Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
KURIOZITETE Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
KURIOZITETE Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
KURIOZITETE Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
KURIOZITETE Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
KURIOZITETE Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
KURIOZITETE Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
KURIOZITETE Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
KURIOZITETE Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
KURIOZITETE Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
KURIOZITETE I_vote_lcap17%KURIOZITETE I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
KURIOZITETE I_vote_lcap29%KURIOZITETE I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
KURIOZITETE I_vote_lcap31%KURIOZITETE I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
KURIOZITETE I_vote_lcap23%KURIOZITETE I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
hot_spicy
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
Darkangel
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
angel boy
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
Child In Time
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
Blue Paradise
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
Child Of Darkness
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
rapper_girl
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
Mars
KURIOZITETE I_vote_lcapKURIOZITETE I_voting_barKURIOZITETE I_vote_rcap 
Keywords
dashuri shoqeria
July 2021
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 KURIOZITETE

Shko poshtė 
+18
Lacuna_Coil
maria gracia
Ernesto_Guevara
3bla
hot_spicy
Realkatil
Child In Time
Soldier Of Fortune
Une
Mars
bad boy
vdekja_eshte_mundesia
Endi
LiKe A sTaR
SupergirL
fefe_
RioT
Blue Paradise
22 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Blue Paradise
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
Blue Paradise

Female
Numri i postimeve : 8513
Mosha : 31
Vendndodhja : ♥♥ne zemren e dikujt♥♥
Hobi : te iki shpesh te vendodhja lart :P
Koha e lire : snuk
Piket : 215
Data e regjistrimit : 24/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Sat Aug 02, 2008 2:22 pm

-Planeti Mars do te shfaqet ne qiellin e nates ne muajin Gusht te ketij viti.

-Do te jete i dukshem me sy te lire po aq sa Hena.

-Nje pamje me te mire do t'a vini re me 27 Gusht ne oren 00:30, kur planeti Mars do te jete ne distance nga Toka vetem 34.65M milie.

-Vini re qiellin e nates me date 27 Gusht ne oren 00:30.

-Do te duket sikur Toka ka dy Hena

-MOS E HUMBISNI KETE RAST.... Hera tjeter qe Marsi do te jete prane Tokes, do te jete ne vitin 2287.

-SHENIM: Ndajeni me miqte tuaj kete rast fale faktit se ASNJE I GJALLE I DITEVE TE SOTME, nuk do te shohe me te ketille pamje!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT

Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 27
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Sat Aug 02, 2008 9:10 pm

ej ajo per planetin mars,,ca date?? lol
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fefe_
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
fefe_

Male
Numri i postimeve : 4592
Mosha : 30
Vendndodhja : on the road
Hobi : kent,cafe,motorbike, msn with someone!
Koha e lire : sweet cafe *alsioni
Piket : 482
Data e regjistrimit : 14/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Sun Aug 03, 2008 12:27 am

he paske be copy paste ate email qe te ka ardhe ne msn ? lol
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
SupergirL
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
SupergirL

Female
Numri i postimeve : 1322
Mosha : 26
Vendndodhja : shpi
Piket : 215
Data e regjistrimit : 22/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Sun Aug 03, 2008 4:10 pm

Blue Paradise shkruajti:
-Planeti Mars do te shfaqet ne qiellin e nates ne muajin Gusht te ketij viti.

-Do te jete i dukshem me sy te lire po aq sa Hena.

-Nje pamje me te mire do t'a vini re me 27 Gusht ne oren 00:30, kur planeti Mars do te jete ne distance nga Toka vetem 34.65M milie.

-Vini re qiellin e nates me date 27 Gusht ne oren 00:30.

-Do te duket sikur Toka ka dy Hena

-MOS E HUMBISNI KETE RAST.... Hera tjeter qe Marsi do te jete prane Tokes, do te jete ne vitin 2287.

-SHENIM: Ndajeni me miqte tuaj kete rast fale faktit se ASNJE I GJALLE I DITEVE TE SOTME, nuk do te shohe me te ketille pamje!!!!!

ej o shoqe po ti nuk e kupton marsi ka fillu me perdor netin nuk ja sheh postimet Laughing Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
LiKe A sTaR
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
LiKe A sTaR

Female
Numri i postimeve : 122
Mosha : 26
Vendndodhja : Elbasan
Hobi : Basketbolli si sport; Matematika si lende.
Koha e lire : shof TV; PC...
Piket : 0
Data e regjistrimit : 25/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Wed Aug 06, 2008 2:54 pm

mendohet se ne 2010 do te perplaset me token nje meteor shum i madh por eshte i lehte per tu devijuar.
Mos u alarmoni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fefe_
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
fefe_

Male
Numri i postimeve : 4592
Mosha : 30
Vendndodhja : on the road
Hobi : kent,cafe,motorbike, msn with someone!
Koha e lire : sweet cafe *alsioni
Piket : 482
Data e regjistrimit : 14/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Wed Aug 06, 2008 7:14 pm

do vdesim te gjith
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Endi
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
Endi

Female
Numri i postimeve : 4605
Mosha : 26
Vendndodhja : pse me 1 vend rri un kshu??
Koha e lire : msn
Piket : -132
Data e regjistrimit : 21/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Wed Aug 06, 2008 7:35 pm

hahahahah e shikoni o njerez!! tani ca do beni se moret vesh se do vdisni!!hahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Wed Aug 06, 2008 9:32 pm

nuk e di a e dini,por nje grua mund te beje nje femije pa mashkullin (faren) por nuk mund te ndodhe kurre e kunderta:D:D:D shpjegimin nuk jua them:D:D:D:D:D:D
trajtojeni femren mir se po deshen ato morem fund ne:P:P:P
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT

Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 27
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Wed Aug 06, 2008 9:41 pm

hmmm e pra jam nja 2 faqe postim ne nje vend tjeter per ket,,un arkivolin ekam gjet,,le te vi cte doje [e kam fjalen per boten qe do perplaset etj etj]zwani.com myspace graphic comments
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
fefe_
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
fefe_

Male
Numri i postimeve : 4592
Mosha : 30
Vendndodhja : on the road
Hobi : kent,cafe,motorbike, msn with someone!
Koha e lire : sweet cafe *alsioni
Piket : 482
Data e regjistrimit : 14/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Thu Aug 07, 2008 7:11 pm

-kitaristii grupit
‘’Sepultura’’ Max Cavalera i befasoi gazetarėt kur tha se solisti mė i
preferuar i tij ishte bob Marley.


- Sebastian Bach thekson se
ma me dėshir do ta vizitonte dentistin se sa koncertin e grupit ‘’Green Day’’


- Se rock band ‘’MetallicA’’
ka zhgėnjyer shumė adhurues te vet me padin e tyre kunder kompanis Napster,INC.- Pas largimit nga
‘’MetallicA’’, Dave Mustaine as qė ka mundur tė paramendoj se qfarė suksesi do
tė arrij me grupin e tij tė ri ‘’Megadeth’’


- Nė Kili, pėrfaqsuesit e kishės
kanė kėrkuar nga presidenti i vendit qė ta ndaloj koncertin e Marylin Manson.
Koncerti eshte mbajtur por kan
qenė tė pranishėm vetėm 3.500 spektator.


- Grupi Prodigy pėr inati tė
thashethemeve se ‘’ata kurr mė nuk do tė punojn se bashku’’ hun nė studio dhe
fillojn pregaditjen e albumit.


- Grupi ‘Beatles’ vazhdon tė
mbetet grupi mė i popullarizuar i tė githa kohrave, pėr britanikėt.


- Nė Norvegji ėshtė nė fshat
qė quhet ‘HELL’, me pamje Satanike, sulmin konstant kreativ tė 2.500 banorve tė
vet, josh turistėt nga e gjith bota.


- Ne njė intervistė Styven Tyler dhe Joe Perry, antar
tė bendit ‘Aerosmith’, falėnderohen qė ende jan gjallė.


- Albumi ‘’Pantera Live
Offical 101 Proof ’’ i grupit PanterA u ndalua ne shtetin utah tė Amerikės pėr shkak tė qėndrimeve
raciste.
E a e dini se Grupi
GunsNRoses publikisht kurr nuk jan nda por masi qe prej vitit 1997 ka mbetur
vetem vokalisti Axl Rose (Anetar original) ne ket Grup shumica e Fansave flasin
per "The New Gunsnroses". Slash,Duff McKagan dhe Matt Sorum luajn
sebashku me Scott Weiland ne Bandin "Velvet Revolver".


Qe sdissa vjet esht ka pritet
Albumi i rri i Gansave qe dot quhet "Chinese Democracy" por
fatkeqsisht Data i prezentimit te keti Albumit gjithmon esht ka shtyhet. Nejse
mesapo shifet mdoket jemi ka presum pa kurrefar suksess.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT

Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 27
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Thu Aug 07, 2008 7:44 pm

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,

Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.

Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.

Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².

Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.

Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.

Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.

Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.

Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.

Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.

Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin
1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.

Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė). Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur nė ditarin e tij.
Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.
Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.

Mali mė I lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.

Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.

Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.

Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT

Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 27
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Thu Aug 07, 2008 7:59 pm

* Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
* Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
* Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
* Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
* Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
* Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
* Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
* Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
* Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
* Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
* Vetem mushkonjat femra piskojne.
* Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
* 96% e sallatorit, eshte uje.
* Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
* Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
* Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
* Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
* Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
* Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
* Fluturat shijojne me ane te kembeve.
* Delfinet flene me nje sy hapur.
* Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
* Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
* Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
* Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
* Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
* Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bad boy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
bad boy

Male
Numri i postimeve : 2276
Mosha : 30
Vendndodhja : Tirane
Piket : -33
Data e regjistrimit : 09/08/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Sun Aug 10, 2008 12:09 am

kjo me afrimin e dy planeteve do te jete vertet dicka unike
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mars
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
Mars

Female
Numri i postimeve : 6920
Mosha : 30
Vendndodhja : Ika nga atje ku isha
Hobi : basket dhe jo vetem
Piket : 28
Data e regjistrimit : 10/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Sun Aug 10, 2008 12:16 am

SupergirL shkruajti:
Blue Paradise shkruajti:
-Planeti Mars do te shfaqet ne qiellin e nates ne muajin Gusht te ketij viti.

-Do te jete i dukshem me sy te lire po aq sa Hena.

-Nje pamje me te mire do t'a vini re me 27 Gusht ne oren 00:30, kur planeti Mars do te jete ne distance nga Toka vetem 34.65M milie.

-Vini re qiellin e nates me date 27 Gusht ne oren 00:30.

-Do te duket sikur Toka ka dy Hena

-MOS E HUMBISNI KETE RAST.... Hera tjeter qe Marsi do te jete prane Tokes, do te jete ne vitin 2287.

-SHENIM: Ndajeni me miqte tuaj kete rast fale faktit se ASNJE I GJALLE I DITEVE TE SOTME, nuk do te shohe me te ketille pamje!!!!!

ej o shoqe po ti nuk e kupton marsi ka fillu me perdor netin nuk ja sheh postimet Laughing Razz


hahah,tani e pashe kete une mi!haha lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT

Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 27
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Sun Aug 10, 2008 11:27 pm

hey duhet te dini se coca cola ka nje perberes i cili shperben kockat!!ishte ber nje eksperiment per kete gje,,!!mundohuni e pini me pak cola
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Une
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Une

Female
Numri i postimeve : 146
Mosha : 34
Vendndodhja : ...
Piket : 0
Data e regjistrimit : 20/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Thu Aug 28, 2008 2:19 am

Une e di se coca cola permban pak por paaaak fare cocaine Laughing
Kjo shpjegon dhe faktin qe jam gjithe kohes drunken lol

Po kete punen e Marsit,ma shpjegoni pak?Ose me mire e pa njeri Marsin sonte?Se une as henen nuk pashe Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Soldier Of Fortune
Web-master
Web-master
Soldier Of Fortune

Male
Numri i postimeve : 4547
Mosha : 29
Vendndodhja : Ne rrethin e 7-te te purgatorit
Hobi : Noti
Piket : 323
Data e regjistrimit : 21/06/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Thu Aug 28, 2008 12:00 pm

Edhe une dola ne ate ore, po as hene nuk kishte e jo me te shifje marsin.

_________________
KURIOZITETE Img1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://ibinet27.hi5.com
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Thu Aug 28, 2008 12:26 pm

O NJEREZ CA BEJM KSHU MO, AJO KA THEN QE MARSI DO SHFAQET ME DAT 27 ORA 12:30 KURSE NE DONIM TA SHIFNIM SOT ME DAT 28, AH SA DRU QE JEMI O ZOT
UN I BERA SMS BLUE PARADISE DHE AJO MTHA "CA THU MI AJO ISHTE DJE" Neutral
QJ CA ZHGENJIMI !!! Evil or Very Mad

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Thu Aug 28, 2008 12:30 pm

fefe_ shkruajti:
-kitaristii grupit
‘’Sepultura’’ Max Cavalera i befasoi gazetarėt kur tha se solisti mė i
preferuar i tij ishte bob Marley.


- Sebastian Bach thekson se
ma me dėshir do ta vizitonte dentistin se sa koncertin e grupit ‘’Green Day’’


- Se rock band ‘’MetallicA’’
ka zhgėnjyer shumė adhurues te vet me padin e tyre kunder kompanis Napster,INC.- Pas largimit nga
‘’MetallicA’’, Dave Mustaine as qė ka mundur tė paramendoj se qfarė suksesi do
tė arrij me grupin e tij tė ri ‘’Megadeth’’


- Nė Kili, pėrfaqsuesit e kishės
kanė kėrkuar nga presidenti i vendit qė ta ndaloj koncertin e Marylin Manson.
Koncerti eshte mbajtur por kan
qenė tė pranishėm vetėm 3.500 spektator.


- Grupi Prodigy pėr inati tė
thashethemeve se ‘’ata kurr mė nuk do tė punojn se bashku’’ hun nė studio dhe
fillojn pregaditjen e albumit.


- Grupi ‘Beatles’ vazhdon tė
mbetet grupi mė i popullarizuar i tė githa kohrave, pėr britanikėt.


- Nė Norvegji ėshtė nė fshat
qė quhet ‘HELL’, me pamje Satanike, sulmin konstant kreativ tė 2.500 banorve tė
vet, josh turistėt nga e gjith bota.


- Ne njė intervistė Styven Tyler dhe Joe Perry, antar
tė bendit ‘Aerosmith’, falėnderohen qė ende jan gjallė.


- Albumi ‘’Pantera Live
Offical 101 Proof ’’ i grupit PanterA u ndalua ne shtetin utah tė Amerikės pėr shkak tė qėndrimeve
raciste.
E a e dini se Grupi
GunsNRoses publikisht kurr nuk jan nda por masi qe prej vitit 1997 ka mbetur
vetem vokalisti Axl Rose (Anetar original) ne ket Grup shumica e Fansave flasin
per "The New Gunsnroses". Slash,Duff McKagan dhe Matt Sorum luajn
sebashku me Scott Weiland ne Bandin "Velvet Revolver".


Qe sdissa vjet esht ka pritet
Albumi i rri i Gansave qe dot quhet "Chinese Democracy" por
fatkeqsisht Data i prezentimit te keti Albumit gjithmon esht ka shtyhet. Nejse
mesapo shifet mdoket jemi ka presum pa kurrefar suksess
.

Ato me bold i dija tgjitha un

kurse te kjo e fundit ca thu mo Ad, albumi chinese democracy ka dal me koh dhe ishte nje super deshtim (me vjen shum keq ta them kte por esht e vertet) sepse grupit i mungonte Slash Crying or Very sad

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mars
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
Mars

Female
Numri i postimeve : 6920
Mosha : 30
Vendndodhja : Ika nga atje ku isha
Hobi : basket dhe jo vetem
Piket : 28
Data e regjistrimit : 10/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Thu Aug 28, 2008 2:35 pm

Child In Time shkruajti:
O NJEREZ CA BEJM KSHU MO, AJO KA THEN QE MARSI DO SHFAQET ME DAT 27 ORA 12:30 KURSE NE DONIM TA SHIFNIM SOT ME DAT 28, AH SA DRU QE JEMI O ZOT
UN I BERA SMS BLUE PARADISE DHE AJO MTHA "CA THU MI AJO ISHTE DJE" Neutral
QJ CA ZHGENJIMI !!! Evil or Very Mad

E ca kishte pa ajo?Te tha gje ty?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT

Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 27
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Sat Sep 06, 2008 10:57 pm

Pse nuk e pate marsin ju?
une isha jashte ne ate ore,,por harrova me ngrejt koken Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bad boy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
bad boy

Male
Numri i postimeve : 2276
Mosha : 30
Vendndodhja : Tirane
Piket : -33
Data e regjistrimit : 09/08/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Wed Sep 10, 2008 3:14 pm

se mos une qe e ngrejta koken pash gje. mir Marsi qe nuk ishte por ishte zhduk dhe hena su dukte nga shqipria ky fenomeni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT

Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 27
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Sat Sep 20, 2008 11:14 am

e dini qe njezit kanibal kan me shume imunitet se njerzit normal?kan aq shum imunitet sa as smundja e lopes se cmendur nuk i zen dot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Realkatil

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 29
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Wed Oct 01, 2008 8:01 pm

Best Motion Picture - Drama
Atonement

Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama
Julie Christie - Away From Her

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama
Daniel Day-Lewis - There Will Be Blood

Best Motion Picture - Musical or Comedy
Sweeney Todd

Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Musical or Comedy
Marion Cotillard - La Vie en Rose

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Musical or Comedy
Johnny Depp - Sweeney Todd

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Motion Picture
Cate Blanchett - I'm Not There

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Motion Picture
Javier Bardem - No Country for Old Men

Best Animated Feature Film
Ratatouille

Best Foreign Language Film
The Diving Bell and the Butterfly

Best Director - Motion Picture
Julian Schnabel - The Diving Bell and the Butterfly

Best Screenplay - Motion Picture
Ethan and Joel Coen - No Country for Old Men

Best Original Score - Motion Picture
Dario Marianelli - Atonement

Best Original Song - Motion Picture
Guaranteed - Into The Wild

Best Television Series - Drama
Mad Men


Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama
Glenn Close - Damages

Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama
Jon Hamm - Mad Men

Best Television Series - Musical or Comedy
Extras

Best Performance by an Actress in a Television Series - Musical or Comedy
Tina Fey - 30 Rock

Best Performance by an Actor in a Television Series - Musical or Comedy
David Duchovny - Californication

Best Mini-Series or Motion Picture Made for Television
Longford

Best Performance by an Actress in a Mini-Series or Motion Picture Made for Television
Queen Latifah - Life Support

Best Performance by an Actor in a Mini-Series or Motion Picture Made for Television
Jim Broadbent - Longford

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
Samantha Morton - Longford

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
Jeremy Piven - EntourageEHUUUUUUUUUUUU PERTOJA ME E PERKTHY lol
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.servisofti.tk
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Realkatil

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 29
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1Wed Oct 01, 2008 8:01 pm

Artoropodet = Kembenyjetuarit (Jorruazore)

• Shfaqen per here te pare gjymtyret e vertete.(Mbi 1 milion specie te tilla)
• Qarkullimi i gjakut eshte i hapur.
• Gjaku eshte pa ngjyre ose i kalter.(Pigmenti qe e bent e tille gjakun quhet HEMOCIANINA)
• Temperatura e trupit e paqendrueshme.
• Zemra eshte e vendosur ne pjesen shpinore.
• Habitati (vendbanimi) eshte kazmopolit (te kudondodhur).
• Skeleti i jashtem: ekzoskelet (demoskelet, kitine, polisakarid i azotuar).
• Trupi perbehet nga: koka, kraharori dhe barku.
• Tek merimangat dhe gaforret trupi eshte i ndare ne: kokekraharor dhe bark.
• Tek karkaleci trupi eshte i ndare ne: koke, kraharor dhe bark.
• Artoropodet qe jetojne ne ajer marrin fryme me skerfyell (trake).
• Artoropodet qe jetojne ne uje marrin fryme me veleza (bronshit).
• Partagjeneza eshte zhvillimi i nje individi nga nje veze.

Insektet

• Trupi eshte i ndare ne koke – gjoks – bark.
• Koka ka 6 segmente dhe nje ēift antenash.
• Kane ēifte me sy te perbere dhe sy te thjeshte.
• Kane 3 ēifte me nofulla.
• Kraharori ndahet ne 3 segmente, ku ēdonjeri poshte ka nga 1 ēift gjymtyresh.
• Tek segmenti i 2 dhe i 3 i kraharorit nga siper dalin 2 ēifte flatrash.(Flatraforte dhe flatraholle).
• Barku i tyre ka 11 segmente.
• Poret gjinore i kane tek pjesa barkore.
• Zhvillimi embrional behet me metamorfoze. Qe dmth. Nga nje veze del nje larve qe quhet nimfa, pastaj nje krimb e ne fund nje flutur.
• Frymemarrja kryhet me trake.

Merimangat

• Trupi i tyre eshte i ndertuar ne kokegjoks – barku.
• Kokekraharori eshte i ndare ne 6 segmente por pa antenna.
• Kane sy te thjeshte (8 deri ne 5 sy).
• Nuk ka nofulla te verteta. Ka grepa helmues qe prodhojne nje helm qe sherben per te paralizuar prene e tyre.
• Tek merimangat ne pjesen barkore ka 13 segmente.
• Tek kraharori i merimagave dalin nga nje ēif gjymtyresh nga segmenti i 4 deri tek i 6 te cilet mbarojne me kthetra te cilat sherbejne per te levizur dhe per te endur rrjeten.
• Poret gjinore jane tek pjesa barkore.
• Kanali tretes eshte i perdreshur me specializim te larte per te tretur pjeset e but ate insektit.
• Nuk ka forme larvore.
• Frymemarrja kryhet me trake(mushkeri), por edhe me veleza

Gaforret

• Trupi i tyre eshte i ndare ne kokegjoks – barku.
• Kokekraharori eshte i ndare ne 6 segmente edhe ka 2 ēifte antenash.
• Kane ēifte sysh te perbere.
• Te pakten 3 ēifte me nofulla dhe gjymtyret e para jane kembenofulla, te zhvilluara dhe mbarojne me masha.
• Pjesa barkore eshte e ndare ne 11 segmente.
• Kanalin tretes e kane te drejte.
• Forma larvore qe kane quhet nauplius.
• Poret gjinore jane tek pjesa barkore.
• Frymemarrja kryhet me veleza.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.servisofti.tk
Sponsored content
KURIOZITETE Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KURIOZITETE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Kuriozitete & Barsaleta-
Kėrce tek: