, ndersa moshataret e saj mblidhnin kokrra neper peme. Tashme pritet pergjigjja nga Guinness World Records per te konfirmuar rekordin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 2:08 pm

Nuk dihet me saktesi se si ka lindur jeta ne Toke, por hipoteza me e mundshme eshte ajo qe mbeshtet krijimin e njeqelizoreve pas nje periudhe vullkanike ne planetin tone.

Por ka nga ato planete qe Diellin e tyre e kane me te ftohte dhe per pasoje energjia qe marrin eshte me e vogel, por kjo nuk do te thote se ne to nuk ka premisa per zhvillimin e jetes. Nje grup astrofizikantesh nga Universiteti i Arizonas ne Pensilvani dhe nje grup tjeter nga “Max Planck Institute” ne Gjermani kane vezhguar per shume kohe 14 yje te ftohte duke bere nje krahasim me sistemin tone diellor.

Perreth tyre jane vene re planete ne disa prej te cileve mendohet se ka acid cianhidrik. Ky lloj acidi eshte nje perberes i adenines, e cila eshte pjese e ADN-se se qenieve qe jetojne ne Toke. Te yjet me te ftohte eshte vene re se planetet qe i rrethojne nuk e kane kete permbajtje por jane vene re gjurme te acetilenit, cka do te thote se jeta mund te jete zhviluar ne forma te ndryshme edhe pse ne keto planete temperatura eshte shume e ulet. Ky perfundim mund te nise nje ere te re ne studimet per te zbuluar origjinen e jetes ne Toke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 2:10 pm

Tė gjithė, ēdo ditė flasim pėr stresin dhe nervozohemi kur dėgjojmė nga miqtė a tė afėrmit tė thonė: “Ndihem i stresuar”. Njė mjeke estetiste e njohur ka publikuar njė libėr mbi argumentin nė fjalė, duke shpjeguar se nėse fjala “stres” ėshtė nė modė, stresi nuk ėshtė njė modė.

“Ėshtė njė faktor qė ndikon negativisht nė tė gjithė organizmin tonė, duke filluar qė nga lėkura e deri te truri. Ja pse mjekėsia estetike ėshtė e kompletuar: tė “shikosh” si nga jashtė, ashtu edhe nga brenda. Tė pushosh pak, tė ushqehesh keq, tė mos bėsh aktivitet fizik, tė mos pushosh kurrė, tė mos i kushtosh asnjė moment tė vetėm vetes, ėshtė njė stil jetese qė ndikon jo vetėm nė humorin tonė, por edhe nė paraqitjen estetike. Ndryshimi i parė vėrehet te lėkura, e cila ėshtė mė e fishkur se kurrė mė parė. Ajo humbet elasticitetin, lamat e syve varen mė shumė, shtohen rrudhat dhe dobėsohen muskujt e fytyrės”. Doktoresha sugjeron njė kujdes tė vogėl pėr tė rikuperuar nė njė kohė tė shkurtėr njė paraqitje tė pėlqyeshme.

Fillimisht duhet tė pėrdorni maska pėr fytyrėn, siē janė ato me bazė kolagjeni, acidi ialuronik dhe vitamina. Ato veprojnė shpejt, duke u thithur nga lėkura. Maska duhet tė mbahet nė fytyrė mbi 30-40 minuta (ideale do tė ishte qė tė mbahej gjatė banjės, pasi ashtu mund tė fitohet njė relaks i dyfishtė, duke arritur veprimin e plotė tė elementėve kryesorė). Pas maskės mund tė aplikoni njė dozė me bazė acidi ialuronik dhe aminoacidi me efekt hidratues.

Maska tė freskėta

Mund tė bėni maska tė freskėta, duke pėrdorur si bazė tė tyre kosin, tė cilit mund t‘i shtoni edhe njė lugė mjaltė, sipas rastit, pėr ta shtuar hidratimin edhe mė shumė: njė lugė argjilė (pėr lėkurė tė yndyrshme), lėng frutash pylli (pėr lėkurė me damarė), njė lugė vaj jojoba (pėr lėkurė tė thatė), njė pilulė vitaminė E bimore, duke e shtypur pilulėn (mbi rrudhat), dy lugė lėng limoni (tė pasura me vitaminė C, kundėr plakjes) dhe njė lugė aloe (pėr lėkurė tė ndjeshme).

Kosi reagon duke hidratuar lėkurėn, falė acidit laktik dhe fermentuesve tė gjallė. Lėreni maskėn qė tė veprojė mirė nė fytyrė pėr 30 minuta.

Mė pas pėrdorni njė krem mbrojtės me probiotikė, DMAE, melatoninė, lėng aloe, acid lipoid dhe vitaminė E. Tė gjithė kėta pėrbėrės mund t‘i gjeni nė farmaci. Gjithashtu, pėr tė rigjeneruar lėkurėn e fytyrės suaj duhet tė pėrdorni: krem dite dhe nate, korrektorė pėr rrathėt e syve, qumėsht pastrues, tonikė, si dhe maska freskuese. Qė lėkura jonė tė qėndrojė gjithmonė e re, ka nevojė pėr maska me vitamina, njė mėnyrė tė shėndetshme tė ushqyeri, pėrdorim tė probiotikėve dhe njė substance tė veēantė tė pėrftuar nga salmoni: DMAE. Probiotikėt, me bazė disa kremra kundėr plakjes tė pėrdorura nė kozmetikė, pėrmirėsojnė mikroflorėn mbrojtėse tė lėkurės sė fytyrės, duke sjellė nė sipėrfaqen e saj aciditetin e duhur (i njohur ndryshe si pehazhi), e pėr mė shumė ato stimulojnė formimin e substancave tė veēanta endogjene, tė cilat e mbajnė shumė mė kompakte lėkurėn. DMAE ėshtė e pėrbėrė nga dimetilaminoetanoli: njė substancė e pranishme te peshqit (veēanėrisht te salmoni), por qė kohėt e fundit ka filluar tė sintetizohet edhe nėpėr laboratorė tė ndryshėm. Ka njė veprim shumė efikas e tė menjėhershėm, ndaj ėshtė edhe pėrbėrės nė kremrat kundėr rrudhave. Pėrveēse njė antioksidues i shkėlqyer, qė reagon nė fijet muskulore tė fytyrės, e tonifikon menjėherė lėkurėn dhe muskulaturėn e fytyrės, duke i dhėnė njė efekt “lifting” tė dukshėm, menjėherė pas aplikimit. Melatonina ėshtė njė antioksidues shumė i fortė: reagon si freskues dhe antistres pėr lėkurėn. Lėngu i aloes ėshtė qetėsues dhe shumė hidratues, falė njė sheqeri tė veēantė qė ka nė pėrbėrjen e tij.

Pak gjimnastikė faciale, “facial fitness”.

Ėshtė njė mini-tėrheqje e veēantė pėr fytyrėn dhe qafėn, qė pėrdoret si nė shtėpi, ashtu dhe nė zyrė. “Facial fitness” bėhet pėr tė relaksuar muskujt e mimikės. Ky aparat i vogėl pėr gjimnastikėn faciale ėshtė i lehtė dhe shumė i thjeshtė pėr t‘u pėrdorur. Aplikohet nė pjesėt e buzėve dhe funksionon si njė sustė. Ėshtė e kėshillueshme qė tė pėrdoret dy minuta gjatė ditės, duke qėndruar gjithnjė para pasqyrės. Tonifikon qafėn dhe lufton stresin, ēlodh mollėzat dhe rinon buzėt. Gjithashtu mund ta pėrdorni edhe pėr t‘u ēlodhur. Ėshtė njė aparat farmaceutik. Pėr pėrdorim korret, duhet tė kėshilloheni me estetisten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
e.Xtract
Adoleshent
Adoleshent


Male
Numri i postimeve : 10
Mosha : 26
Vendndodhja : Prishtin
Piket : 80
Data e regjistrimit : 25/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 2:10 pm

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.

Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macat , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.

Fėllėnza ėshtė nė gjendje qė 30 ditė tė jetojė pa ushqim.
Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar suxhuku me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

Me gjatėsinė e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjvetė nbajtur nė Stamboll.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 2:15 pm

Te jesh i/e dobet nuk do te thote qe te jesh gjithnje i/e bukur.

Nje grup kerkuesish te Universitetit te Cleveland kane treguar efektet anesore te disa dietave. Pervec uljes se peshes, ato shkaktojne edhe plakjen.Sidomos kur behet fjale per femrat, te cilat humbasin menjehere 5 kilograme.

Nese nje grua nis nje diete dhe humbet menjehere 5 kilograme i shtohen mbi supe 4 vite me shume ne pamjen e saj.

Kjo gje ka me shume mundesi te ndodhe pas moshes 40 vjec, kur edhe rrudhat behen gjithnje e me te paperballueshme.

Ne artikullin e publikuar ne revisten “Plastic and Reconstructive Journal” autoret theksojne se fenomenti i dobesimit perfshin te gjithe trupin edhe pjesen me delikate, sic eshte fytyra.

Ndaj, sidomos per ju qe doni te ndiqni nje diete pas moshes 40 vjec, duhet te kujdeseni per ushqimin dhe te mos ndani nga tryezat tuaja frutat dhe perimet, te cilat kane nje funksion antioksidues, te afta per te luftuar plakjen. Po ashtu duhet patur kujdes per te marre edhe sasite e duhura te karbohidrateve dhe proteinave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 2:16 pm

Vėrtet jetėgjatėsia e njeriut ėshtė rritur shumė gjatė shekullit tė kaluar si rrjedhojė e zhvillimit nė shėndetėsi, arsim, parandalimin e sėmundjeve etj, por ajo qė ndoshta nuk dini, ėshtė se zakone tė vogla tė pėrditshme apo ngjarje dhe rrethana nė tė kaluarėn tuaj, mund tė ndikojnė se sa gjatė dhe sa mirė do tė jetoni. Studimi i fundit mbi jetėgjatėsinė tregon nėse jeni nė rrugėn e duhur pėr tė jetuar sa mė gjatė, dhe nėse jo, kėshillat pėr t’u pėrmirėsuar.
Shenja 1:
Nėse nėna juaj ka qenė nėn 25 vjeē, atėherė ka gjasa qė ju tė jetoni deri nė 100 vjeē krahasuar me dikė qė ka lindur nga njė nėnė me moshė mė tė madhe. Sipas shkencėtarėve nga Universiteti i Chicagos, gjatė riprodhimit marrin pjesė vezoret mė tė mira tė nėnave tė reja, duke dhėnė kėshtu fėmijė mė tė shėndetshėm.
Shenja 2:
Ju pėlqen ēaji? Si ēaji jeshil dhe ai i zi pėrmbajnė doza tė koncentruara tė katekinave, substanca qė ndihmojnė enėt e gjakut tė relaksohen dhe mbrojnė zemrėn tuaj. Sipas njė studimi tė kryer tek 40.000 gra dhe burra nė Japoni, tregoi se ata qė pinin 5 apo mė shumė filxhanė me ēaj jeshil kishin mė pak tendencė tė vdisnin nga sėmundjet e zemrės apo infarkti. Studime tė kryera me ēajin e zi, treguan rezultate tė ngjashme.
Kėshillė: Mjafton vetėm 1 apo 2 gota ēaj si fillim pėr t’i bėrė mirė zemrės tuaj. Nė ēdo rast, sigurohuni qė ēaji tė jetė i freskėt. Nėse i shtoni ujė, kini parasysh qė katekinat fillojnė tė shpėrbėhen pas disa ditėve. Gjithashtu, studimet tregojnė se po tė shtoni qumėsht, ēaji i humbet vlerat e tij. Kėshtu qė shtoni vetėm mjaltė ose limon.
Ecni shumė
Njerėzit qė janė nė formė, pra ata qė ecin pėrreth 30 minuta nė ditė, kanė gjasa tė jetojnė mė gjatė se ata qė ecin mė pak, pavarėsisht nga pesha e tyre trupore. Gjithashtu, gratė qė janė mbi peshė mund ta pėrmirėsojnė shėndetin e tyre thjesht duke i shtuar 10 minuta aktivitet rutinės sė tyre tė pėrditshme.
Shenjė 3:
Shkencėtarėt nė Boston zbuluan se edhe sikur tė pini Coca Cola dietike, ju e dyfishoni rrezikun pėr sindromėn metabolike - qė ėshtė njė pėrzierje gjendjesh fizike si - tension i lartė, nivele tė larta tė insulinės, tepricė dhjamore rreth zonės sė belit, rrezik pėr diabet dhe sėmundje zemre.
Kėshillė:Pini ēaj nėse keni nevojė pėr kafeinė, dhe nėse keni nevojė pėr gaz, pini pak ujė mineral tė pėrzierė me lėng frutash. Duke kontrolluar presionin e gjakut, nivelet e kolesterolit dhe tė sheqerit, ju i keni shtuar 6-9 vite tė shėndetshme jetės tuaj.
Shenja 4:
Keni kėmbė tė forta? Tė kesh gjymtyrė tė forta do tė thotė balancė e mirė, fleksibilitet dhe rezistencė. Me kalimin e moshės, kėta faktorė janė tė rėndėsishėm pėr tė parandaluar rrezikun e rrėzimit, dėmtimit, frakturave etj.
Shenja 5:
Konsumoni ushqime ngjyre vjollce. Rrushi i zi, manaferrat, vera e kuqe, pra tė gjitha ushqimet me ngjyrė tė thellė kanė pėrbėrės qė shmangin rrezikun pėr sėmundje tė zemrės. Polifenolet, substancat qė ndodhen brenda kėtyre produkteve, i mbajnė enėt e gjakut dhe arteriet fleksible dhe tė shėndetshme.
Shenja 6:
Keni pasur peshė normale gjatė adoleshencės tuaj? Personat qė kanė qenė mbi peshė gjatė adoleshencės kanė mė shumė gjasa tė vuajnė nga diabeti nė moshė madhore. Dhe, personat me diabet mund tė preken mė lehtė nga sėmundjet e zemrės.
Shenja 7:
Nuk ju pėlqejnė ushqimet e shpejta (hamburger, etj). Konsumimi i tepėrt i mishit tė kuq shton rrezikun pėr kancer. Ekspertėt nuk janė tė sigurt pėrse mishi i kuq dhe nėnprodhimet e tij, si sallam, proshutė etj, janė kaq tė dėmshme, por ata dyshojnė pėr substancat qė formohen mbasi mishi gatuhet.
Kėshillė: Mund tė hani me raste njė hot-dog apo njė sufllaqe, por nuk duhet ta bėni zakon.
Shenja 8:
Keni mbaruar universitetin? Nga njė studim i fundit nė Universitetin e Harvardit, u zbulua se njerėzit e shkolluar kanė jetėgjatėsi mė tė madhe se njerėzit me mė pak vite shkolle. Kjo, sipas tyre, pėr faktin se njerėzit e shkolluar kanė mė pak gjasa pėr tė pirė duhan. Nga studimi del se pjesa mė e madhe e duhanpirėsve nuk e kanė kryer arsimin e lartė.
Shenja 9:
Ju pėlqen shoqėria e njerėzve tė tjerė? Marrėdhėniet e mira me njerėzit e tjerė shėrbejnė si njė antidot kundėr stresit. Vetėdija se keni pranė njerėz qė ju duan dhe ju ndihmojnė, ju mban tė shėndetshėm si nga ana mendore, dhe ajo fizike. Stresi kronik dobėson sistemin imunitar dhe pėrshpejton plakjen e qelizave. Gjithashtu, ėshtė e rėndėsishme shoqėrimi me njerėz qė kanė tė njėjta zakone si ju dhe jetojnė nė mėnyrė tė shėndetshme.
Shenja 10:
Nuk mbani pastruese. Thjesht duke pėrdorur fshesėn me korrent, duke larė dyshemenė apo dritaret pėr mė shumė se njė orė, njė person mund tė djegė mesatarisht 285 kalori, duke shmangur rrezikun e vdekjes me 30%.
Shenja 11:
Ē’ėshtė mė kryesorja: Jini optimist! Njerėzit qė kanė njė kėndvėshtrim pozitiv pėr jetėn, njė kuptim pėr gjėrat qė bėjnė, janė mė tė shėndetshėm se personat qė nuk ndjehen mirė me veten e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 2:17 pm

Perdorimi i internetit rrit produktivitetin. Perfundimin e ka nxjerre nje studim i Universitetit te Melburnit ne Australi.

Studimi per aktivitetin e quajtur Workplace Internet Leisure Browsing (Wilb), thote se punonjesit qe kalojne shume kohe ne Wilb, jane me produktive. Kush kalon ne internet 20 perqind te kohes se punes, eshte 9 perqind me produktiv se pjesa tjeter.

Firmat perdorin miliona dollare ne software per te ndaluar punonjesit per te pare YouTube, per te mos perdorur FaceBook apo per te mos bere blerje ne eBay dhe thone se kjo u kushton miliona ne produktivitet, por ne te vertete eshte e kunderta.

Por nese koha qe kalohet ne internet eshte me e madhe se 20 perqind, efekti eshte i kundert. 14 perqind e perdoruesve te internetit tregojne shenja varesie. Aktivitetet me te preferuara ne internet jane leximi i lajmeve, kerkimi i informacioneve per produktet, lojrat online dhe YouTube.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 2:18 pm

Kur duhet ta humbisni virgjerine? Per kete nuk keni pse te shqetesoheni pasi ka menduar ADN-ja qe nepermjet nje mekanizmi “sugjeron” kohen per te kryer marredhenien e pare seksuale.

Sipas kerkuesve te California State University, humbja e virgjerise eshte shkruar ne gene. Ky studim eshte publikuar ne revisten “Personality and Individual Differences” ku theksohet gjithashtu se gjithcka varet nga trashegimia gjenetike e qenies njerezore.

”Por kjo nuk do te thote se tek gjithsecili prej nesh ekziston nje gen qe vendos per momentin e humbjes se virgjerise sepse kjo ndodh vetem tek ata njerez me karateristika te vecanta gjenetike. Psh, tek njerezit impulsive ky moment mund te marre ngjyrime shume sentimentale”, shprehet drejtuesja e studimit Nancy Sega.

Ne studim jane marre disa cifte binjekaesh te ndare qe ne femijeri dhe sipas te dhenave, shumica e tyre kane kryer marredhenie pothuajse ne te njejten kohe me vellain ose motren e tyre. Marredhenia mes gjenetikes dhe seksualitetit nuk eshte e re per shkencetaret pasi kjo lidhje eshte studiuar edhe me pare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 2:21 pm

Ne shekullin XXI celulari ka zene nje vend te vecante ne jeten e njerezve por ndodnjehere ky mjet komunikimi behet pengese ne shkolla e zyra ku mesuesit dhe punedhenesit e kane shpallur “armik”.

Nje ilustim me te sakte per kete situate na i jep veprimi i drejtorit te nje shkolle ne Vankuver te Kanadase. Ai instaloi nje “jammer” per te bllokuar valet e celulareve. Por per fat te keq drejtori doli kunder ligjit ne vendin e tij qe aktualisht eshte ne fuqi edhe ne shume vende evropiane. Nxenesit te preokupuar per mosfunksionimin e celulareve e kane zbuluar “hilen” e drejtorit dhe kane shfrytezuar te drejten ligjore per ta cilesuar si te paligjshem veprimin e Steve Gray.

Ai kishte injoruar aktin e komunikimit ne shtetin e Kanadase duke perdorur fonde te shkolles per te blere mjetin bllokues te valeve. “Kishim nje problem te madh me klasat ne oren e mesimit. Gjithmone binte ndonje zile. Ishte thjesht nje projekt qe funksionoi shume mire. Por sapo zbulova qe ishte i jashteligjshem e fika menjehere”, u shpreh drejtori i shkolle, i zhgenjyer nga beteja e humbur me nxenesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 2:23 pm

Reality Record ne Rusi, ku 15 persona pergjohen 24 ore ne 24 prej pese vjetesh. Shtepia me e vezhguar ne vend ndodhet ne nje pyll ne periferi te Moskes.

Qellimi i vetem eshte qe mes meshkujve dhe femrave te krijohen lidhje dashurie. Dom-2, (Shtepia-2) eshte reality me i jashtezakonshem, qe ka strartuar nga 11 maji 2004 dhe vazhdon ende. Qindra telekamera vazhdojne te qendrojne te ndezura, pasi loja nuk ka perfunduar dhe me e cuditshmja eshte se pavaresisht se ka pese vite qe vijon, nuk jane shenuar renie te popullaritetit ne publik.

Show transmetohet nga kanali Tnt. Rreth 1800 episode qe e bejne ate reality-ne me te gjate ne planet. Popullariteti eshte shtuar edhe per prezantuesen Kseniya Sobchak. Parlamenti rus e ka akuzuar programin si nxites te degjenerimit moral, pasi jane transmetuar edhe skena te hapura erotike.

Per shkak se programi zgjat ende, konkurentet edhe mund te dalin nga shtepia per pak dhe te kthehen serish, por gjithnje nen vezhgim. Deri tani jane konsumuar pese martesa, disa fejesa dhe shume lidhje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 3:20 pm

Do te publikohen foto te reja te Thomas Beatie, transeksualit, i cili pret femijen e dyte.

Fotot jane bere bashke me partneren Nancy dhe vajzen e pare Susan Juliette,lindja e se ciles ishte plotesisht normale dhe natyrale.

35-vjecari, Thomas Beatie, i lindur si grua me emrin Tracy Lagondino, vendosi te ndryshonte seks ne moshen 17-vjecare, kur u dashurua me Nancy-n. Permes nje kure hormonesh, Thomas ndryshoi rrenjesisht, vec aparatit riprodhues femeror.

Vajza e pare e ciftit, lindi me ane te spermes se nje donatori.

“Pas lindjes se vajzes, bashke me Nancy-n vendosem qe te mos nxitojme me hormonet mashkullore per te kompletuar transformimin tim, pasi donin nje tjeter femije”, tha Thomas ne nje interviste televizive. Dhe ja qe femija e dyte erdhi kaq shpejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 3:35 pm

Zoteria qe ha gjithcka - Edhe metal
Michel Lotito (lindur me 15 qershor 1950 ) eshte nje Francez interesant, i vecante dhe teper argetues. Lotito, i cili ka lindur ne Grenoble, eshte i famshem ne konsumimin e gjerave te patretshme dhe njihet si Monsieur Mangetout (Zoteria gjithcka-ngrenes). Lotito eshte ne gjendje te haje metal, xham, gome e keshtu me rradhe ai ka mundur te haje bicikleta, televizore dhe nje avion Cessna 150 qe perdoret per stervitje pilotimi.
Lotitos ju deshen plot 2 vjet per te ngrene avionin nga viti 1978 ne 1980. Ai filloi te hante materiale te pazakonta qe femije dhe ka vazhduar te beje publicitet qe ne 1966.
Lolito nuk vuan shpesh nga semundjet per shkak te dietes se tij dhe pas konsumimit te materialeve qe zakonisht konsiderohen helmuese.
Kur jep shfaqje ai konsumon nje kilogram material ēdo dite, duke e shoqeruar me vaj mineral dhe duke pire sasira te konsiderueshme uji gjate “vaktit”.
Ai me sa duket ka nje stomak dhe zorre me dyfishin e trashesise normale dhe acidet e tij tretese jane jashtezakonisht te fuqishme, kjo e lejon ate te trese nje sasi te caktuar te vakteve te tij metalike. Megjithate ai thote se bananet dhe vezet e ziera shume e semurin.Parashikohet qe ndermjet viteve 1959-1997 Lotito te kete ngrene 9 ton metal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 3:37 pm

KURIOZITETE NGA LETERSIA DHE ARTI
1) Picasso mund te lexonte perpara se te ecte dhe fjala e tij e pare ishte fjala laps ne Spanjisht.
2) Sumerianet shpiken shkrimin ne shekullin e katert para Krishtit.
3) Libri i pare historik , Historia e Madhe Universale u publikua nga Rashid-Eddin i Persise ne vitin 1311.
4) Bibla eshte akoma libri me i shitur ne bote.
5) Ne 1097, Tortula nje grua nga Salerno, shkroi librin Semundjet e Grave- ai u perdor ne shkollat e mjeksise per 600 vjet.
6) Filozofi Grek Aristoteli shkroi librin Meteorologjia ne vitin 350 para Krishtit – ai ngeli si libri standart per motin per 2000 vjet.
7) Libri i pare i ilustruar per femije u publikua ne Gjermani ne vitin 1658.
8.) Barbara Cartland shkruante nje novele cdo dy jave dhe publikoi gjithsej 723 novela.
9) Fjala “novele” ne fillim rrodhi nga fjala Latine novus qe do te thote “e re”.
10) Statuja me e madhe ne bote eshte “Mali Rushmore”, Kokat e kater presidenteve Amerikane te gdhendura ne kodrat e zeza afer Keystone.Kokat jane 18 metra te larta.
11) Statuja me e madhe ne bote e me kale eshte monumenti i Zizkov ne Prage 9 metra e larte.
12) Thuhet se nese statuja e nje personi mbi kale kur kali i ka te dyja kembet e perparme te ngritura, personi ka vdekur ne beteje.Nese kali ka njeren kembe te perparme te ngritur, personi ka vdekur si rezultat i plageve te marra ne beteje.Nese kali i ka te katra kembet ne toke si monumenti i Zizkov, personi ka vdekur nga faktore natyrale.
13) Novela e pare e shitur nga nje makine automatike ne metrone e Parisit ishte “Vrasje ne Orient Express”.
14) Kur Mona Lisa e Leonardo da Vincit u vodh ne Louvre ne 1912, 6 kopje u shiten per origjinalen, secila me nje cmim shume te larte, ne 3 vitet e para para se gjendej origjinalja.
15) Vincent van Gogh, piktori me i vleresuar ne bote, i shiti vellait te tij i cili kishte nje galeri arti vetem nje pikture gjate te gjithe jetes.Piktura quhej “Red Vineyard at Arles”.
16) Novela e vitit 1939 e Ernest Vincent Wright’s ka 50,110 fjale dhe asnjera nga ato nuk e permban shkronjen “e”.
17) Teatri me i shkurter eshte “Breath” i Samuel Beckett – 35 sekonda bertitje dhe frymemearrje e rende.


Edituar pėr herė tė fundit nga hot spicy nė Sat Apr 25, 2009 3:38 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 3:38 pm

shum interesant ky informacion,eehhh lloj lloj njerzish mban kjo tok :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 4:02 pm

vdekje postoje pm qe me cove
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 4:02 pm

1.Djemt jan me emocionale se sa ju mendoni,nqs ata ju duan ju deri ne nje fare pike,do te duhet me shum koh se sa mendoni ju qe ata tiu lejn te shkoni,dhe kjo gje i vret cdo sekond qe perpiqen ta bejn nje gje te tille.

2. Djemt munt te flirtojn gjith diten,por para se te shkojn te flejn ata gjithmon mendojn per vajzen qe me te vertet u intereson.

3.Djemte cmenden pas buzeqeshjes se nje vajze.

4.Djemt do te benin gjithcka vetem qe ju ti vini re ata

5. Nje djale qe te pelqen do qe per ty ai te jete i vetmi djal qe ti flet.

6.Te dashurit duhet ti sigurosh her pas her qe ju i doni ata.

7.Nqs i thua djalit dicka te tille" e di cfare?...uh...lere fare" mund ta bej ate te arrij ne nje konluzion qe ai esht shum larg prej asaj qe mendon ti.Dhe mendon se ndoshta beri dicka gabim dhe do rrij gjith kohen te gjeje se cfare gabimi beri.

8.Vajzat jan pikat e dobta te djemve.

9.Djemt flasin lirshem per veten e tyre.

10.Nqs nje djale te tregon problemet e veta, ai ka nevoje vetem per dike qe ta degjoje.Nuk eshte e nevojshme ti jepni keshilla

11.Nje veprim i zakonshem qe provon se djali te pelqen ty eshte kur ai te ngacmon.

12.Djemte ju dashurojn ju me shum se i dashuroni ju ata

13.Zakonisht djemte per te pershkruar nje vajze perdorin fjal si sexy ose simpatike.Ata shum rrall perdorin fjalet e bukur ose e mire,po ama po i perdori kta fjal,ai me te vertetet eshte i dashuruar ose te pelqen shum.

14.Ska rendesi se djemt flasin per permasat e trupi 90-60-90.Personaliteti i nje vajze mbet gjithmon celsi.

15.Djemte i analizojn shum veprimet e vajzave.Nje gje te vogel te beje vajza,edhe pse ajo nuk e ka bere me qellim,djali rrin duke e menduar ate me or te tera duke u munduar te kuptoje se ca do te thote.

16.Nqs nje djale ben ndonje budallallik para nje vajze,ai do rrij duke e menduar ate per ca dit,ose deri ateher kur te takohet prap me vajzen.

17.Nqs nje djal thot qe po marrosem per nje vajze,ai e ka me te vertete.Djemte e thon rralle kete.

18.Nqs nje djale te kerkon qe ta lesh vetem,ai ne fakt po te thote "te lutem rri dhe me degjo".

19.Nqs nje djale po flet seriozisht, degjojeni ate.Kjo gje nuk ndodh shpesh,dhe kur ndodh,duhet te dini qe dicka ka ne kte mes.

20.Nqs nje djale te thote qe je e bukur,mos i thuaj atij qe nuk je.Kjo do ta beje ate te ndaloje se theni qe je e bukur,sepse ata nuk duan qe ku ta kundershtoni.

21.Nqs nje djale po te sheh me shum se nje sekonde,ai medoemos po mendon per dicka.

22.Djali ka me shum probleme sesa mund te shihni ju me syrin siperfaqesor.

23.Djemte flasin per vajzat me shum se flasin vajzat per ta.

24.Djemte me te vertete mendojne se vajzat jan te cuditshme e marrin vendime te paparashikushme dhe jane te cmendura dhe i bejn konfuz,po kjo vetem sa i shtyn me teper drejt vajzave.

25.Nje djale do te jepte gjithcka vetem qe te lexonte mendjen e vajzas per nje dit.

26.Asnje djale nuk mund ti mbaje gjith problemet per vete.Ai eshte vetem kokeforte dhe nuk mund ta pranoje kete.

27.Jo te gjithe djemte jan legena.Vetem sepse njeri eshte idioy,nuk do te thote qe ai i perfaqeson te gjith djemt.

28.Edhe pse nuk e pranojn, te gjith djemte gicilohen ne brinje

29.Djemt i pelqejn masazhet ne qafe, dhe nqs ai te le qe tia besh nje te till...do te thote qe ai me te vertete te pelqen,ose atij me te vertet i dhemb qafa.

30.Nqs nje djal sakrifikon shendetin dhe fjumin e tij vetem qe te rrije me ty,ai me te vertete te pelqen dhe do qe te rrij me ty sa me shum qe te jete e mundur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 4:05 pm

shume interesante vdekje
love this...
vecoj piken 21 me pelqen shum fare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 4:06 pm

18 esht me e bukur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 4:10 pm

epo mua sma ka kerkuar askush qe ta le vetem
si i bie????? Rolling Eyes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 4:13 pm

ateher mbetet kuriozitet interesant :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
KURIOZITETE - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 4 Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KURIOZITETE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Kuriozitete & Barsaleta-
Kėrce tek: