Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcap17%KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcap29%KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcap31%KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcap23%KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
hot_spicy
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
Darkangel
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
angel boy
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
Child In Time
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
Blue Paradise
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
Child Of Darkness
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
rapper_girl
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
Mars
KURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 6 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 6 I_vote_rcap 
Keywords
shoqeria dashuri
July 2021
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 KURIOZITETE

Shko poshtė 
+18
Lacuna_Coil
maria gracia
Ernesto_Guevara
3bla
hot_spicy
Realkatil
Child In Time
Soldier Of Fortune
Une
Mars
bad boy
vdekja_eshte_mundesia
Endi
LiKe A sTaR
SupergirL
fefe_
RioT
Blue Paradise
22 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutoriMesazh
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Apr 30, 2009 8:30 pm

ja dhe fotoja e ciftit
Photobucket
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Apr 30, 2009 8:30 pm

hahahaha ahahahaha cift ideal haha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu May 28, 2009 8:08 pm

Femija amerikam Michael Kimi nga Pensakola e Florides,eshte me
inteligjenti ne rruzullin tokesor.Si 6 vjeēar mbaroi shkollimin e
larte.Dhe si 10 vjeēar mbrojti tezen e doktoratures.(LUM KY).

Sa
vjet i ka peshku mund te llogaritet duke ia numeruar unazat ne verezat
e tij njesoj siē percaktohet vjetersia e drurit sipas rratheve qe
gjenden branda trungut.

Per nga rezervat e kromit,shqiperia
renditet ne vend te pare ne bote.Ku mund te permendim ate te
Burrelit(ku prinderit e mi kane punuar mbi 25 vjet) dhe ate te
Elbasanit.

Humnera me e njohur ne bote eshte "Jean Brener",ne Pirenej me thellesi 1.535 m.

Vaji i ullirit,eshte nje lubrifikant(pastrues) i shkelqyer i zemres dhe i arterieve.


Njerezit qe pijne me shume ēaj se kafe,jane me te mbrojtur nga disa lloje kanceresh,si ai i melēise,zorres e stomakut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Jul 02, 2009 11:13 am

Pere here te pare nje grupe shkenctaresh nga nje afrika e jugut ia arriti te zbuloje origjinen e kesaj semundje ngjitese qe e kaploi boten.AIDS
Rezultatet tregojn se kjo smundje ka ardhur permes kontaktit te njerzvz me perzirjen e viruseve me majmunin te cilin ne afrike e konsumojn ende popullsia.
Ka mundesi qe virusi eshte bartur tek njeriu qysh me mija vjete kur djate gjuetise njerzit kan marrur plage dhe ne kontakt me gjakun e majmunit ka shkaktuar deformimin e gjeneve tek njeriu e qe me von ne kohen moderne afrikanet te cilet jan bartur si skllaver sidomos ne kontinentin e ri kan bartur kete virus me vete dhe ne kontakt me te bardhet(mardhenje seksuale) kan shpernda virusin e panjohur deri tani.
Tani shkencetaret shpresojn se me kete zbulim do ia arrijn me shpejt te gjejn nje vaksinim kunder kesaj smundje vdekjepruese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Jul 02, 2009 11:14 am

Agjencia amerikane e hapesires tha se do te beje te ditur zbulimin e nje te papriture ne sistemin diellor, nje objekt per te cilin disa mendojne se mund te jete planeti i dhjete.

Zyrtare te Nases thane se do te bejne te njohur zbulimin e objektit me te larget qe sillet rreth diellit. Disa eksperte mendojne se i ashtuquajturi objekt eshte nje planet i ri i emertuar Sedna, pas perendeshes eskimeze te detit. Objekti eshte 10 miliarde kilometra larg Tokes.

Parashikohet qe Sedna, elementet perberes te se ciles mendohet te jene akulli dhe guri, ka nje diameter prej dy mije kilometrash. Ky do te ishte objekti me i madh i buluar ne sistemin diellor qe nga zbulimi i Plutonit 74 vjet me pare. Sedna eshte pak me e vogel se Plutoni.

Profesorit te astronomise planetare ne Institutin Teknologjik te Kalifornise, Dr. Michael Brown, i jepet merita per zbulimin e Sednes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Jul 02, 2009 11:16 am

Astrologet kane identifikuar nje fenomen qe deri tani nuk ishte vene re asnjehere. 4 galaktika te ndryshme do perplasen me njera-tjetren, cka pritet te shkaktoje nje shperthim shume te madh ne Univers.

Duke perdorur fotografite e teleskopit te NASA-s, “Chandra” qe ndodhet ne Hubble, astrologet kane vene re kete fenomen ne nje largesi prej 5.4 miliarde vite drite larg, nje zone e pasur me shume galaktika. "MACSJ0717.5+3745” quhet zona e pasur me galaktika qe rrezikon zhdukjen pas kesaj perplasje qe pritet te ndodhe.

“Pa kete teknologji do ta kishim te pamundur te informoheshim me mire rreth ketij fenomeni ku galaktikat ngaterrohen mes tyre, sepse ngjarja ndodh shume miliarda vite vrite larg nesh”, shpjegon shkencetari Harald Ebeling.

Me interesant eshte fakti se me kete zbulim vertetohen edhe perllogaritjet matematike te bera me pare, cka do te thote se metodat teorike mund te perdoren edhe per pjese te tjera te Universit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Jul 02, 2009 11:17 am

Shkencetaret zbulojne planetin me te nxehte te vezhguar. Quhet HD80606b dhe prej te planeteve te vezhguar deri tani, sigurisht qe ai eshte me i nxehti dhe me me pak mundesi per te zhvilluar jeten.

Sipas te dhenave, brenda 6 oresh, temperatura e tij rritet me 650 grade celcius. HD80606b ndodhet ne drejtimin e kostelacionit te Arushes se Madhe, 190 vjet drite larg planetit tone. Ai rrotullohet rreth yllit te tij per 111 dite dhe temperatura mesatare ne kete planet eshte 526 grade celcius.

Sipas prof. Gregory Laughlin nga Universiteti i Kalifornise, HD80606b ndjek nje trajektore ecentrike me intervale te rregullt, here here shume i afruar me yllin dhe here here me larg tij. Kur ky planet i afrohet shume yllit, temperaturat arrijne deri ne 1226 grade celcius.

“Ky planet na ben te mendojme se Aferdita mund te jete nje vend komod ku mund te jetohet”, thote astronomi Alan Boss, duke dashur te beje nje krahasim temperaturash mes HD80606b dhe Aferdites qe eshte planeti me i zjarrte i sistemit tone diellor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Jul 02, 2009 11:20 am

Analiza dashurore e personave sipas kategorizimit tė karakterit tė tyre nė bazė tė grupit tė gjakut.

GRUPI I GJAKUT " 0"

Personat qė kanė kėtė grup tė gjakut, nė tė shumtin e rasteve janė dashamire, tė ēiltėr dhe mikpritės. Nuk ngurojnė tė ta thonė tė vėrtetė nė sy. Janė tė sinqertė dhe besnik. Pėr shkak se nuk janė tė pirur qė mbi vete tė marrin pėrgjegjėsinė, femrat me grupin e gjakut "0", mė me ėndje do tė kėrkojnė ambientin dhe rrethin ku do tė ndjehen tė sigurt dhe tė mbrojtur. Nga ana tjetėr, meshkujt me grup tė gjakut "0" janė "gjuetarė" tė vėrtetė. Kanė nevojėn tejet tė shprehur qė tė dominojnė dhe tė jenė tė vėrejtur nga tė tjerėt, andaj, mė me ėndje i pėrzgjedhin profesionet qė ju sigurojnė publicitet dhe autoritet: artist, aktor, gazetar, estrada.... kanė dhuntinė qė tė jetojnė dhe tė shoqėrohen me ata persona qė nga natyra janė kureshtar, tė gjallė dhe dinamik.
Monotonia dhe jeta me shabllone tė zakonshme, kėtyre fare nuk ju pėrgjigjet. Nė krahasim me femrat, meshkujt me kėtė grup tė gjakut, mė tepėr janė tė interesuar pėr karijerė, andaj, kur diēka ka tė bėj me punėn dhe biznesin e tyre, shumė vėshtir lėshohen nė ndėrmarrje tė pamatura, sė pari pa vlerėsua nė at punė, levendin e sigurt nė favorin e tij. Partneriteti dhe familja: Femrat me grup tė gjakut "0", nga meshkujt (partneri) presin njomėsi, kėnaqėsi dhe fat. Kėto, ndjejnė dėshirėn intensive pėr martesė, pėrmes sė cilės llogarisin t'i realizojnė synimet e veta familjare dhe jetėsore. Si bashkėshorte, shpesh sundojnė nga prapavija dhe luajnė njė rol vendimtar nė suksesin e karijerės sė bashkėshortit. Si nėna, ato ndaj fėmijėve tė vetė, paraqiten mė tepėr si shok dhe jaranė. Tė gjitha ambiciet e veta konkrete presin t'i realizojnė pėrmes fėmijėve dhe bashkėshortit. Nga ana tjetėr, meshkujt me grupin e gjakut "0" shumė janė tė interesuara pėr femra. Janė tejet aktiv nė kėtė drejtim, prandaj edhe fermat i vėrejnė me lehtėsi kėtė afinitet tė tyre.

GRUPI I GJAKUR "A "

Personat me kėtė krup tė gjakut cilėsohen si tejet inteligjent, tė cilėt, nė tė shumtėn e rasteve, nė raport ndaj tė tjerėve, paraqiten si tė "ftohtė" dhe tė pa interesuar. Por, kjo veti e tyre ėshtė vetėm mbrojtje, sepse, realisht, ata janė tejet tė ndjeshėm. Mė sė miri do t'i pėrshkruante ata shprehja figurative - "ushtari i njomė", sepse, pėrveē anės emotive tė shprehur, i karakterizon rregulli dhe disiplina nė jetė. Janė tejet profesional dhe tė pėrkushtuar obligimeve familjare. Janė tė gatshėm tė marrin mbi vete pėrgjegjėsitė, t'i kuptojnė tė tjerėt, por, nga ana tjetėr edhe mjaftė presin prej tyre. Njihen si organizatorė tė aftė, insistojnė nė precizitetin e punės dhe kanė seriozitet tė pėrkushtuar. Nė tė vėrtetė, para tė tjerėve, ata nuk dinė dhe as qė insistojnė tė eksponohen, prandaj edhe mbeten tė pavėrejtur, tė vetmuar dhe tė lėnė anash. Partneriteti dhe familja: Si meshkujt, ashtu edhe femrat nga grupi "A" i gjakut, nė marrėdhėniet e ndėrsjellėt janė persona liberal. E respektojnė partnerin e kundėrt me tė gjitha kualitetet e tij/saj. Por, pėr shkak tė natyrės sė tyre tejet tė ndjeshme emotive, kėta do ti zbulojnė ndjenjat e tyre tė vėrteta, tek atėherė kur tė jenė tė sigurt se nuk do tė pėrqeshen dhe nėnēmohen nga tė tjerėt.
Femra e grupit tė gjakut "A" ėshtė njė nėnė e cila kujdeset mirė pėr fėmijėt e saj, i inkurajon ata nė jetė, por, si kundėr shpėrblim, edhe kėrkon njė gjė tė njėjtė prej tyre. Meshkujt nga grupi i gjakut "A", nga pėrshtypja e parė qė lėnė, nuk duken si tėrheqės pėr polin e kundėrt. Vlerat e tyre tė vėrteta, femrat i zbulojnė, tek kur tė qėndrojnė mė gjatė me ta. Kualiteti i tyre mė i madh ėshtė besnikėria martesore dhe pėrkushtimi ndaj familjes. Kur kėta njė herė tė themelojnė familjen, aty e pėrqendrojnė tėrė energjinė jetėsore kreative. Zakonisht, nė tė gjitha veprimet e tyre, kėta i pėrkrahin dhe i inkurajojnė bashkėshortet e tyre, duke dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm nė pėrparimin gjatė karterės sė tyre profesionale.

GRUPI I GJAKUT "B "

Shikuar nga aspekti psikologjik, sikur meshkujt, ashtu e femrat me grupin e gjakut "B" janė tejet interesante dhe atraktive. Nė shikim tė parė duken si intravern dhe tė tėrhequr nė vetvete, por realisht, ata kanė tė formuar konceptin e qartė tė synimeve dhe dėshirave tė tyre jetėsore. Nė aspektin profesional, femrat e grupit "B" tė gjakut, rrugėn e karrierės sė tyre e trasojnė kryekėput duke u mbėshtetur nė vlerat personale tė dėshmuara me kohė, dhe gati kurrė, nuk e eksponojnė frymėn garuese me tė tjerėt. Veprojnė kryekėput nė rrethin e ngushtė tė shokėve dhe miqve tė verifikuar. Meshkujt e kėtij grupi kanė nė vete diēka, tė themi ashtu si njė fasadė kamufluese dhe mbrojtėse. Gjithmonė veprojnė tė heshtur, tė ngurtė dhe tė tėrhequr, ndėrsa, gjatė kėsaj koha, sikur "shahist" tė vėrtetė, pa ndonjė pompozitet tė shprehur, planifikojnė "potezet" e ardhshme qė duhet t'i ndėrmarrin tė arrijnė gjer tek caku i dėshiruar. Me qėllim tė arritjes sė plotė tė synimeve tė tyre, kėta janė nė gjendje qė ta eliminojnė ekspozimin e tyre para tė tjerėve. Zakonisht, kurrė nuk i pėrzgjedhin profesionet qė i eksponojnė nė planė tė parė. Kanė dėshirė qė gjithnjė tė vendosin, por ja si tė eksponuar, por prapa kulisave dhe jashtė syve tė botės.
Partneriteti dhe familja: Nė dashuri, femrat e grupit tė gjakut "B" presin shumė njomėsi, kėnaqėsi, fat, besnikėri dhe pėrkujdesje tė partnerit ndaj tyre. Fillimisht janė tė dyshimtė, me ambicie dhe kėrkesa tė mėdha, andaj, shumė vėshtirė vendosin qė tė hyjnė nė ujėrat bashkėshortore. Kur veē vendosin tė martohen dhe bėhen nėna, janė tejet besnike dhe tė pėrkushtuara familjes. Ėshtė karakteristike pėr meshkujt e grupit tė gjakut "B", se nė pėrgjithėsi grat e tyre i nderojnė dhe i respektojnė pėrtej mase. Pėr gruan qė do tė vendosin ta pėrzgjedhin si partner tė jetės, asaj do t'ua sjellin ēdo gjė para kėmbėve duke e trajtuar si mbretėresh tė vėrtetė. Por, natyre e maskuar e meshkujve nga ky grup, do tė vjen nė shprehje tek te raporte emotive. Kur nuk kanė hasur nė partnerin e vėrtetė tė jetės, janė tė prirur pėr njėanshmėri dhe melankoli. Pėr ta, nė kėto momente, ėshtė mė lehtė tė ėndėrrojnė, se sa tė ballafaqohen me situatėn reale

GRUPI I GJAKUT "AB"

Femrat nga grupi gjakut "AB" jenė persona tė shkėlqyera. Janė tė ndjeshme ndaj tė tjerėve, ndėrsa ,cinizmi dhe ironia, ėshtė diēka e huaj pėr to. Nuk kanė kėrkesa specifike nė jetė dhe mund t'i takojnė cilido grup, sepse, shumė lehtė adaptohen ēdo rrethi dhe mentaliteti, duke pasur sukses qė nė kėtė shkrirje gjithnjė ta ruajnė individualitetin e vetė karakteristik. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt e kėtij grupi tė gjakut, na duket sikur tek ta bėhet fėrkimi i dy karakteristikave tė shprehura si veēanti si pėr grupin "A" ashtu edhe "B". Mu pėr kėtė natyrė dytėshorė tė tyre, meshkujt me grupin e gjakut "AB" nuk munden aq lehtė tė adaptohen rrethanave tė reja me tė cilat ballafaqohen gjatė jetės. Nėse pėr shembull, kėta gjenden nė njė rreth tė dominuar nga personat me grupin e gjakut "A", atėherė, tek ata, mė sė shumti do tė shprehen karakteristikat e grupit tė gjakut "B" dhe anasjelltas. Partneriteti dhe familja: Femrat e grupit tė gjakut "AB" i adhurojnė meshkujt me prirje aventuriere, ndėrsa kėnaqen nė dashuri vetėm nėse ju lejohet qė ato tė mbeten mistike. Si nėna, janė tė lidhur me fėmijėt, por kėrkesat ndaj tyre nuk janė tė tepruara, dhe sillen nė suazat e raporteve normale. Kur kemi tė bėjmė me meshkujt nga grupi i gjakut "AB", specialiteti i tyre ėshtė vardisja. Janė "donzhuan" dhe lajkatarė tė vėrtetė, por, nė princip, tregohen tejet tė kėndshėm, vardisen nė mėnyrė substile duke shfaqur respekt tė sinqertė ndaj polit tė kundėrt. Sa do tė pajtohen kėta si dy anė tė kundėrta, me tė madhe varet nga partneri tjetėr. Ta zėmė, nėse e pėrzgjedhura e tij ėshtė nga grupi "A, ky do tė sillet sikurse me veti tipike si tė grupit tė gjakut "B" dhe e kundėrta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Jul 02, 2009 6:25 pm

hot spicy shkruajti:
Astrologet kane identifikuar nje fenomen qe deri tani nuk ishte vene re asnjehere. 4 galaktika te ndryshme do perplasen me njera-tjetren, cka pritet te shkaktoje nje shperthim shume te madh ne Univers.

Duke perdorur fotografite e teleskopit te NASA-s, “Chandra” qe ndodhet ne Hubble, astrologet kane vene re kete fenomen ne nje largesi prej 5.4 miliarde vite drite larg, nje zone e pasur me shume galaktika. "MACSJ0717.5+3745” quhet zona e pasur me galaktika qe rrezikon zhdukjen pas kesaj perplasje qe pritet te ndodhe.

“Pa kete teknologji do ta kishim te pamundur te informoheshim me mire rreth ketij fenomeni ku galaktikat ngaterrohen mes tyre, sepse ngjarja ndodh shume miliarda vite vrite larg nesh”, shpjegon shkencetari Harald Ebeling.

Me interesant eshte fakti se me kete zbulim vertetohen edhe perllogaritjet matematike te bera me pare, cka do te thote se metodat teorike mund te perdoren edhe per pjese te tjera te Universitkto jan publiku me kohe e me vakt ne internet..un maj mend ti kem lexu me shum se para 1 muaji..i ndjek rregullisht.

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Sat Jul 04, 2009 6:34 pm

Bravo! postoi per temen pra :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Wed Jul 08, 2009 12:49 pm

SHBA hap nje kapitull te ri ne historine e aereonautikes. Ne shtetin e New Messico-s ka nisur puna per ndertimin e nje hapesireporti qe pritet te perfundoje pas 18 muajsh.

Kompania e pare qe do hyje ne gare eshte “Virgin Galactic”, nje shoqeri komerciale qe synon te coje turiste ne hapesire. Me pas, listes do t’i bashkangjiten edhe shume kompani te tjera. Drejtori ekzekutiv i hapesireportit, Steve Landeene ka thene se e ardhmja e hapesires eshte ne kete vend.

“Nuk jemi shume larg nga nisja e nje tjeter epoke hapesinore. Qellimi jone nuk eshte vetem te cojme turiste mbi atmosferen tokesore por edhe ulja e kostove per kerkimet ne hapesire”, deklaroi Landeene. Punimet do nisin brenda pak javesh dhe sipas projektit, do te ndertohet nje terminal me te gjitha karakteristikat qe do t’u lejojne avioneve te hapesires te ngrihen dhe te ulen. Hapesireporti do kushtoje 200 milione dollare dhe zemra e tij do jete e gjate rreth 3 km, cka do t’u lejoje te gjithe avioneve qe te ngrihen dhe te ulen ne siguri maksimale.

Gjithashtu, duke shfrytezuar temperaturat e larta te zones, aeroporti do ta shfrytezoje nxehtesine e ajrit per ta kthyer ne energji. “Virgin Galactic”, kompania e pare qe ka shprehur deshiren per te cuar turiste ne hapesire, njofton se menjehere sapo projekti te mbaroje, do hape zyrat e saj. Avioni special i kesja kompanie, “WhiteKnight2” qe do udhetoje 100-110 km lartesi ka kryer deri tani 10 teste nga 200 te parashikuar.

Nese gjithcka shkon sipas parashikimeve, i pari qe do ta provoje kete eksperience do te jete pronari i kompanise Richard Branson bashke me familjen e tij, ndersa ne listen e personave qe po presin jane rreth 300, te cilet jane te gatshem te paguajne nga 200 mije dollare per nje show te tille qe do zgjase disa ore.

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Fri Jul 10, 2009 2:44 pm

Zbulohet planeti i pare jashte “rruges se qumeshtit”

Shkenca e astronomise po i zgjeron kufinjte e dijes pothuajse cdo dite.

Kete here rekordin e ka vendosur nje ekip astronomesh nga Italia, te cilet kane zbuluar planetin e pare jashte galaktikes tone “Rruga e qumeshtit”. Ky planet ndodhet ne galaktiken e “Andromedes” dhe eshte rreth 7 here me i madh se Jupiteri.

Ai rrotullohet rreth nje ylli qe eshte pothuajse sa gjysma e Diellit tone. Zbulimi eshte bere nga studiuesit e Institutit Kombetar te Fizikes Nukleare ne Universitetin e Salentos ne Lece te Italise. Planeti i zbuluar ndodhet rreth 2.5 milione vite drite larg Tokes.

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Fri Jul 10, 2009 3:38 pm

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,

Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.

Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj palme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.

Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².

Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.

Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.

Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.

Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.

Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.

Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.

Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin 1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.

Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.

Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.

Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.

Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė). Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur nė ditarin e tij.

Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.

Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.

Mali mė I lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.

Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.

Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.

Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.

Nė qoftė se bėrtisni gjithmonė pėr 8 vjet, 7 muaj dhe 6 ditė, do tė krijoni aq energji sa mund te ngrohni njė filxhan kafe.

Pėrveē njeriut vetėm derri mund te digjet nga dielli.

Zemra e karkalecit tė detit gjendet ne kokėn e tij.

Zemra e qenit rreh 40 herė mė shumė se sa e njeriut.

Muskuli mė i fortė i trupit tė njeriut ėshtė Gjuha.

Rrotullimi i hėnės rreth tokės zgjat 27 ditė.

Golin e parė nė kampionatin e parė botėror tė futbollit e ka shėnuar Meksika.

Hartuesi i ligjeve tė para nė botė ishte Hamurapi.

Filmi i parė shqiptar ishte “Fėmijėt e saj”

Fjala TURIZĖM ka ardhur nga vizita e parė e njė grupi nė histori qė u bė ne zonėn franceze TOURS.

Qė tė arrinte tė ecte me ecjen krenare dhe sexi, Merilin Monroe kishte sharruar njė copė nga taka e njėrės kėpucė.

Nė qoftėse do tė humbasė trysnia e kabinės sė njė aeroplani, pasagjeri mund tė mos i humbasė ndjenjat e tij vetėm pėr 18 sekonda.

Foshnjat ėndėrrojnė pėrpara se tė lindin.

Lopėt prodhojnė mė shumė qumėsht kur dėgjojnė muzikė.

Tirana ndodhet nė tė njėjtin paralel me Napolin, Madridin dhe Stambollin dhe nė tė njėjtin meridian me Budapestin dhe Krakovin.

Tirana u themelua mė 1614 nga Sulejman Pasha, me origjinė nga fshati Mullet. Fillimisht ai ndėrtoi njė xhami, njė furrė dhe njė hamam. Dy shekuj mė vonė drejtimin e qytetit e mori familja Toptani nga Kruja.

Gjuha e balenės blu ėshtė mė e rėndė se sa njė elefant mesatar.

Nė qoftė se do tė hapnim nervat e njė njeriu mesatar, atėherė ato do tė kishin sė bashku njė gjatėsi prej 40 milje.

Gratė, hapin dhe mbyllin sytė e tyre dyfish ne krahasim me burrat.

25 % e grave nė Amerikėn jugore, e njohin dashurinė me pėrdhunim.

Njė banor mesatar Baglandez, duhet tė mbledhė rreth 70 rroga mujore qė tė blejė njė kompjuter.

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė

Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm
Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.

Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000

Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.

Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.

Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

-Fluturat shijojne me ane te kembeve.

-Delfinet flene me nje sy hapur.

-Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

-Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

-Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

-Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

-Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

-Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

-Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.

-Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.

-Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote * kryeqytet.

-Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.

-Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.

-Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.

* Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

-Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

-Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

-Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne * Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

-Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

-Vetem mushkonjat femra pickojne.

-Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.

-Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

-Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

-Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.

-Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

-Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

-Eshte e pamundur te teshtish pa i mbyllur syte.

Zinxhirėt u krijuan nė vitin 1913. Atėherė i pėrdor i pėrdornin vetėm tek ēizmet, tek portofolet dhe tek rrobat e aviatorėve. Pėrdorimi i tyre nė llojet e tjera tė rrobave filloi nė 1930.
Suksesi ishte shumė i madh. Nė ditėt tona prodhohen gati 400.000 kilometra zinxhir ēdo vit.

Ndoshta keni pėrshtypjen se brumėrat u zbuluan pėr herė tė parė nė Itali. Por e keni gabim! Hetuesi i madh Marko Polo, i pa tė prodhoheshin nė Kinė dhe mori me vete recetėn e gatimit tė tyre nė vitin 1295!

• Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.

• Shpejtėsia mė e madhe e arritur mga njė makinė elektrike ėshtė 395.821 km/h nga Patrick Rummerfield (SHBA).

• Mė shumė njerėz mėsojnė anglisht nė kinė sesa e flasin atė nė shtetet e bashkuara tė amerikės rreth 300 milion.

• Rezultati perfekt I testit shkencor SAT ėshtė 1600.Bill Gates nė SAT e tij I mori 1590 .Paul Allen, partneri I tij I Microsoft-it shėnoi maksimumin e mundshėm 1600.Bill Cosby shėnoi mė pak se 500 pikė.

• Vetėm nė Texas krimineli nėse e paraqet viktimėn brenda 24 orėve me shkrim apo me gojė dhe I tregon shkaqet e krimit mund tė shpallet I pafajshėm dhe tė lihet I lirė.

• Numėri 2 dhe 3 nė gjuhėn shqipe kanė aq shkronja sa edhe e kanė vlerėn.

A e dini se cfare distance pershkron zakonisht nje foshnje duke ecur kemba-dores deri ne moshen 2 vjec ? - 160 km

A e dini nese i gjithe ajri qe nxjerr gjate frymemarrjes do te grumullohej ne tallumbace deri ne moshen 22 vjec do te beheshin …? - 3.5 milion

A e dini sa te gjata do te ishin floket e nje njeriu n.q.s ai nuk do ti priste (dhe nese nuk do ti binin) per 50 vjet ? - 6 metra

A e dini se sa eshte temperatura me e ulet e regjistruar ndonjehere mbi siperfaqen e tokes ? - 89.2° C, ne Antarktide

A e dini sa veze mund te leshoje nje blete mbretereshe Brenda nje dite ? 1200 veze

A e dini se sa here ne minute I rreh krahet bleta ? 11 400 here

A e dini se sa km duhet te fluturoje nje blete per te mbledhur nectar per nje kg mjalte ? 176 000 km
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1Thu Aug 06, 2009 7:17 pm

Femra me e pasur ne bote:
Femra me e pasur ne bote per momentin eshte Liliana Bettencourt nga Franca, zoteruesja e gjigandit te kozmetikes, L'Oreal. Pasuria e saje mendohet te jete rreth $20.7 miljarde.

Vrasesi me i madh i gjitha koherave:
Behram, nje Indjan, lider i nje kulti eshte vrasesi me i madh ne seri qe historia e njerezimit ka njohur ndonjehere. Ai eshte denuar per vrasjen e 931 njerezve nga viti 1790 deri ne vitin 1830. Sipas deshmive ai i vriste viktimat duke perdorur rroba.


Celulari me i shtrenjte ne bote:
Svizeriani, peshku i arte eshte celulari me i shtrejnte ne bote. Eshte $1.3 miljone perberesit teknike, 1,800 diamonde, 18 karatesh me are te bardhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
KURIOZITETE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 6 Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KURIOZITETE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Kuriozitete & Barsaleta-
Kėrce tek: