Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcap17%KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcap29%KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcap31%KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcap23%KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
hot_spicy
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
Darkangel
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
angel boy
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
Child In Time
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
Blue Paradise
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
Child Of Darkness
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
rapper_girl
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
Mars
KURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 3 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 3 I_vote_rcap 
Keywords
dashuri shoqeria
July 2021
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 KURIOZITETE

Shko poshtė 
+18
Lacuna_Coil
maria gracia
Ernesto_Guevara
3bla
hot_spicy
Realkatil
Child In Time
Soldier Of Fortune
Une
Mars
bad boy
vdekja_eshte_mundesia
Endi
LiKe A sTaR
SupergirL
fefe_
RioT
Blue Paradise
22 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Thu Apr 09, 2009 3:22 pm

Shimpanzetė femra shpesh lėshohen nė marrėdhėnie seksuale me meshkujt tė cilėt me to ndajnė gjahun, kanė njoftuar shkencėtarėt gjermanė nga Instituti Max Plank nė Leipzig, njofton Reuters.

"Rezultatet e hulumtimit tonė kanė dėshmuar se shimpanzetė e egra shkėmbejnė mishin pėr seks, dhe atė nė baza afatgjate", ka thėnė Christina Gomes, njėra prej shkencėtareve tė cilėt i kanė mbikėqyrur kėtė lloj majmunėsh nė parkun nacional nė Bregun e Fildishtė.

"Meshkujt tė cilėt ndajnė gjahun me gratė e tyre nė kėtė mėnyrė dyfishojnė shanset pėr ēiftėzim, derisa femrat tė cilat kanė vėshtirėsi nė gjetjen e mishit, rrisin kaloritė e tyre pa mundim tė madh dhe pa rreziqe nga lėndime gjatė gjahut", ka thėnė Gomes.

Shkencėtarėt kanė raportuar se hipoteza e tyre “mish pėr seks” ėshtė njė sqarim i pranueshėm pėr kafshėt siē janė shimpanzetė, sepse ato shpesh ndėrrojnė partnerėt dhe nė kėtė mėnyrė kanė mė shumė zgjedhje.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Thu Apr 09, 2009 3:23 pm

mjaft interesante :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorKURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Thu Apr 09, 2009 3:35 pm

vdekja_eshte_mundesia shkruajti:
· Mbiemri i vajzėrisė sė nėnės sė Astronautit Buzz Aldrin, pilotit tė Apollo 11, qė ishte astronauti i dytė i cili ishte i dyti qė shkeli kėmbėn e tij nė Hėnė pas Neil Armstrongut, ishte Moon (Hėnė).

· Verdura mė e lashtė e njohur ėshtė bizelja.

· Qė tė arrijė dikush tė shohė Ylberin, duhet mė parė ti kthejė shpinėn Diellit.

· Kafshėt mishngrėnėse nuk hanė kurrė njė kafshė e cila ėshtė goditur nga rrufeja.

· Iguanat mund tė vetėvriten.

· Nga e gjithė bota, Skocia ka numrin mė tė madh tė lindjeve te flokėkuqėve.

· Njė ēerpik jeton rreth 5 muaj.

· Uji qė pimė ka njė moshė rreth 3 miliardė vjeēare.

· Gjithēka peshon 1% mė pak nė ekuador.

· Milingonat nuk flenė kurrė.

· Delet qė mbulohen nga orteqet e dėborės, mund tė mbijetojnė deri edhe 2 javė.

· Luleshtrydhet i pėrkasin familjes sė trėndafilave.

· Asnjeri nuk e di se ku ėshtė varrosur Moxarti.

· Eskimezėt pėrdorin frigoriferė pėr tė mbrojtur ushqimin e tyre nga ngrica.

· Birmingami nė Mbretėrinė e Bashkuar ka njė rrjet kanalesh 35 kilometra mė tė gjatė se Venecia.

· Meksika dikur kishte 3 Presidentė nė njė ditė.

· Kompania Coca Cola ka konsumimin mė tė madh tė Vaniljes nė tė gjithė botėn.

· Miliona pemė mbillen rastėsisht nga ketrat qė mė vonė harrojnė se ku i kanė vėnė.

· 9 nga 10 organizmat e gjallė jetojnė nė Oqean.

· Buzėkuqi pėrmban luspa peshqish.

· Kikirikėt janė njė nga pėrbėrsit e dinamitit.

· Lopėt nxjerrin mė shumė qumėsht kur dėgjojnė muzikė.

· Majdanozi ėshtė erėza qė pėrdoret mė shumė nė tė gjithė botėn.

· Nė Oqeane ekiston 200 herė mė tepėr flori , nga ai qė ėshtė nxjerrė nga territori tokėsor.

· Fjala War (luftė) nė gjuhėn sanskrite do tė thotė ‘’Dėshirė pėr mė shumė lopė’’.


· Orkestra kombėtare e Monakos ėshtė mė e madhe nė numėr se sa ushtria e tij.


· 70 % e tė gjitha organizmave tė gjallė nė Tokė janė Bakterie.


· Ēdo vit, Dielli humb 360 milionė tonė.

· Nė Kinė , nusja vishet me tė kuqe.

· Shpėrndarėsi mė i madh i lodrave nė Amerikė janė McDonalds-at.

· M&M u krijuan qė ushtarėt tė mund tė hanin ēokollata pa ju ngjitur duart.

· Kamilat e vetme tė egra nė botė ndodhen nė Australi


· Gjysma popullsisė se rruzullit tokėsor ka parė filmin e James Bond.

· Vendosja e numrave nė shtėpitė e rrugėve tė Londrės filloi nė vitin 1764 .

· Vetėm 4% e foshnjave ka lindur nė ditėn qė gjinekologu kishte pėrcaktuar.

· Organet gjenitale tė kėrminjve ndodhen nė kokat e tyre.

· 90% e femrave qė ecin brenda njė qėndre tregtare, kthehen nga e djathta . Por asnjeri nuk e di se pėrse.

· Njė fėmijė i moshės 4 vjeēare, bėn mesatarisht 400 pyetje nė ditė.

· Ēdo vit, numri i lindjeve nė Indi tejkalon numrin e tė gjithė popullsisė sė Australisė.

· Njė mi mund tė rezistojė mė shumė pa ujė se sa njė kamilė.

· Fjala ‘’Himalaja’’ do tė thotė ‘’Shtėpia e Dėborės’’.

· Nė Belgjikė ekziston njė muze luleshtrydhesh

· Nė gjuhėn Kineze ekziston njė fjalė e pėrbashkėt pėr Krizėn edhe Shansin.

· Hera e parė qė burrat dhe gratė pėrdorėn wc tė ndryshme ishte nė vitin 1739, nė njė ballo nė Paris.

· Dallgėt e Oqeanit mund tė udhėtojnė me shpejtėsinė e njė Aeroplani Jet.

· Kafsha me trurin mė tė madh, nė krahasim me trupin e saj ėshtė milingona.


· I vėllai i John Wilkes Booth (njeriu qė vrau Abraham Linkolnin) dikur i kishte shpėtuar jetėn djalit tė Abraham Linkolnit.

· Feja e fisit Todas sė Indisė Jugore i ndalon rreptėsisht besimtarėt e saj tė kalojnė ēdo lloj ure.


· Nė ēdo vit nė SHBA, drerėt vrasin mė shumė njerėz se sa ēdo lloj kafshe tjetėr.

· Lopėt mund tė dėgjojnė frekuenca mė tė ulta dhe mė tė larta nga ato qė njerėzit mund tė dėgjojnė.

· Kina pėrdor ēdo vit 45 miliardė chopsitcs (shkopinj qė pėrdoren pėr tė ngrėnė)

· Tingulli qė bėjnė ujėvarat e Victoria dėgjohen nė njė distancė prej 64 km.

· Botohen ēdo vit, mė shumė kartmonedha tė lojės Monopoly se sa kortmonedha tė vėrteta.

· Nė Egjiptin e lashtė, kur njė mace ngordhte, i zoti i saj ishte i detyruar tė rruante vetullat e tij nė shenjė zie.

· Mushkonjat joshen mė shumė nga aroma e atyre qė sapo kanė ngrėnė banane.

· Nė SHBA ekzistojnė mė shumė grupe muzikore me gaide se sa nė Skoci.

· Pėrpara vitit 1800, nuk ekzistonin kėpucė tė ndryshme pėr tė djathtėn dhe tė majtėn.

· Kanarinat, nė ndryshim me njerėzit, mund tė rikrijojnė qelizat e tyre te trurit.

· Truri i piktorit tė famshėm Vincent Van Gogh u shkatėrrua nga hidrogjeni qė piu pėr tė luftuar sėmundjen e sifilit.

· Njė shimpanze mund tė mėsojė tė njohė veten e tij nė njė pasqyrė por njė majmun nuk mundet.
hhaha sa e fort kjo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Fri Apr 10, 2009 9:10 pm

Vetėm kėtė muaj ka qenė e mjaftueshme qė rrjeti online pėr shoqėrim Facebook tė dyfishojė bazėn e vet tė pėrdoruesve dhe tė kalojė kufirin prej 200 milionėsh.

Para disa muajsh, Facebook sipas numrit tė pėrdoruesve ka arritur konkurrentin e vet mė tė madh MySpace, mirėpo me kėtė arritje e ka kaluar edhe dukshėm. Sipas tė dhėnave zyrtare tė comScore, MySpace aktualisht numėron “vetėm” 130 milionė pėrdorues aktiv.

Pėr kėtė tė arritur ka njoftuar njė prej themeluesve tė Facebookut, Mark Zuckerberg.

Me festimin e pėrdoruesit tė 200 miliontė, Facebook ka nisur edhe njė faqe bamirėsie - Facebook for Good. Ajo ka dalė si bashkėpunim i 16 organizatave humanitare. Nga tė gjitha gjėrat qė do tė blihen nėpėrmes kėsaj faqe, nė mes 90 e 95 pėr qind tė shumės sė blerė do tė shkojnė pėr qėllime bamirėsie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Fri Apr 10, 2009 10:06 pm

vdekja_eshte_mundesia shkruajti:
· Mbiemri i vajzėrisė sė nėnės sė Astronautit Buzz Aldrin, pilotit tė Apollo 11, qė ishte astronauti i dytė i cili ishte i dyti qė shkeli kėmbėn e tij nė Hėnė pas Neil Armstrongut, ishte Moon (Hėnė).

· Verdura mė e lashtė e njohur ėshtė bizelja.

· Qė tė arrijė dikush tė shohė Ylberin, duhet mė parė ti kthejė shpinėn Diellit.

· Kafshėt mishngrėnėse nuk hanė kurrė njė kafshė e cila ėshtė goditur nga rrufeja.

· Iguanat mund tė vetėvriten.

· Nga e gjithė bota, Skocia ka numrin mė tė madh tė lindjeve te flokėkuqėve.

· Njė ēerpik jeton rreth 5 muaj.

· Uji qė pimė ka njė moshė rreth 3 miliardė vjeēare.

· Gjithēka peshon 1% mė pak nė ekuador.

· Milingonat nuk flenė kurrė.

· Delet qė mbulohen nga orteqet e dėborės, mund tė mbijetojnė deri edhe 2 javė.

· Luleshtrydhet i pėrkasin familjes sė trėndafilave.

· Asnjeri nuk e di se ku ėshtė varrosur Moxarti.

· Eskimezėt pėrdorin frigoriferė pėr tė mbrojtur ushqimin e tyre nga ngrica.

· Birmingami nė Mbretėrinė e Bashkuar ka njė rrjet kanalesh 35 kilometra mė tė gjatė se Venecia.

· Meksika dikur kishte 3 Presidentė nė njė ditė.

· Kompania Coca Cola ka konsumimin mė tė madh tė Vaniljes nė tė gjithė botėn.

· Miliona pemė mbillen rastėsisht nga ketrat qė mė vonė harrojnė se ku i kanė vėnė.

· 9 nga 10 organizmat e gjallė jetojnė nė Oqean.

· Buzėkuqi pėrmban luspa peshqish.

· Kikirikėt janė njė nga pėrbėrsit e dinamitit.

· Lopėt nxjerrin mė shumė qumėsht kur dėgjojnė muzikė.

· Majdanozi ėshtė erėza qė pėrdoret mė shumė nė tė gjithė botėn.

· Nė Oqeane ekiston 200 herė mė tepėr flori , nga ai qė ėshtė nxjerrė nga territori tokėsor.

· Fjala War (luftė) nė gjuhėn sanskrite do tė thotė ‘’Dėshirė pėr mė shumė lopė’’.

· Orkestra kombėtare e Monakos ėshtė mė e madhe nė numėr se sa ushtria e tij.


· 70 % e tė gjitha organizmave tė gjallė nė Tokė janė Bakterie.


· Ēdo vit, Dielli humb 360 milionė tonė.

· Nė Kinė , nusja vishet me tė kuqe.

· Shpėrndarėsi mė i madh i lodrave nė Amerikė janė McDonalds-at.

· M&M u krijuan qė ushtarėt tė mund tė hanin ēokollata pa ju ngjitur duart.

· Kamilat e vetme tė egra nė botė ndodhen nė Australi


· Gjysma popullsisė se rruzullit tokėsor ka parė filmin e James Bond.

· Vendosja e numrave nė shtėpitė e rrugėve tė Londrės filloi nė vitin 1764 .

· Vetėm 4% e foshnjave ka lindur nė ditėn qė gjinekologu kishte pėrcaktuar.

· Organet gjenitale tė kėrminjve ndodhen nė kokat e tyre.

· 90% e femrave qė ecin brenda njė qėndre tregtare, kthehen nga e djathta . Por asnjeri nuk e di se pėrse.

· Njė fėmijė i moshės 4 vjeēare, bėn mesatarisht 400 pyetje nė ditė.

· Ēdo vit, numri i lindjeve nė Indi tejkalon numrin e tė gjithė popullsisė sė Australisė.

· Njė mi mund tė rezistojė mė shumė pa ujė se sa njė kamilė.

· Fjala ‘’Himalaja’’ do tė thotė ‘’Shtėpia e Dėborės’’.

· Nė Belgjikė ekziston njė muze luleshtrydhesh

· Nė gjuhėn Kineze ekziston njė fjalė e pėrbashkėt pėr Krizėn edhe Shansin.

· Hera e parė qė burrat dhe gratė pėrdorėn wc tė ndryshme ishte nė vitin 1739, nė njė ballo nė Paris.

· Dallgėt e Oqeanit mund tė udhėtojnė me shpejtėsinė e njė Aeroplani Jet.

· Kafsha me trurin mė tė madh, nė krahasim me trupin e saj ėshtė milingona.


· I vėllai i John Wilkes Booth (njeriu qė vrau Abraham Linkolnin) dikur i kishte shpėtuar jetėn djalit tė Abraham Linkolnit.

· Feja e fisit Todas sė Indisė Jugore i ndalon rreptėsisht besimtarėt e saj tė kalojnė ēdo lloj ure.


· Nė ēdo vit nė SHBA, drerėt vrasin mė shumė njerėz se sa ēdo lloj kafshe tjetėr.

· Lopėt mund tė dėgjojnė frekuenca mė tė ulta dhe mė tė larta nga ato qė njerėzit mund tė dėgjojnė.

· Kina pėrdor ēdo vit 45 miliardė chopsitcs (shkopinj qė pėrdoren pėr tė ngrėnė)

· Tingulli qė bėjnė ujėvarat e Victoria dėgjohen nė njė distancė prej 64 km.

· Botohen ēdo vit, mė shumė kartmonedha tė lojės Monopoly se sa kortmonedha tė vėrteta.

· Nė Egjiptin e lashtė, kur njė mace ngordhte, i zoti i saj ishte i detyruar tė rruante vetullat e tij nė shenjė zie.

· Mushkonjat joshen mė shumė nga aroma e atyre qė sapo kanė ngrėnė banane.

· Nė SHBA ekzistojnė mė shumė grupe muzikore me gaide se sa nė Skoci.

· Pėrpara vitit 1800, nuk ekzistonin kėpucė tė ndryshme pėr tė djathtėn dhe tė majtėn.

· Kanarinat, nė ndryshim me njerėzit, mund tė rikrijojnė qelizat e tyre te trurit.

· Truri i piktorit tė famshėm Vincent Van Gogh u shkatėrrua nga hidrogjeni qė piu pėr tė luftuar sėmundjen e sifilit.

· Njė shimpanze mund tė mėsojė tė njohė veten e tij nė njė pasqyrė por njė majmun nuk mundet.

Kikirikėt janė njė nga pėrbėrsit e dinamitit
Shocked Shocked

ca dmth ?

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
KURIOZITETE - Faqe 3 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Soldier Of Fortune
Web-master
Web-master
Soldier Of Fortune

Male
Numri i postimeve : 4547
Mosha : 29
Vendndodhja : Ne rrethin e 7-te te purgatorit
Hobi : Noti
Piket : 323
Data e regjistrimit : 21/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Fri Apr 10, 2009 11:09 pm

hot spicy shkruajti:
Vetėm kėtė muaj ka qenė e mjaftueshme qė rrjeti online pėr shoqėrim Facebook tė dyfishojė bazėn e vet tė pėrdoruesve dhe tė kalojė kufirin prej 200 milionėsh.

Para disa muajsh, Facebook sipas numrit tė pėrdoruesve ka arritur konkurrentin e vet mė tė madh MySpace, mirėpo me kėtė arritje e ka kaluar edhe dukshėm. Sipas tė dhėnave zyrtare tė comScore, MySpace aktualisht numėron “vetėm” 130 milionė pėrdorues aktiv.

Pėr kėtė tė arritur ka njoftuar njė prej themeluesve tė Facebookut, Mark Zuckerberg.

Me festimin e pėrdoruesit tė 200 miliontė, Facebook ka nisur edhe njė faqe bamirėsie - Facebook for Good. Ajo ka dalė si bashkėpunim i 16 organizatave humanitare. Nga tė gjitha gjėrat qė do tė blihen nėpėrmes kėsaj faqe, nė mes 90 e 95 pėr qind tė shumės sė blerė do tė shkojnė pėr qėllime bamirėsie.


http://alexa.net/topsites

fb te katertet. my space te nentet ne bote
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://ibinet27.hi5.com
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Fri Apr 10, 2009 11:12 pm

Lacuna_Coil shkruajti:

Kikirikėt janė njė nga pėrbėrsit e dinamitit
ca dmth ?

se di ti qe kikiriket shkaktojn kancer
un kam vite qe s`ha kikirika
plus qe jan shuuuuuum te kripura, mbejn alegji blah

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Fri Apr 10, 2009 11:18 pm

Child In Time shkruajti:
Lacuna_Coil shkruajti:

Kikirikėt janė njė nga pėrbėrsit e dinamitit
ca dmth ?

se di ti qe kikiriket shkaktojn kancer
un kam vite qe s`ha kikirika
plus qe jan shuuuuuum te kripura, mbejn alegji blah

jo kte e di, shkaktojn dhe dhjamosje ne mas,por per dinamitet, joo se dija

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
KURIOZITETE - Faqe 3 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:30 pm

Kush dėshiron t‘u afrohet ujqėrve, duhet tė jetė i lirshėm. “Tė lutem, hiqi dorezat, thotė Zoltan Horkai. Kėshtu, kafshėt mund ta dallojnė krahun nga xhaketa dhe nuk rrezikon tė ta kafshojnė gabimisht”. Ēdo gjė tjetėr nė trup duhet tė jetė e mbuluar, madje nė kokė duhet tė kesh kapele dhe kėpucėt tė jenė me qafa tė larta. “Zgjatua dorėn ujqėrve deri sa ta kenė nuhatur mjaftueshėm, sepse nė tė kundėrt tremben”.

Horkai hap portėn e njė vendi tė rrethuar, ku nė hyrje na presin njė tufė ujqish me qime tė zeza dhe gri. I ka zbutur qė kur ishin tė vegjėl dhe tani pėr ta ai ėshtė njė familjar, madje e konsiderojnė si tė parin e tyre. Pėr kėtė arsye u binden urdhrave tė tij, duke bėrė veprime tė cilat do t‘i bėnin spontanisht vetėm nė njė tufė: ulėrijnė, hidhen, shtrihen pėrdhe ose skėrmitin dhėmbėt. Nė moshėn 39-vjeēare, Horkai ėshtė njė prej tė paktėve zbutės tė ujqėrve nė botė.

Zakonisht, kafshėt e tij i sheh nė dokumentarė kinematografikė, spote dhe filma Hollivudi, por tani janė duke bėrė pushim. Horkai ėshtė nė shtėpinė e tij, nė Godollo, qytezė afėr Budapestit. Mikpritja e ujqėrve ėshtė mbresėlėnėse: kafshėt e rrethojnė, i kafshojnė bluzėn, i lėpijnė duart dhe i hidhen pėrsipėr. “Mos u lėr tė kuptojnė se ua ke frikėn”, mė kėshillon Horkai. Por kjo s‘ėshtė kaq e lehtė. Ndėrsa ai, pėrkundrazi, kap me forcė njė nga ujqėrit dhe fillon ta rrotullojė atė. Kėshtu pra vallėzohet me ujqėrit.

Udhėtimi i qenit

“Ndryshe nga qeni, ujku nuk do dhe nuk pret asgjė prej njeriut, mė shpjegon Horkai. Pėr kėtė arsye ėshtė e vėshtirė tė fitosh vėmendjen dhe besimin e tij”. Pėr miliona vjet ka ekzistuar vetėm ujku. Vetėm kur njerėzit e parė u shfaqėn nė juglindje tė Azisė dhe nė Evropė, njė grup nga kėto kafshė zgjodhi njė rrugė tjetėr: tė bėhej miku mė i mirė i njeriut. Ndėrsa ujku qėndroi nėn shoqėrinė e racės sė tij.

Shkencėtarėt nuk e kanė gjetur ende njė shpjegim se si u takuan njerėzit dhe qentė. Disa mbėshtesin idenė se gjuetarėt vranė njė ekzemplar tė rritur tė tyre dhe i morėn kėlyshėt. Por ekziston edhe ideja se kėto kafshė u lidhėn me njerėzit, tė tėrhequr nga mbeturinat e tyre ushqimore, me tė cilat shuanin urinė.

Kėshtu, qeni u shndėrrua nė njė kafshė shtėpiake.

Pėr tė larguar frikėn nga njerėzit, kėlyshi i ujkut duhet tė hyjė kontakt me ta qė nė 10 ditėt e para tė jetės sė tij, ndėrsa qeni ka kohė deri nė tre muaj pėr kėtė kontakt. “Nė fillim duhej t‘i ushqeja tė vegjlit nė ēdo dy orė, tregon Horkai. Ishte mė e lodhshme se tė pėrkujdeseshe pėr njė tė sapolindur”. Por si shpėrblim pėr gjithė mundin e tij dhe netėt qė kish kaluar pa gjumė, Horkai sot ėshtė kryetar i padiskutueshėm i gjashtė lukunive, tė formuara nė total nga 26 ekzemplarė. Vetėm njė herė, 2 vjet mė parė, njė nga kafshėt u pėrpoq “t‘i zinte vendin”. Nga ndeshja me tė, Horkai ka si kujtim njė shenjė nė anėn e majtė tė qafės. “Ai ujk jeton akoma nė grigjėn time, shpjegon Horkai, por nuk mund tė punoj sėrish me tė, sepse ėshtė tepėr e rrezikshme. Ai mund tė pėrpiqet sėrish tė mė dominojė”.

Papritur, kafshėt zgjasin turinjtė dhe nxjerrin nė pah dhėmbėt e tyre tė mprehtė, duke krijuar njė atmosferė tė rrezikshme. Por Horkai mė qetėson: “Nuk ėshtė njė sjellje agresive, por shenjė nėnshtrimi nga ana e ekzemplarėve tė njė rangu mė tė ulėt”. Mes ujqėrve, hierarkia vendoset nė bazė tė rregullit tė shtangies. Nė krye qėndrojnė mashkulli e femra, “alfa”, mė tė guximshmit dhe mė tė fuqishmit, qė qėndrojnė nė pozicion dominues duke mbajtur bishtin e tyre nė formė gjysmėrrethi, veshėt drejt dhe fytyrėn nė gjendje tė qetė. Pėr tė treguar superioritetin e tyre, ata ndjekin dhe kafshojnė kafshėt e tjera.

Edhe kafsha “omega”, e fundit e tufės, ka njė lloj sjelljeje tė njohur: ėshtė ekzemplari qė hungėrin mė shumė, por po ta vėshtrosh mė mirė, mund tė vėsh re se ėshtė dhe mė frikacaku, e mban bishtin mes kėmbėve dhe veshėt tė ulur.. Ajo qė pėr kėtė kafshė konsiderohet si njė “buzėqeshje paqėsore”, nga njeriu kuptohet si njė “rrezik”. “Kur ndonjė regjisor kėrkon njė ujk tė keq, unė pėrzgjedh pėr t‘i ēuar njė ujk nga hierarkia mė e ulėt, qė nxjerr dhėmbėt sapo unė vihem pėrpara tij”. Nė filma, ēdo ujk ėshtė i “specializuar” pėr njė rol: njėri mund tė jetė mė i zoti pėr tė luajtur rolin e tė keqit, tjetri mund tė jetė mė i zoti pėr tė kėrcyer apo ulėrirė nėn dritėn e hėnės (edhe kur shkėlqen dielli). Tashmė kanė kaluar gati 15 vjet qė kur Horkai pėrpiqet tė kuptojė gjuhėn e ujqėrve. Kur ishte i vogėl, Horkai donte tė bėhej roje pylli ose menaxher. Prindėrit e tij kishin njė banesė tė vogėl nė Budapest. Pas diplomimit u vendos nė Monako, Gjermani, pėr tė studiuar gjuhėn gjermane dhe mė pas nė Bournemouth, nė Britaninė e Madhe, pėr tė studiuar anglishten. Ndoqi disa kurse pėr menaxhim-hoteleri nė Austri dhe sė bashku me vėllezėrit drejtoi hotelin e prindėrve deri nė 1998-ėn.

Nė atė kohė, nė Godollo ekzistonte njė fermė qė merrej me kujdesin ndaj kafshėve tė cilat pėrdoreshin nėpėr filma nga televizioni i shtetit. Mė pas kjo fermė u privatizua dhe aty filluan tė mbaheshin ujqėr dhe arinj. Por as kjo nuk zgjati pėr shumė kohė dhe ferma nisi tė shkatėrrohej. Nė kėtė moment ndėrhynė autoritetet shtetėrore dhe njė organizatė ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e kafshėve, qė krijuan njė qendėr strehimi pėr kafshėt. Horkai u ofrua pėr tė marrė pjesė nė kėtė projekt. Sot nė kėtė qendėr jetojnė 200 kafshė: ujqėr, drerė, rrėqebuj, derra tė egėr, dhi, qenė, gjeladeti, kuaj, arinj etj., tė gjithė tė braktisur qė kur ishin kėlyshė. Horkai kujdeset pėr ta bashkė me dy asistentet e tij dhe Dorėn, tė dashurėn e tij. Pėr tė mbuluar shpenzimet - gati 9 mijė euro nė muaj - ka filluar t‘i stėrvitė kafshėt pėr kinematė dhe televizionet. “Ujqėrit nuk mund tė zbuten plotėsisht. Ēdo herė duhet ta nisėsh pėrgatitjen e tyre nga fillimi. Nuk u binden kurrė urdhrave, sidomos kur janė nė ndonjė ambient tė panjohur pėr ta”, thotė Horkai.

Para kamerės sė xhirimit

Zakonisht ujqėrit vendosen 4 apo 5 ditė pėr t‘u ambientuar me njė grup tė ri xhirimi. Pastaj fillohet me xhirimet. Pėr filmin horror, “Gjak dhe ēokollatė” (2007), lukunia duhej tė ndiqte njė grup kalorėsish, ndėrkohė qė kamera do xhironte nga shumė afėr. “Na janė dashur 2 javė pėr t‘i mėsuar ujqėrit me kamerėn dhe qė tė mos fiksonin objektivin”, tregon Horkai.

“Nėse kafshėt kanė uri, bėhen tė rrezikshėm. Ujqėrit janė tė predispozuar tė mėsojnė vetėm nė disa kushte tė caktuara. Duhet tė gjej mėnyra tė ndryshme pėr t‘i bindur tė bėjnė atė qė dua unė. Nėse duhet tė ndjekin njė grup kalorėsish, unė lidh pas bishtave tė kuajve copa mishi tė freskėt. Por nėse mė duhet t‘i mbaj ulur, s‘mund ta arrij kėtė me njė copė bifteku”, tregon Horkai.

Ujqėrit nuk janė mėsuar ta marrin ushqimin nga njeriu, edhe sikur tė jenė tė zbutur. “Nėse u vė njė copė mish nėn hundė, ujku nuk arrin tė pėrmbahet. Fillon tė hidhet, sepse e do menjėherė, thotė zbutėsi. Kam zbuluar se mėnyra mė e mirė pėr tė qėndruar urtė ėshtė t‘u japėsh ushqim tė thatė, tepėr tundues, qė i bėn tė tė dėgjojnė tė gjitha urdhrat”.

Ujku i kupton komandat e njeriut, por ndryshe nga qeni, nuk i intereson ajo qė kėrkon prej tij njeriu, madje edhe sikur ky i fundit ta shohė drejt e nė sy. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė universitetit “Eotvos Lorand” tė Budapestit, tė bėrė pikėrisht te ujqėrit e Horkait.

Interesi i ujqėrve pėr njerėzit sa vjen e zvogėlohet. Nėse ndeshemi me njė ujk pas pesė minutash, pėr sytė e tij jemi tė padukshėm. “Me kalimin e kohės qeni fillon tė varet prej njeriut, ndėrsa ujku jo, shpjegon Horkai. Qentė qė nuk binden, mund tė ndėshkohen. Ndėrsa me ujkun ndėshkimet nuk funksionojnė. Kur njeriu bėhet i keq, ujku largohet prej tij”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:31 pm

Kriza ekonomike duket se ka kaluar pa u vene re per nje adhurues te modes, qe ka blere kostumin me te shtrenjte ne bote per 70 mije paund.

Kostumi i eshte shitur nje bleresi misterioz ne nje party ne qender te Londres. Jane dashur me shume se 80 ore pune per qepjen e kostumit te prodhuar me disa lloje leshi te cilesise me te larte ne bote. Stilisti i veshjes, Alexander Amosu deklaroi se ne kete kohe renieje ekonomike, serish ka kerkesa per cilesine absolute.

Kostumi permban kopsa ari 18 karat dhe diamanti, si dhe ka 5 mije qepje, cdonjera prej te cilave ka kushtuar 14 paund.

Amosu, qe u be i pasur fale krijimit dhe shitjes se melodive per celularet, eshte i specializuar ne dizenjimin e veshjeve luksoze dhe produkteve te teknologjise.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:33 pm

Dubai duhet tė ishte njė mrekulli e Lindjes sė Mesme, njė shembull i shkėlqyer i sipėrmarrjes arabe dhe kapitalizmit perėndimor, por kohėt e vėshtira kanė mbėrritur edhe nė qytetin e mrekullueshėm. Ai lindi nga mesi i shkretėtirės dhe synonte tė ishte shumė mė tepėr se njė mirazh

Fytyra e buzėqeshur e sheikut Muhamed, sundimtari absolut i Dubait, shkėlqen nė tė katėr anėt e vendit. Atė e gjen nė ēdo fasadė e godinė, mbi ēdo reklamė perėndimore, si mbi atė tė McDonald e firmave sportive. Ky njeri e ka reklamuar Dubain si qyteti i njėmijė e njė dritave arabe, njė mrekulli tė Lindjes sė Mesme, qė lindi nga shkretėtira pėr tė ndriēuar gjithė rajonin. Figura e tij qėndron edhe nė majėn e godinės mė tė lartė nė botė, njė kullė e gjatė dhe e hollė qė synon tė rrokė qiellin. Por diēka e ka pickuar sė fundi buzėqeshjen e sheikut. Kranet dhe vinēat gjigantė kanė ngrirė nė hapėsirat ku ndėrtohet, sikur koha vetė tė kishte stopuar. Nė Dubai, shumė godina kanė mbetur nė mesin e rrugės, gjysmė tė ndėrtuara dhe nė dukje tė parė tė braktisura. E ndėrsa ndėrtimet e lagjeve dhe godinave gjigante kanė ndaluar, dalėngadalė po dalin nė shesh edhe sekretet e errėta tė Dubait. Ai ėshtė njė qytet i ndėrtuar nga hiēi, vetėm brenda disa dhjetėvjeēarėve dhe gjithēka e ka bazuar mbi borxhe, dėmtimin e mjedisit dhe natyrės, shtypjes dhe skllavėrisė. Ky qytet ėshtė njė metaforė e gjallė e botės globaliste neo-liberale.

Njė Disnejland pėr tė rriturit

Karen Andrews nuk mund tė flasė. Sa herė qė nis tė rrėfejė historinė e saj, ul kryet. Ėshtė trupvogėl dhe e hajthme dhe ka pamjen e njė ish-pasanikeje. Ajo jeton nė makinėn e saj, njė Range Rover. Ka muaj qė fle aty, nė parkingun e njė hoteli tė madh, falė zemėrgjerėsisė sė pronarit tė parkingut qė nuk i bėn zemra ta largojė qė andej. Sigurisht qė kjo nuk ėshtė situata qė ajo kishte ėndėrruar si fundin e ėndrrės sė saj tė Dubait. Karen erdhi nė Dubai nga Kanadaja, pasi tė shoqit iu ofrua njė vend pune nė njė sektor tė rėndėsishėm tė njė shumėkombsheje tė famshme. Ata erdhėn nė Dubai, nė vitin 2005. Sipas saj, ky qytet ngjante me njė Disnejland ku sheiku ishte Muhamed ishte miu. Sipas rrėfimit tė saj, nė fillim, jeta ishte fantastike sidomos shtėpia ku ata u vendosėn me njė ushtri shėrbėtorėsh, gjithēka falas dhe mungesė taksash. Dukej sikur tė gjithė ishin shefa tė mėdhenj dhe e gjithė jeta ishte njė shfaqje dhe festė e madhe e pafund. I shoqi bleu dy prona dhe kishte shumė para, por pėr herė tė parė nė jetėn e tyre, ai nisi qė tė shpenzonte shuma tė mėdha dhe tė hutohej. Sipas Karen, kjo ishte diēka qė nuk ndodhte kurrė mė parė me Danielin. Pak nga pak, nisėm tė hynim nė borxhe, pasi jeta qė bėnim ishte vėrtet e jashtėzakonshme. Njė vit mė pas, kuptova arsyen e shpenzimeve. “Im shoq u diagnostikua me tumor”. Njė mjek i kishte thėnė se i kishte mbetur vetėm njė vit jetė, njė tjetėr se tumori ishte benin dhe se nuk kishte asnjė problem, por ndėrkohė borxhi ynė po rritej. “Para se tė vija nė kėtė vend, nuk dija asgjė nė lidhje me ligjet e Dubait. Mendoja se, duke qenė se nė kėtė vend kishte shumė kompani perėndimore, edhe ligjet duhet tė ishin tė tilla. Askush nuk mė tha se nuk njihej koncepti i falimentimit, pra nėse bie nė borxhe nuk falimenton, por shkon drejt e nė burg. Kur e mėsova njė gjė tė tillė, i thash tim shoqi se duhet tė largoheshim menjėherė. Ai tha se kishte marrė njė siguri nga kompania e tij se nuk do t‘i ndodhte asgjė, por ndodhi qė kompania pati probleme financiare dhe me borxhe tė papaguara nuk mund tė largoheshim nga vendi. Befas, jeta jonė ndryshoi menjėherė. Mbetėm pa shtėpi, pa makina, pa karta krediti. Danielin e arrestuan. Atij iu bė gjyqi nė arabisht dhe e dėnuan me gjashtė vjet burg. Kėtu nė Dubai jam ilegale, sepse duhet ta kisha lėnė vendin”. Sipas Karen, qė nuk ėshtė aspak e huaja e vetme nė kushte tė tilla, Dubai i vėrtetė ėshtė shumė ndryshe nga ai qė duket nga filmat apo reklamat. Sipas saj, shumė tė huaj ndillen pėr tė punuar nė kėtė vend, dhe shumė vonė e kuptojnė se ai nuk ėshtė aspak njė demokraci, por njė diktaturė e fshehur.

Gjembaēėt

30 vjet tė shkuara, thuajse i gjithė Dubai modern ishte njė shkretėtirė, e banuar vetėm nga kaktuset dhe gjembaēėt. Nė qendrėn e qytetit, gjurmėt e sė shkuarės janė mbuluar me beton dhe hekur. Nė mesin e shekullit tė 18-tė, aty u ndėrtua njė fshat i vogėl, nė pjesėn e ulėt tė Gjirit Persik, ku njerėzit kryesisht zhyteshin nė ujėra pėr tė kapur perla. Pak nga pak, nisi tė grumbulloheshin njerėz qė vinin nga Persia, India dhe vende tė tjera arabe, tė gjithė me shpresėn se nė kėtė vend do t‘ia dilnin qė tė bėnin pasuri. Vendit i dhanė emrin e njė karkaleci tė zonės, daba. Mė pas, qyteti u pushtua nga britanikėt qė e mbajtėn deri nė vitin 1971. Pas ikjes sė tyre, Dubai vendosi qė tė bėnte aleancė me gjashtė shtete tė tjera qė kishte pėrreth dhe tė krijonte kėshtu Emiratet e Bashkuara Arabe. Ndėrsa britanikėt ikėn, nė vend u zbulua nafta dhe sheikėt befas e panė veten nė mesin e njė dileme tė madhe. Ata ishin disa nomadė tė pashkolluar qė e kishin kaluar jetėn duke ngarė deve nėpėr shkretėtirė, ndėrsa ja ku ndodheshin tani pėrballė njė “qypi” me flori. Ēfarė duhet tė bėnin me tė?

Krahasuar me Abi Dhabin, nafta e Dubait thjesht pikonte, kėsisoj sheiku Maktoum vendosi qė t‘i pėrdorte tė ardhurat e naftės pėr diēka qė do tė zgjaste. Ai vendosi qė ta shndėrronte shkretėtirėn dhe tė ndėrtonte nė tė njė qytet tė madh qė do tė shndėrrohej nė qendrėn mė tė madhe turistike dhe tregtare tė rajonit dhe do tė thithte para dhe talente nga e gjithė bota. Pėr kėtė, ai u ofroi investitorėve mungesėn e plotė tė taksave dhe ata u dyndėn nė Dubai pėr tė derdhur milionat e tyre, duke kaluar shumė nė numėr popullsinė vendase qė aktualisht pėrbėn vetėm 5 pėr qind tė Dubait. Brenda tre dhjetėvjeēarėsh, njė qytet modern dhe i lartė sikur ra nga qielli. Pėr 30 vjet, nga njė qytet i shekullit tė 18, Dubai u shndėrrua nė njė qytet avangardė tė shekullit tė 21-tė. Nėse do tė ndėrmarrėsh ture nėpėr qytet, drejtuesit do tė tė mbushin me propagandė pėr mrekullitė qė kanė ndodhur nė kėtė vend sa hap e mbyll sytė, vetėm falė mendjes sė ndritur tė sheikut. Por e vėrteta ėshtė krejt ndryshe. Ky qytet i mrekullueshėm ėshtė ngritur nga skllevėrit.

Heronjtė e heshtur

Ekzistojnė tri pamje tė ndryshme tė Dubait, qė sillen rreth njėra-tjetrės. Janė tė huajt si rasti i Karen, janė banorėt e Emirateve qė qeverisen nga sheiku Mohamed dhe njė nėnklasė tė huajsh, qė ndėrtojnė qytetin dhe kanė mbetur tė bllokuar aty. Ata mund t‘i gjesh kudo, tė veshur me uniforma, tek marrin urdhrat nga shefat e tyre qė ulėrijnė sa kanė nė kokė dhe janė thuajse tė padukshėm. Pse? Sepse sipas propagandės, ėshtė sheiku ai qė ka ndėrtuar qytetin, ndėrsa sa pėr punėtorėt… Kush janė punėtorėt vallė? Ēdo mbrėmje, qindra e mijėra burrat e rinj qė ndėrtojnė, dėrgohen nė vendin ku banojnė, njė biēim karantine qė ndodhet njė orė larg qytetit. Askush nuk i sheh, sepse transportohen me mjete tė posaēme. Janė gjithė kohės tė djersitur, sepse punojnė gjatė gjithė kohės. Lagjja ku jetojnė quhet Sonapur dhe nė tė jetojnė rreth 300 mijė shpirtra. Emri i qytetit nė Hindi do tė thotė “Qyteti i Arit”. Vendi ėshtė i papastėr dhe njerėzit vijnė erė tė rėndė. Ata jetojnė nėpėr ca shtėpi ēimentoje qė janė tė gjitha njėsoj, pėr nga arkitektura, pėrmasa, ngjyrat. Sipas banorėve qė vijnė nga vende tė varfra tė botės, ata kanė ardhur nė kėtė vend pasi ndėrmjetėsit u treguan se po shkonin nė njė vend tė ėndėrrt. Por me tė mbėrritur e kupton se je nė ferr. Ata erdhėn me premtimin se do tė kishin njė strehim dinjitoz, ushqim tė mirė dhe punė jo rraskapitėse. Kėshtu tė huajt erdhėn sė bashku me familjet e tyre, madje morėn edhe kredi pėr banesat, pėr tė cilat duhet tė rraskapiten njė jetė tė tėrė pėr t‘i larė. Tė gjithė janė tė punėsuar nė kompanitė e ndėrtimit dhe qė nė fillim iu tha se ata do tė punonin vetėm 14 orė nė ditė nė zemėr tė shkretėtirės dhe vetėm pėr njė copė bukė, nė njė temperaturė ku turistėve tė huaj u rekomandohet qė tė mos dalin jashtė orėt e pikut tė vapės, pasi termometri shėnon 55 gradė Celsius. Puna qė kėta tė huaj bėjnė ėshtė ndėr mė rraskapitėset nė botė. Gjatė gjithė ditės, u duhet tė ngrenė tulla, ēimento dhe e gjitha kjo nė temperaturėn pėrvėluese. Shumė vetė janė sėmurė, disa kanė vdekur, sepse kushtet higjieno-sanitare janė tė tmerrshme dhe me rrezik tė madh. Pjesa mė e madhe punojnė nė katet e larta tė godinave tė stėrmėdha, ku njė rrėshqitje e vogėl e kėmbės mund tė jetė fatale pėr jetėn. Po a reagojnė kėta njerėz? Pėr kėtė as qė bėhet fjalė, sepse ankesat janė tė ndaluara dhe pėr njė ankesė mund tė pėrfundosh nė burg. Njė vit mė parė, disa punėtorė vendosėn qė tė bėjnė grevė sepse nuk kishin marrė pagėn e katėr muajve, por policia i rrethoi, i rrahu dhe i riktheu nė punė. “Rebelėt” u burgosėn. Po a janė bėrė pishman kėta njerėz qė morėn kėtė rrugė? Kur i pyet, ata ulin sytė nė tokė dhe thonė se ndihen nė kurth, sepse edhe vendi nga vijnė nuk u ofron mė shumė, por tė paktėn aty mund tė rrisin bagėtitė dhe drithin, ndėrsa nė Dubai gjithēka ėshtė pėrvėluese dhe e betontė. Qė nga fillimi i krizės ekonomike globale dhe recesioni, elektriciteti ėshtė prerė disa herė dhe pėr shumė kohė nė vendet e banimit tė punėtorėve dhe ata vetė nuk janė paguar qė prej muajsh. Kompanitė pėr tė cilat kanė punuar, befas janė zhdukur sė bashku me pasaportat e tyre dhe paratė, dhe njė pjesė ndihet si e grabitur nė mėnyrėn mė tė keqe tė mundshme. Ata nuk mund tė largohen sepse kanė kredi pėr tė paguar, ndaj pėr tė mos u futur nė burg, tani punojnė pėr bankat falas. Tė gjitha rregullat e punėsimit nė Dubai ndaj tė huajve janė shkelur prej vitesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:33 pm

I gjithe njerezimi duhet te kthehet ne stilin e jeteses se viteve ’70 pasi kjo do t’i bente mire jo vetem shendetit tone por edhe planetit.

Me kete teze kane dale nje grup kerkuesish nga “London School of Hygiene and Tropical Medicine”, sipas te cileve, tashme 40 vjet me pas, njerezit konsumojne me shume.

Sipas tyre, 4 dekada me vone ne Britani konsumohet 19 % ushqim me shume dhe kjo eshte ekuivalente me emetimin e 60 milione tonelatave me shume te CO2 ne atmosfere, duke konsideruar punen me te madhe qe duhet bere per te transportuar njerez me te rende.

Llogaritjet jane bere duke analizuar nje popullsi normale ku norma mesatare e obezeve eshte 3.5%, ndersa ne shoqerine britanike ne vitin 2010, 40% e popullsise do te jete obeze. Ky studim eshte publikuar ne revisten “International Journal of Epidemiology
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:41 pm

Rasti i rralle i nje gruaje qe arrin te kujtoje gjithcka qe ka ndodhur ne te shkuaren e saj, ka mahnitur shkencetaret.

Nese i thua nje date te 20 viteve me pare ajo arrin te thote diten e sakte javore, nese ate dite ka rene shi ose jo, apo nese ate dite eshte ngritur ne hapesire nje anije kozimke Challenger.

Me pak fjale, perfeksion absolut. Quhet Jill Price dhe eshte vetem 43 vjec. Rasti i saj, ndoshta unikal ne bote eshte zbuluar ne vitin 2006 dhe qe prej 3 vjetesh po ben me “dhimbje koke” shkencetaret, te cilet nuk kane hasur asnjehere ne nje kujtese kaq te forte. Ky mund te quhet nje bekim por padyshim edhe nje denim per te mos harruar asnjehere. Revista “Wired” ka shkruar nje artikull te gjate per kete fenomen qe eshte pagezuar me emrin “sindroma hipertimestike” ose me fjale te thjeshta “kujtesa e jashtezakonshme”.

Ajo ka veti te kujtoje gjithcka, ne cdo fushe, psh; nese e pyet cfare ndodhi ne 16 gusht te vitit 1977, ajo jo vetem qe kujton se ate dite vdiq Elvis Presley, por shton se ne Kaliforni eshte miratuar edhe nje ligj i ri per taksat. Ne 25 maj te nje viti me pas, ajo kujton rrezimin e avionit ne Cikago, ndersa per 30 gushtin e vitit 1978 Jill kujton se ka cuar per te lare per here te pare makinen. Disa prej ngjarjeve mund te kene pasur nje domethenie te vecante ne jeten e 43 vjecares, por shume detaje te tjera kane qene episode te parendesishme qe gjithesesi truri i Price i ka regjistruar me saktesi absolute.

Kete rast e ka studiuar me imtesi profesori James McCaugh por edhe kolege te tij nga Universiteti i Kalifornise. Qe prej 2006-es, Jill eshte shfaqur shpesh here ne mediat me me emer ne SHBA si, Abc, Wall Street Journal e Usa Today. Per te zbuluar kete veti te jashtezakonshme, kerkuesit kane hetuar ne drejtime te ndryshme, duke hedhur shume hipoteza, por deri tani asnje nuk eshte vertetuar shkencerisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:43 pm

Astrologet kane identifikuar nje fenomen qe deri tani nuk ishte vene re asnjehere. 4 galaktika te ndryshme do perplasen me njera-tjetren, cka pritet te shkaktoje nje shperthim shume te madh ne Univers.

Duke perdorur fotografite e teleskopit te NASA-s, “Chandra” qe ndodhet ne Hubble, astrologet kane vene re kete fenomen ne nje largesi prej 5.4 miliarde vite drite larg, nje zone e pasur me shume galaktika. “MACSJ0717.5+3745” quhet zona e pasur me galaktika qe rrezikon zhdukjen pas kesaj perplasje qe pritet te ndodhe.

“Pa kete teknologji do ta kishim te pamundur te informoheshim me mire rreth ketij fenomeni ku galaktikat ngaterrohen mes tyre, sepse ngjarja ndodh shume miliarda vite vrite larg nesh”, shpjegon shkencetari Harald Ebeling.

Me interesant eshte fakti se me kete zbulim vertetohen edhe perllogaritjet matematike te bera me pare, cka do te thote se metodat teorike mund te perdoren edhe per pjese te tjera te Universit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:44 pm

Nje 27-vjecar pretendon te jete njeriu me i gjate i botes, edhe pse kjo nuk eshte vertetuar zyrtarisht. Zhao Ling ndodhej i shtruar ne nje spital pas nje demtimi ne kembe, kur eshte pikasur nga mjeket.

Ai eshte matur dhe ka rezultuar te ishte 2,46 metra i gjate. Ish-basketbollisti eshte 10 cm me i gjate se kinezi tjeter Bao Xishun, qe njihet si mbajtes i rekordit Guinnness, qe prej vitit 2005.

Tashme Zhao kerkon qe te njihet zyrtarisht. Karriera e e tij perfundoi para kohe ne provincen Henan, pasi pesoi nje demtim ne kembe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:45 pm

E qeshura eshte ilaci me i mire. Nje studim i ri i mjekeve ka treguar se personat qe rrezikojne te preken nga ataku ne zemer, duhet te shohin programe argetuese dhe komedi.

E qeshura sipas shkencetareve mund te shihet si mjekim ne disa raste, per shkak te emocioneve pozitive te saj. Perdorimi i te qeshures si ilac eshte sugjeruar prej vitesh, ndonese kishte pak prova qe tregonin se ajo ndikon ne shendetin e pacienteve.

Por ne studimin e fundit te Loma Linda University ne Kaliforni, pacienteve iu kerkua te zgjidhin programet apo komedite, qe u dukeshin me zbavitese. Per nje periudhe 12 mujore ata pane filmat per te pakten gjysme ore ne dite. Ne fund u arrit ne perfundimin se grupi qe kishte qeshur kishte rritje me 26 perqind te kolesterolit te mire (HDL), qe gjendet ne trup.

Ndersa pacientet qe merrnin mjekim por pa te qeshura shtese kishin vetem nje rritje prej 3 perqind. Grupi qe shihte komedi shenoi edhe ulje ne 66 perqind te proteinave qe rrisin rrezikun e semundjeve te zemres. Sipas shkencetareve terapia e te qeshures ul edhe nivelin e stresit te pacientet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:46 pm

Me flokėt e tyre bionde, trupin thuajse njėlloj, kėmbėt e holla dhe mollėzat e bukura, ato duken si dy binjake. Tė dyja shfaqen tė mrekullueshme me fustanin e zi me pika tė bardha dhe ashtu siē tregojnė djemtė qė vihen nė radhė, e kanė tė vėshtirė pėr t‘i dalluar. Pėrveē disa centimetrave nė gjatėsi dhe ngjyrės sė ndryshme tė syve, tė dyja vajzat janė thuajse identike. Por, Janet dhe Jane nuk janė binjake, madje ato nuk janė as motra. Janė nėnė e bijė. Ashtu siē e dimė, mania e bisturisė sot ka arritur kulmin. Ata qė kanė mundėsi nuk kursejnė asgjė pėr tė bėrė operacione, falė tė cilave do ta ndjenin veten mė mirė. E kėshtu ka ndodhur edhe me Janet, qė tregon se ka shpenzuar mė shumė se 10 mijė paund pėr kirurgjinė plastike, me shpresėn pėr ta zvogėluar sadopak hendekun prej 22 vjetėsh mes saj dhe vajzės. Pėr tė mbėrritur deri kėtu, 55-vjeēarja iu nėnshtrua disa operacioneve tė ndryshme. Pėr tė fshirė shenjat e kohės, pėr tė zhdukur rrudhat e rinuar gjoksin dhe pėr t‘i bėrė buzėt mishtore si ato tė vajzės sė saj, shpenzoi plot 10 mijė paund.

Kush nuk do tė donte tė dukej si vajza ime?

“Mund tė duket ēmenduri qė kam bėrė operacione plastike tė dukem si vajza ime. Por ajo ėshtė e mrekullueshme. Kush nuk do tė donte tė dukej si ajo? Shpesh e mendoj se ajo e ka marrė kėtė bukuri nga unė, ndėrsa e imja ėshtė zhdukur me kalimin e kohės. Duke parė se sa tėrheqėse ėshtė Jane, mė ktheu dėshirėn pėr t‘u kthyer pas te luku im i vjetėr. Tani, nė vend tė nėnė e bijė ne dukemi si binjake. Kam gjene dhe lėkurė tė mirė, por mė duhej njė ndihmė qė tė mė bėnte tė ndihesha mirė me veten”. Vetėm disa vjet mė parė, Janet ishte me flokė tė kuqe, peshonte shumė kilogramė, jetonte nė Spanjė me shokun e ri dhe kishte ndėrtuar njė jetė tė re pas dėshtimit tė martesės me babanė e Jane. Pasi pėrfundoi edhe kjo lidhje, 55-vjeēarja vendosi tė kthehej nė Angli te krahėt e sė bijės. “Nuk i kam kushtuar kurrė shumė vėmendje vetes sime. Nuk kam pasur kohė, sepse ia kam kushtuar jetėn time kujdesit pėr Jane dhe vėllait tė saj”, tregon.

Qė nga ardhja e saj nė Angli kanė kaluar disa vjet dhe Jane ndėrkohė ishte bėrė njė grua e bukur. Duke e parė, tė ėmės i hipi dėshira pėr t‘i ngjarė, pavarėsisht viteve diferencė qė kishin. Kėshtu nisi tė dobėsohej, duke shpresuar se do t‘i bėnin tė njėjtat veshje qė pėrdorte e bija. “Kur u ktheva nga Spanja, ajo dhe mikeshat e saj ishin shumė moderne dhe unė ėndėrroja tė vishja tė njėjtat fustane si Jane. Por ishin shumė tė vogla dhe tė ngushta pėr mua. Shihja vajzėn dhe thosha: dua tė kem tė njėjtin fizik me tė”, kujton 55-vjeēarja. Pula nė zgarė dhe perimet kanė zėnė vendin e bukės, makaronave dhe fast-foodeve. Kur u kthye tek e bija, Janet vendosi tė aplikojė mėnyrėn e ngrėnies sė tė bijės, qė rezultoi e suksesshme dhe gruaja shumė shpejt nisi tė bjerė nga pesha. Edhe pse filloi tė dobėsohej, fytyra e mbuluar me rrudha nuk ishte ajo e dikurshmja. Kėshtu qė gruaja vendoi tė nisej pėr nė Kroaci, ku do e ndihmonte njė kirurg. Gjeti informacionet nė njė sajt interneti dhe kuptoi se mund tė arrinte tė modifikonte trupin e saj pa u sforcuar shumė me buxhetin qė kishte nė dispozicion. “Vajza ime u mėrzit shumė, jo sepse nuk donte qė t‘i ngjaja asaj, por shqetėsohej pėr shėndetin tim. Mė kėrkoi qė tė mendohesha, por sa mė shumė kalonte koha, aq mė shumė bindesha se ajo ishte zgjedhja e duhur. Vėrtet qė vitet kishin lėnė gjurmė nė lėkurėn time, por jo gjithēka kishte humbur. Unė dėshiroja tė dukesha edhe njė herė e re”, thotė. Kėshtu, nga njė ndėrhyrje te tjetra, Janet pėrfundoi duke u bėrė kloni i sė bijės. Por, edhe e bija duket se e vlerėson shumė metamorfozėn e sė ėmės. “Mė pėlqen qė i ngjaj. Mė duket se kam gjetur motrėn qė kam ėndėrruar gjithmonė, por qė nuk e kam pasur kurrė”, pranon.

Rruga e vėshtirė

“Nė fillim, kur gjithēka ishte nė rregull dhe pritej vetėm qė tė filloja ndėrhyrjet, Jane ishte shumė nė ankth dhe m‘u lut tė mos e bėja diēka tė tillė. Mė ėshtė pėrgjėruar tė mos e bėja kėtė, jo se nuk donte qė unė t‘i ngjaja asaj, por sepse kishte frikė qė unė nė kėtė moshė tė kryeja kaq shumė operacione”. Ėshtė e vėrtetė se operacione tė tilla nė kėtė moshė kanė rrezik tė madh, por Janet ishte mė e vendosur se kurrė. “Isha mė se e vendosur. Asgjė nuk mund tė mė kthente pas. Doja me gjithė shpirt tė dukesha mė e re. Kjo ishte ėndrra ime mė e madhe”. Dhe kėshtu, shtatorin e kaluar ajo u nis e vetme pėr nė Kroaci e fillimisht iu nėnshtrua njė operacioni prej 2 orėsh me anestezi lokale nė hundė dhe sy. “Kisha pak frikė, por jo aq sa tė ndalesha. E lashė besimin tim nė duart e tyre. Nuk ishte ndonjė gjė e kėndshme, por mė duhej ta bėja”. Ajo u kthye nė shtėpi njė javė mė vonė, e ėnjtur dhe e fashuar, por entuziaste, pasi mjekėt i kishin treguar se do t‘i shihte rezultatet e operacionit disa muaj mė vonė, pasi tė hiqte fashot dhe ėnjtja tė ishte larguar. “Ndihesha shumė mirė. Ishte kjo gjėja pėr tė cilėn kisha kaq shumė kohė qė prisja”, tregon. Por, duheshin tė tjera ndėrhyrje pėr ta ēuar deri nė fund projektin e saj. “E dija qė buzėt e mia ishin shumė tė holla, ndaj vendosa t‘i fryja ato me njė sėrė injeksionesh qė mė kushtuan mė shumė se 300 paund, por mė lanė tė kėnaqur”. Pastaj Janet shkoi nė njė sallon bukurie nė vend, leu flokėt biondė dhe i bėri zgjatje artificiale, ndėrsa nė fund ndėrroi gardėrobėn. U bė tamam kloni i vajzės sė saj. “Herėn e parė qė ne shkuam nė njė lokal nė vend, u kthyem nė qendėr tė vėmendjes. Gjatė gjithė mbrėmjes njerėzit pyesnin nėse ishim motra. Tė dyja na pėlqente tė ishim nė qendėr tė vėmendjes”, thotė Janet plot krenari.

Mė pėlqen qė dukemi njėlloj

Nganjėherė disa mendojnė se vajza ėshtė motra e madhe e sė ėmės. “Nuk ka lidhje me faktin se dukem mė e vjetėr se sa jam, por sepse mami duket jashtėzakonisht e re pėr moshėn qė ka. Ajo duket mė e mirė se Madonna nė vitet 1950. Njerėzit mė pyesin nėse e kam problem qė ajo ngjan kaq shumė me mua, por unė i them se jam vetėm krenare, jam e vetmja qė e ndihmoj me flokėt dhe veshjet. Si mund ta akuzoj time mė se mė ka vjedhur lukun, kur ajo mė ka bėrė kėshtu”, tregon vajza. “Pėr momentin mė pėlqen qė dukemi njėsoj, ne jemi mė afėr se kurrė dhe ajo ėshtė motra qė unė nuk kam pasur kurrė”. Pėr mė tepėr tė dyja tregojnė se nuk janė xheloze pėr bukurinė e njėra-tjetrės. “Meshkujt mė komplimentojnė aq shumė, sa komplimentojnė edhe mamin. Pėrse duhet tė jem xheloze”?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:47 pm

Nje grua amerikane 33-vjecare ka detyryar nje avion te kompanise kiliane Lan te kthehet serish ne aeroport per shkak te rremujes qe krijoi ne bord.

Gruaja kishte hipur ne avion ne gjendje te dehur dhe pas nisjes se fluturimit therriste dhe qeshte papushim. Ajo tentoi te puthte edhe disa pasagjere qe i ishin afruar per ta qetesuar.

Avioni ishte nisur nga Buenos Aires dhe kishte si destinacion Miamin. Me pas gruaja eshte ndier keq dhe piloti eshte detyruar te kthehet serish ne kryeqytetin argjentinas. Pasagjeret kane shprehur shqetesim per shkak te sjelljes se gruas.

Stjuardesat i kishin sherbyer pije alkoolike, pasi gruaja kerkonte vazhdimisht te pinte whisky. Nje mjek qe ndodhej ne avion konstatoi se gjendja e saj ishte renduar per shkak te kombinimit te alkoolit me qetesues. Ai kerkoi qe gruaja duhej te se mjekohej menjehere, c’ka detyroi pilotin te rikthente avionin ne Buenos Aires. Me pas pasagjerja u shtrua ne spital.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:47 pm

Nje piktor i ri ne Manila te Filipineve pikturon me nje boje krejtesisht te vecante.

Ai e nxjerr ate nga hudhra, permes nje teknologjie dhe per kete arsye ai njihet edhe si piktori i hudhres.

23- vjecari e mori frymezimin ndersa punonte ne restorantin e familjes. Piktori e skuq hudhren, e fut me pas ne mikser dhe pas zierjes se saj perfton lenden te cilen e perdor per piktura.

Procesi i krijimit eshte i veshtire, pasi perdorimi me nxitim i lendes mund te shkaktoje njolla ne telajo.

Ne punet e tij te para piktori deshtoi pasi lengu u myk, por pasi krijoi nje ruajtes organik, pikturat mund te rezistojne deri ne 50 vjet.

E kush do ta mendonte qe muza e tij ndodhej ne kuzhine?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:48 pm

Kompania amerikane e fluturimit United Airlines forcon rregullat per personat mbipeshe.

Ne rastet kur avionet e saj do te jene te mbushur, ose pasagjeret do te ankohen se po udhetojne ne nje hapesire shume te ngushte, obezet do te jene te detyruar te paguajne dy bileta dhe jo nje.

Behet fjale per kompanine e trete ajrore, qe ka nxjerre rregulla te tilla, pas atyre te miratuara me pare nga Delta Air Lines dhe SouthWest Airlines. Kompania e justifikon vendimin me faktin se ka marre ankesa nga qindra pasagjere, qe kane deklaruar se jane detyruar te ndajne vendin me persona mbipeshe.

Ne rastet kur avioni nuk do te jete i mbushur, obezet do te mund te shfrytezojne dy vende, pa paguar me shume se cmimi i nje bilete te vetme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:48 pm

Nje milingone e rralle eshte zbuluar ne pyjet e Amazones. Quhet “Mycocepurus smithii” dhe sipas biologeve, ajo nuk shumohet ne rruge seksuale si te gjitha simotrat e saj ne te gjithe globin.

Me i cuditshem eshte fakti se te gjitha milingonat jane femra dhe klonimi i tyre behet nga miliongona-mbretereshe. Kjo specie eshte e para ne llojin e vet e zbuluar deri tani.

Zbulimi eshte bere nga biologia Anna Himler e Universitetit te Arizonas dhe eshte publikuar ne revisten “Proceedings of the Royal Society B” ku pershkruhet me detaje jeta e insektit te rralle dhe menyra e shumimit te saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:49 pm

Iliana Barkil vesh xhinse tė ngushta, ēizme dhe xhaketė lėkure, e nevojshme pėr t‘u ruajtur nga i ftohti nė malet Kalamon, nė veri tė Damaskut. I pėlqejnė spektaklet televizive, filmat amerikanė dhe ėshtė shumė e dhėnė pas notit. Por kjo adoleshente siriane tėrhiqet edhe nga diēka tjetėr, aramaishtja, gjuha e folur nga Krishti.

15-vjeēarja Iliana ėshtė pjesė e njė projekti tė jashtėzakonshėm pėr tė ruajtur dhe ringjallur gjuhėn mė tė vjetėr qė ka mbetur ende gjallė. Tingėllon mjaft afėr asaj gjuhe qė me shumė gjasa flitej nė fazat e hershme tė krishterimit nė Galile, Izraelin e sotėm. “Nė Nazaret, ku lindi Krishti, flisnin pak a shumė tė njėjtėn gjuhė qė flasim ne sot tė Malula”, thotė mėsuesi Imad Reihan, njė nga personazhet mė tė rėndėsishėm nė fshatin e Akademisė sė Gjuhės Aramaike, ku studion edhe Iliana Barkil.

Sa pėr tė marrė njė shembull, shprehja aq e njohur nga tė krishterėt e zellshėm: “Eli, Eli, lama sabaētani” (”Zoti im, Zoti im, pėrse mė harrove”), e thėnė nga Krishti ndėrsa gjendej i gozhduar mbi kryq, ėshtė thėnė nė gjuhėn aramaike.

Tashmė, kjo gjuhė konsiderohet nga UNESCO “e rrezikuar seriozisht”, ndėrkohė qė flitet nga shtatė mijė njerėz nė Malula, fshat i dominuar prej katolikėve grekė (melikitė), kishat dhe ritualet e tė cilėve u takojnė epokave mė tė hershme se islami dhe arabishtja. Neo-aramaikishtja, pėr tė pėrdorur termin e duhur shkencor, flitet edhe nga tetė mijė banorė tė tjerė tė fshatrave pėrreth, njėri prej tė cilėve popullohet tėrėsisht nga myslimanė.

Rėnia e aramaishtes, e nisur prej kohėsh, u pėrshpejtua ndjeshėm nė vitin 1920, kur zona nisi tė shtonte lidhjet me rajonin pėrreth, pasi autoritetet koloniale franceze ndėrtuan njė rrugė nga Damasku nė Alep. Televizioni, interneti dhe largimi i tė rinjve drejt qyteteve tė mėdha nė kėrkim tė punės, e pakėsoi edhe mė shumė numrin e folėsve tė kėsaj gjuhe. Ditėt e sotme, shumė prej burrave punojnė jashtė fshatrave si shoferė kamionėsh frigoriferikė, qė kalojnė papushim shkretėtirėn drejt Arabisė Saudite. E megjithatė, shumė shenja mbeten edhe sot dhe janė tė dukshme: nė fshatin Sidnaja, jo shumė larg nga Malula, besimtarėt flasin me njė theks tė fortė aramaik nė Kishėn e Zonjės Sonė.

Ndėrkohė qė tani gjėrat janė pėrmirėsuar ndjeshėm. “Kur shkoja nė shkollė, para tridhjetė vjetėsh, nuk na lejohej tė flisnim aramaisht”, thotė Mukhail Bkheil, nga prapa banakut tė dyqanit tė suvenireve “Abu Gjergji”, nė sheshin e Malulas. Dyqani gjendet tamam nė pikėn ku autobusėt lėnė turistėt e shumtė qė vijnė pėr tė vizituar Kishėn e Mar Taklės, njė martir i hershėm i krishterė. Kisha gjendet nė njė guvė nė shpatin shkėmbor tė njė kodre. “Tani, falė Presidentit Asad, kemi edhe njė institut ku mėsohet kjo gjuhė”, thotė ai.

Mukhail Bkheil na lexon lutjen e Zotit nė aramaisht, por flet shumė lirshėm me miqtė e tij, duke theksuar edhe mė tej faktin se ėshtė njė gjuhė e gjallė dhe nė shėndet tė plotė, e nuk bėhet fjalė pėr njė gjuhė tė ruajtur vetėm nė liturgji. Saada Sarhan, administratorja e Akademisė sė Gjuhės, e ka mėsuar aramaishten qė fėmijė dhe e flet mė sė miri, por tregon se shpesh ndjehet e detyruar tė flasė arabisht, kur mes tė pranishmėve ka edhe arabishtfolės. “Tė bėsh tė kundėrtėn, ėshtė mungesė edukate”, thotė gruaja.

Mund tė duket ēudi, por shtysėn mė tė fortė aramaishtja e mori nga njė film hollivudian: “Pasioni i Krishtit”, njė film qė u shfaq nė kinematė botėrore nė vitin 2004, duke hapur debate tė forta, por qė pėr fat tė mirė i parapriu Akademisė sė Gjuhės Aramaike. E themeluar nga Universitetit i Damaskut, me mbėshtetjen e qeverisė, ambientet e saj moderne janė kompletuar me kompjuterė, tekste tė reja mėsimore, njė staf mėsuesish i pėrbėrė nga gjashtė veta, qė u japin mėsim 85 studentėve tė niveleve tė ndryshme.

Elias Taxha ėshtė njėri prej nxėnėsve: ky ish-mėsues matematike, i lindur aramaishtfolės, donte tė mėsonte edhe si ta shkruante kėtė gjuhė. “I flas vajzės dhe bashkėshortes sime vetėm nė aramaisht, megjithėse ndodh qė ime bijė tė mė pėrgjigjet nė arabisht”, shpjegon ish-mėsuesi i matematikės. E bija, 25-vjeēarja Miladi, sė fundmi ėshtė martuar me njė burrė qė nuk flet aramaisht dhe Taxha trembet se kjo do bėjė qė nipėrit e tij tė mos e mėsojnė dot aramaishten.

Ndėrkohė qė Siria mbetet gjithsesi vend shumė i ndjeshėm politikisht, pa harruar qė “arabizmi” qe njė prej prioriteteve tė politikave edukative tė qeverisė, pasi partia Ba‘ath u ngjit nė pushtet nė vitet gjashtėdhjetė. “Nė Siri gjendet njė numėr i madh minoritetesh: cirkaziatikė, armenė, kurdė e asirianė, kėshtu qė vendimi pėr tė lejuar mėsimin e gjuhėve tė tjera nė shkollat shtetėrore merr rėndėsi shumė tė madhe, thotė mėsuesi Imad Reihan. Por qeveria ėshtė e interesuar tė promovojė zhvillimin e gjuhės aramaike, pasi i ka rrėnjėt shumė thellė nė historinė e Sirisė”.

Vėzhguesit thonė se themelimi Akademisė sė Aramaishtes tregon pėr shenja hapjeje nga ana e shtetit. Duke pasur parasysh armiqėsinė e fortė mes Sirisė dhe Izraelit, i cili vazhdon tė mbajė tė pushtuara Lartėsitė Golan, nuk ėshtė aspak ēudi qė e vetmja tabelė nė aramaisht nė Malula- gjuhė me shkronja shumė tė ngjashme me hebraishten -gjendet nė Akademinė e Aramaishtes. “Ndryshe, njerėzit do mendonin se disa prej ndėrtesave janė vendbanime izraelite”, tha me shkaka njė vizitor nga Damasku.

Ekspertėt linguistė janė tė mendimit se Siria po vepron shumė mirė duke promovuar kėtė pjesė tė trashėgimisė sė saj. “Aramaishtja aktualisht gėzon shėndet tė plotė nė Malula”, thotė profesor Gofri Kahn, i cili mėson filologji semitike nė Universitetin Kembrixh. “Ndėrsa dialektet aramaike nė Turqi, Irak dhe Iran rrezikojnė shumė tė zhduken”, shprehet Kahn.

Imad Reihan iu gėzua shumė njė vizite tė bėrė sė fundmi nga njė ekip i UNESCO-s. Kjo ngjalli shpresa pėr mė shumė fonde, tė cilat mund tė pėrdoren pėr fjalorė tė rinj, ku do mund tė grumbullohen edhe mė shumė fjalė.

Ndėrkohė, mėsimi vazhdon. Iliana e nisi mėsimin nė akademi nėntorin e shkuar. “Im atė flet aramaisht, ndėrsa ime mė jo, duke qenė se ėshtė nga Libani, thotė adoleshentja. Unė e flas shumė mirė, por dua ta vazhdoj studimin qė ta mėsoj sa mė rrjedhshėm. Nuk di shumė gjėra mbi gjuhėn aramaike. Por di se ėshtė shumė e lashtė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:50 pm

Nė qytetin e fundeve, vajzat nuk janė nisur me pushime. Presin ulur nė njė tavolinė, nė sheshin kryesor tė Renės sė vjetėr, tė veshura thuajse si ēdo ditė. Olivia ėshtė mė kryelarta, ajo ėshtė mė militantja e grupit. Ėshtė veshur me njė fustan tė bardhė shumė tė shkurtėr, me njė rrip tė ngushtė pas belit, ēorape tė holla dhe njė palė kėpucė me pak takė. “Sigurisht qė meshkujt mė thonė prostitutė, por sinqerisht nuk mė bėhet vonė fare”. Nėn minifund Liza mban njė palė pantallona tė zeza, qė ia mbulojnė kėmbėt deri te ēizmet. “I kam veshur vetėm pėr t‘u ulur mė mirė, ashtu siē mė pėlqen mua, sepse kėshtu jam vėrtet rehat”. Gjithēka, nisi si njė protestė e vogėl, si njė veprim spontan i organizuar nga disa shoqe klase. Nė njė shkollė bujqėsore nė provincėn e Vitres, rreth 40 kilometra nga kryeqyteti i Bretanjės, njė 12-vjeēare qė vishej seksi u pėrdhunua nga dy bashkėqytetarėt e saj. Kur lajmi u pėrhap gjithandej, nė shkollė u paraqitėn dhjetėra vajza qė mbanin veshur funde tė llojeve tė ndryshme: me lule, mini, xhins. Katėr vjet mė vonė protesta e heshtur u bė film dhe dokumentar, njė projekt i diskutuar nė tė gjithė Francėn dhe objekt i dhjetėra tentativave pėr t‘u kopjuar. Tani ėshtė bėrė diēka thuajse institucionale “Pranvera e fundeve dhe respektit”, e qė nga titulli kuptohet qė kjo fushatė nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė protestė pėr tė folur pėr tė tjera gjėra. Pėr tolerancėn dhe paragjykimet seksuale, pėr dhunėn, jo vetėm fizike, por edhe verbale, pėr vetėvendosjen. Ndoshta jo rastėsisht, vajzat qė nuk heqin dot dorė nga minifundet, njėkohėsisht ato qė nisėn t‘i japin jetė kėsaj proteste, ishin pjesėtare tė liceut tė famshėm tė quajtur “Zhan d‘Ark”. Pėr dy javė, vajzave tė tė gjithė liceut iu kėrkua tė vinin nė klasė tė veshura si gra, duke braktisur kėshtu uniformėn e detyruar me pantallona, bluzė dhe atlete. “Veshja e njėjtė pėr tė dyja sekset ėshtė ajo qė fsheh ndryshimin”, saktėson Tomas Guiheneuc, promovuesi i kėtij projekti. Nė kėtė shkollė tė vjetėr mėsohet se sa e rėndėsishme ėshtė veshja dhe paragjykimet. Nuk bėhet fjalė pėr biseda adoleshentėsh, por pėr edukim tė vėrtetė qytetar, ku tė gjithė, si meshkujt ashtu edhe femrat janė tė pėrfshirė nė tė. Diskutimet bėhen nė klasė nė orarin normal tė leksionit, duke vėnė pėrballė vajza, djem dhe profesorė qė sjellin materiale didaktike pėr ta bėrė mė tė kėndshėm leksionin. “Fundi ėshtė njė element qė i lejon femrat tė diskriminohen nga meshkujt”. Motoja e krijuar spontanisht katėr vjet mė parė u pėrhap me shpejtėsi nė shkolla tė tjera. Sot janė rreth 30-tė tė tilla me mė shumė 8 mijė tė rinj tė pėrfshirė nė kėtė projekt. Pėr tė bėrė tė famshme neofeministet e reja me funde, kėtė vit u realizua edhe njė film

“La JournĆ©e de la Jupe”, me aktoren Isabelle Adjani nė rolin e mėsueses nė njė zonė nė periferi tė Francės, qė merr peng nxėnėsit e saj dhe i kėrkon si shpėrblim qeverisė njė ditė kushtuar fundeve, derisa vajzat tė mos trajtohen si prostituta kur i veshin. “Nė shkollat e lagjeve problematike pantallonat pėrdoren nga vajzat si njė armaturė, si njė mėnyrė pėr t‘u mbuluar dhe mbrojtur”, ka shpjeguar aktorja. Nė vendin ku stilistėt e famshėm si “Coco Chanel”, i kushtuan shumė rėndėsi veshjes sė femrave, fundi ėshtė bėrė njė tabu pėr mjaft vajza tė reja. Duket e pamundur, por ėshtė vėrtet kėshtu. “Veshja mund tė duket njė veprim qė s‘ka asnjė lloj rėndėsie, por nė tė vėrtetė ėshtė njė tregues i raporteve sociale mes meshkujve dhe femrave”, shpjegon sociologu Filip Liotard, i ardhur posaēėrisht nga Lioni pėr tė studiuar “rastin” e liceut tė Renės. Kur Guiheneuc foli nė klasė pėr pėrdhunimin e ndodhur nė Vitre, mes nxėnėsve kishte nga ata qė u shprehen edhe nė mėnyrė tė tillė: “Ah, pėrderisa kishte veshur minifund, ishte prostitutė”. “Pa hequr kėto paragjykime nuk mund tė zgjidhet asnjėherė plotėsisht tema e dhunės nėpėr shkolla”, shpjegon psikologu i ri. Nė klasė ai u tregon nxėnėsve njė djalė tė ri tė rrethuar nga tri vajza. “Po nėse do tė ndodhte e kundėrta, ē‘do tė mendonit”, pyet ai. “Nėse ėshtė mashkull, ėshtė don zhuan, nėse ėshtė femėr ėshtė njė prostitutė”, pėrgjigjet Liza, qė kėsaj teme i ka kushtuar edhe njė poezi, e cila fillon kėshtu: “Tė tolerosh nuk ėshtė e vėshtirė, le tė hedhim pas krahėve kėto paragjykimeve”. Grua nuk lind, por bėhesh, thoshte dikur Simone de Beauvoir. Mjekja e liceut tė Renės, BĆ©atrice Moreau, tregon se ka pasur rastin tė mjekojė e vetme me qindra vajza qė kanė pėsuar “dhunė”, pėr shkak tė paragjykimeve nė veshje, thotė ajo. “Duan t‘i thonė jo kėtij fenomeni, por nuk kanė kurajė”. Nė periferitė parisiene lindi disa vite mė parė shoqata “Ni putes, ni soumises”, qė synonte tė luftonte paragjykimin e pėrjetshėm nė kėto anė, nėn shprehjen: o prostitutė, ose e nėnshtruar. “Objektivi ėshtė tė largojmė njėherė e pėrgjithmonė kėto mendime nė Francėn evropiane”, shpjegon Tomas Guiheneuc. Nė kėtė cep tė Bretanjės janė tė bindur se “krenaria e fundit” mund tė jetė objekt bisedash edhe mes tė rriturve. “Njė burrė duhet respektuar, por njė grua para sė gjithash duhet tė mėsojė tė respektojė vetveten. Sepse grua herėt apo vonė bėhesh”, pėrfundon Guiheneuc. Qėllimi pėr barazinė mes meshkujve dhe femrave nė shumė vende tė botės nis shumė herėt. Pėr shembull, nė Suedi trajnimet antiseks fillojnė qė nė kopsht, ku meshkujt inkurajohen tė luajnė me kukulla, ndėrsa femrat me makina. Nė shkolla, lėndėt pėr gatim, rrobaqepėsi, punim metalesh dhe zdrukthėtari janė tė detyrueshme pėr tė dyja sekset. Tė gjitha vitet e edukimit, pėrfshi edhe kolegjin, janė falas dhe vajzat prej kohėsh dalin mė mirė se djemtė. Nė vitin 2005, femrat pėrbėnin mė shumė se 60 pėr qind tė studentėve nė Suedi. Ndoshta ky fleksibilitet rolesh nė jetėn e pėrditshme e kishte bėrė njė faqe interneti vendase tė shkruante: “Nė vendin tonė, gratė drejtojnė autobusin, ndėrsa burrat kujdesen pėr fėmijėt”. Aty njė grua mund tė dalė njėkohėsisht me tre apo katėr meshkuj, pa u shqetėsuar pėr paragjykimet shoqėrore. Femrat nuk gjykohen ose pyeten kurrė pėr lidhjet apo partnerėt e tyre tė mėparshėm. Edhe fjetja vetėm pėr njė natė me dikė aplikohet nė vend, pa asnjė lloj paragjykimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:51 pm

Ne Emiratet e Bashkuara Arabe ka ardhur ne jete gamilja e pare e klonuar ne bote.

Ajo lindi ne Dubai me 8 prill, eshte femer dhe quhet Injaz.

Kafsha e klonuar eshte rezultat i nje pune pesevjecare te kryer prane Qendres se Riprodhimit te Gamileve ne Emiratet e Bashkuara, te ngritur nga sheiku Mohammed bin Rashid, emir i Dubait dhe zv-president.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 1:52 pm

Ne oborrin e Shtepise se Bardhe u zhvillua ceremonia e mbledhjes se vezeve te Pashkeve, nje tradite e vendosur qe nga vitit 1878.

Zonja e pare Michelle Obama, u beri thirrje njerezve qe te bejne nje jete me me shume aktivitete fizike per te miren e shendetit te tyre.

Familja Obama, zevendespresidenti Joe Biden me te shoqen dhe lepurushi i Pashkeve dolen para turmes per te qene se bashku ne kete ceremoni interesante.

“Rezidenca e presidentit eshte shtepia e popullit”, u shpreh Obama.

Ylli i muzikes, Fergie hapi ceremonine me himnin amerikan, duke elektrizuar te gjithe pjesemarresit.
Femijet paten raste te shihnin kopshtin e Shtepise se Bardhe dhe me pas te kryenin rrokullisjen tradicionale te vezeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
KURIOZITETE - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 3 Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KURIOZITETE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Kuriozitete & Barsaleta-
Kėrce tek: