Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcap17%KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcap29%KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcap31%KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcap23%KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
hot_spicy
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
Darkangel
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
angel boy
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
Child In Time
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
Blue Paradise
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
Child Of Darkness
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
rapper_girl
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
Mars
KURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 2 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 2 I_vote_rcap 
Keywords
dashuri shoqeria
July 2021
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 KURIOZITETE

Shko poshtė 
+18
Lacuna_Coil
maria gracia
Ernesto_Guevara
3bla
hot_spicy
Realkatil
Child In Time
Soldier Of Fortune
Une
Mars
bad boy
vdekja_eshte_mundesia
Endi
LiKe A sTaR
SupergirL
fefe_
RioT
Blue Paradise
22 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Realkatil

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 29
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Wed Oct 01, 2008 8:02 pm

i kom bo vet nga permbledhja e biologjis se vitit te 1 kto tfundit :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.servisofti.tk
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Realkatil

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 29
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Wed Oct 01, 2008 8:03 pm

Prokariotėt dhe eukariotėt
“Bakteret e vėrteta” (ku pėrfshihen tė gjitha bakteret qė infektojnė njeriun) janė anėtarė tė tė njejtės mbretėri tė gjallesave - eubacteria, bacteria. Njė grup tjetėr mikroorganizmash qė shpesh hasen nė mjedise ekstreme jetėsore formojnė mbretėrinė tjetėr - archaebacteria, Archaea. Nė aspektin morfologjik, tė dy mbretėritė e kėtyre mikroorganizmave kanė ngjashmėri mes vete( sidomos kur iu mungon bėrthama), prandaj ato sė bashku grupohen si prokariotė. Megjithatė, ato kanė dallime tė dukshme nė aspektin biokimik. Shumica e archaea jetojnė nė mjedise tipike, siē janė burimet e nxehta sulfurike, ku mbretėron temperaturė mbi 80 ŗC dhe pH=2. Kėto mikroorganizma quhen termoacidofile. Tė tjerat jetojnė nė mjedise qė pėrmbajnė metan (metanogjenet) ose pėrqėndrime tė larta tė kripės (halofilet ekstreme).

Archaea

Bazuar nė ngjashmėritė e sekuencave tė ADN-sė, del se arkaeat dhe ekuariotet janė ndarė nga eubakteret para se tė ndahen nga njėra tjetra (figura 1a). Nga vėshtrimi biokimik, arkaeat nė shumė aspekte janė mė tė ngjashme me eukariotet sesa eubakteret. P.sh., ARN polimeraza e arkaeave nė aspektin e numrit tė nėnnjėsive ėshtė poaq komplekse sikurse polimerazat e bėrthamės sė eukarioteve. Njėkohėsisht, pėrbrenda disa nėnnjėsive eukariote ekziston njė homologji e konsiderueshme e aminoacideve. Po ashtu, te arkaeat gjeni promotor i strukturės ėshtė mė shumė i ngjashėm me atė tė eukarioteve sesa eubaktereve. Sikurse eubakteret, edhe arkaeat kanė operone, tė cilat i pėrshkruajnė tek ARNi policistronike. Ngjashmėri ekzistojnė edhe nė faktorėt e sintezės sė proteinave tė arkaeave dhe eukarioteve, duke sugjeruar pėr njė mekanizėm tė pėrbashkėt tė sintezės sė proteinave. Njėsia 16S e ARNr te eubakteret dhe arkaeat dallon dukshėm nė sekuencė.
Eubakteret ( me pėrjashtim tė gjinive Mycoplasma dhe Chlamydia) posedojnė peptodoglikan (sinonimet: mureinė, mukopeptid, skeleti i murit qelizor). Peptidoglikani pėrmban njė sheqer unikat, acid muramik, qė nuk gjindet tjetėrkund nė natyrė. Archaebacteret pėrmbajnė pseudomureinė qė dallon strukturalisht me mureinėn e eubaktereve.

Pėr tė shprehur ngjashmėritė ndėrmjet archaeae dhe eukarioteve, nė tė kaluarėn ėshtė pėrdorur termi archaebacteria. Sot, tė gjitha format tjera qelizore tė jetės (pėrfshirė bimėt, kafshėt dhe fungjet) pėrmblidhen me njė emėr-eukariotė.

Anėtarėt e Archaea nuk janė patogjenė pėr njerėz dhe nuk do tė diskutohen mė tej.


Ngjashmėritė ndėrmjet Archaea dhe Eukarioteve
Eubakteret Archaea Eukariotet
Bėrthama Jo Jo Po: mbėshtjellė me membranė
Nukleosomet/histonet Jo Po Po
Operonet/ ARNm policistronike Po Po Jo
Intronet Jo Jo Po
Proteinat lidhėse TATA Jo Po Po
Organelet Jo Jo Po: mitokondriet, lizosomet, retikulumi endoplazmik etj.
Kromosomet Njė zingjiror Njė zingjiror Mė shumė se njė
ARN polimeraza Njė (e thjeshtė) Mė shumė se njė (komplekse) Mė shumė se njė (komplekse)
Amino acidi proteinė inicues N-formyl metionina Metionina Metionina
Sinteza e proteinave ndjeshmėria ndaj toksinės difterike Nuk janė tė ndieshme Tė ndjeshėm Tė ndjeshėm
Peptidoglikani Po Jo Jo
Sinteza e proteinave Faktorėt inicues
Proteinat ribosomale
Faktorėt e elongimit
tek Archaea janė mė tė ngjashėm me ato tė eukarioteve sesa eubakteret

Dallimet ndėrmjet prokarioteve dhe eukarioteve
Qeliza prokariote, pėr dallim prej asaj eukariote nuk ėshtė e fragmentuar. Ajo nuk ka membranė bėrthamore, mitokondrie, retikulum endoplazmatik, trupin e Golgjit, fagosome dhe lizosome (Figurat 1b, 2 dhe 3). Prokariotet, nė pėrgjithėsi kanė vetėm njė kromozom cirkular. Pasi qė nuk kanė membranė bėrthamore, kromosomi ėshtė i lidhur nė njė vend specifik tė membranės qelizore- nė mezosome. Ribosomet e prokarioteve janė 70S ( S- njėsia e Svedbergut, njė vlerė e madhėsisė), kurse ribosomet e eukarioteve janė mė tė mėdha (80S). Nėnnjėsitė ribosomale tė prokarioteve janė 30S dhe 50S ( te eukariotet janė mė tė mėdha). Ribosomet 30S kanė ARN 16S, kurse ribosomet 50S pėrmbajnė ARN 23S dhe 5S. Te eukariotet, ARN ribosomal ėshtė mė i madh (ARNr 18S ndaj 16S). Membranat bakterore, nė pėrgjithėsi nuk pėrmbajnė sterole (p.sh.kolesterol).

STRUKTURA BAKTERORE
Edhepse nuk janė kompekse sikur eukariotet, te prokariotet mund tė definohen disa struktura pėrbėrėse eubakterore. Kėto struktura nuk i posedojnė tė gjitha bakteret.
Plazmidet
Janė segmente tė ADN-sė qė ndodhen jashtė kromozomeve, tė pranishme nė shumė kopje dhe shpesh kodojnė faktorėt e patogjenezės dhe ato tė rezistencės antimikrobike. Disa forma, po ashtu janė tė pėrfshira nė shumėzimin e baktereve.
Mbėshtjellėsi qelizor
Bakteret mund tė ndahen nė dy grupe duke u bazuar nė ngjyrosjen sipas Gramit. Bakteret Gram pozitive e mbajnė ngjyrėn e kristal violetit pas shpėrlarjes me ujė, kurse ato Gram negative nuk e mbajnė atė pas shpėrlarjes. Tė gjitha bakteret kanė membranė qelizore nė tė cilėn bėhet fosforilimi oksidativ (pasi qė nuk kanė mitokondrie). Jashtė membranės qelizore ndodhet muri qelizor, qė pėrbėn njė formacion rigjid dhe e mbron qelizėn nga liza osmotike. Bakteret gram pozitive kanė mur qelizor shumė mė tė trashė sesa ato Gram negative. Bakteret Gram negative kanė edhe njė membranė tė jashtme shtesė. Membrana e jashtme ėshtė bariera kryesore e permeabilitetit te bakteret Gram negative. Hapėsira ndėrmjet membranės sė jashtme dhe asaj tė brendshme quhet hapėsira periplazmike. Bakteret Gram negative i deponojnė enzimet e tyre zbėrthyese nė hapėsirėn periplazmike. Bakteret Gram pozitive nuk kanė hapėsirė periplazmike; ato sekretojnė ekzoenzime dhe bėjnė digjestimin jashtėqelizor. Digjestimi ėshtė i nevojshėm, pasi qė molekulat e mėdha nuk mund tė kalojnė rregullisht nėpėr membranėn e jashtme (nėse ėshtė prezente) ose nėpėr membranėn qelizore.

Bakteret pa mur qelizor
Nėse bakteret trajtohen me 1) enzime qė shkaktojnė lizė tė murit qelizor ose 2) me antibiotikė qė interferojnė me biosintezėn e peptidoglikanit, atėherė shpesh mund tė krijohen baktere pa mur qelizor. Zakonisht kėto trajtime rezultojnė nė krijimin e mikroorganizmave tė paqėndrueshėm. Bakteret pa mur qelizor qė nuk mund tė shumėzohen quhen sferoplaste (nėse kanė membranė tė jashtme) ose proptoplaste (nėse nuk ėshtė prezente membrana e jashtme). Nganjėherė kėto baktere mund edhe tė shumėzohen (format L).


Flagjela
Disa lloje bakteresh janė tė lėvizshme dhe kanė organele tė lėvizjes – flagjela . Ato janė tė afta ta shijojnė mjedisin e tyre jetėsor dhe tė pėrgjigjen ndaj substancave kimike ushqyese ose materieve helmuese duke lėvizur drejt tyre apo larg nga to (kemotaksa). Flagjelat janė tė fiksuara nė membranėn qelizore, zgjaten nėpėr mbėshtjellės qelizor dhe shtrihen si varg i gjatė. Flagjela pėrbėhet nga njė numėr proteinash, pėrfshirė edhe flagjelinėn. Ato e lėvizin qelizėn pėrmes rrotacionit me lėvizje sikur helikė. Filamentet aksiale te spiroketat kanė funksion tė ngjashėm sikurse flagjelet. Proteinat lidhėse nė hapėsirėn periplazmike ose membranėn qelizore i lidhin burimet e ushqimit (siē janė sheqernat dhe aminoacidet) duke shkaktuar metilimin e proteinave tė tjera tė membranės qelizore tė cilat ndikojnė nė lėvizjen e qelizės me flagjela. Permeazat janė proteina qė pastaj i transportojnė kėto ushqime nėpėr membranėn qelizore. Energjia dhe burimet e karbonit mund tė deponohen sipas nevojės nė “granulat deponuese” tė citoplazmės qė pėrmbajnė glikogjen, polihidroksibutirat ose polifosfate.

Piliet (sinonim: fimbriet)
Llojet e pilieve dallohen mes shtameve tė ndryshme bakterore. Ato janė projeksione qelizore nė formė tė fijeve tė flokut. Disa janė tė pėrfshira nė konjugimin seksual dhe tė tjerat mundėsojnė ngjitjen nė sipėrfaqet epiteliale tė strehuesit gjatė procesit infektiv.

Kapsulat dhe shtresat jargėzuese
Kėto janė struktura qė e rrethojnė nga jashtė membranėn qelizore. Nėse janė qartė tė definuara atėherė quhen kapsula, e nėse jo - emėrtohen si shtresė jargėzuese apo glikokaliks. Ato zakonisht pėrbėhen nga polisakaridet. Mirėpo, te disa bacile ato janė tė pėrbėra nga polipeptidet (acidi poliglutaminik). Ato nuk kanė rol qenėsor nė jetesėn e qelizės dhe brenda tė njejtit lloj, disa shtame mund tė prodhojnė kapsulė, kurse tė tjerat jo. Kapsulat e baktereve patogjene i pengojnė fagocitet gjatė gėlltitjes dhe shkatėrrimit tė baktereve. Kapsulat shpesh humbin gjatė kultivimit in vitro.

Endosporet (sporet)
Janė forma tė fjetura tė qelizės bakterore qė prodhohen nga disa lloje bakteresh gjatė kushteve tė pavolitshme jetėsore; forma aktive e rritur e qelizės quhet formė vegjetative. Sporet janė rezistente ndaj shumė kushteve tė pavolitshme (pėrfshirė temperaturat e larta dhe tretėsit organikė). Citoplazma e sporeve ėshtė e dehidruar dhe pėrmban kalcium dipikolinat (acidi dipikolinik- figura Cool, qė ėshtė pėrgjegjės pėr rezistencėn e spores ndaj nxehtėsisė. Sporet mė sė shpeshti hasen te gjinitė Bacillus dhe Clostridium.


PERGATITI PRANOI
Arbėr TĖRVOLI Mexhait BASHMILIWoooooOOOOOoooooW sa shkoj me kto lodrat un eeee
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.servisofti.tk
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Realkatil

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 29
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Wed Oct 01, 2008 8:04 pm

Edhe si supriz per ne fund......... LIBRI GINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEES
TARAAAAAAAAAMMMM...

Pilotja mė re nė Botė
Shtatembėdhjetėvjeqarja Nicola Richardson nga qzteti Esek i Anglisė ėshtė ferma mė e re nė Botė e cila fitoi licencėn pėr pilote, me tė cilėn mund tė fluturojė anembanė Evropės me aeroplanė tė vegjėl. Ajo filloi leksionet e para nė pilotim qysh nė moshėn 14-tė vjeqare, dhe tani ėshtė duke punuar pėr t’a fituar licencėn pėr tė pilotuar edhe aeroplanė komercial civil, nė linja tė rregullta ajrore. I ati i saj posedon njė aeroplanė tė vogėl tė tipit “Piper Cherokee”, me tė cilin Richardson ka fluturuar shumė herė.

Mė sė shumti qėndroi ulur
Antonio Gomeshi nga Portugalia, duke qenė pa punė , iu kujtua tė konkurojė nė rekortet e Ginisit me njė mėnyrė origjinale tė veprimit-duke qėndruar ulur. Ai kėtė rekord e arriti pa lėvizur nga vendi plot pesėmbėdhjetė orė e dy minuta. Kėshtu, Antonio vazhdon tė fitojė edhe tė ardhura. Kudo qė shkon, si njeri i rekordeve tė Ginisit, ai rri ulur sa mė gjatė tė jetė e mundur dhe, nė bazė tė kėsaj, merr edhe shpėrblime.

Topi mė i shpejtė
Topi i quajtur “Fevernova” nga prodhuesi i njohur Adidas, ėshtė topi me preciz dhe mė i shpejtė nė Botė. Ky top ėshtė prezentuar pėr herė tė parė pėr Kampionatin Botėrorė tė Futbollit nė Kore dhe Japoni mė 31 Maj 2002.
Testet e bėra me kėtė top treguan se nė distancėn prej 20 e 25 metrash, topi mund tė arrijė shpejtėsinė rekorde prej 130 km/h dhe ai mund tė godasė me tė madhe edhe caqet mė diameter prej 20 cm Mundėsi tė tilla tė topit tė futbollit janė pasojė e kombinimit tė materialeve speciale tė cilat pėrmirsojnė transmetimin mė tė mirė tė forcės nga kėmba e futbollistit dhe ruanė pėr njė kohė tė gjatė formėn e njejtė.
Topi “Fevernova” nė mes tjerash pėrmbanė edhe shtresė tė shkumės qė edhe e ndihmon nė elasticitetin e tij.

Zbulimi i njeriut tė Kro-Manjonit
Nė vitin 1868 nė shpellėn e Kro-Manjonit nė Dordonjė tė Francės, u zbuluan eshtrat e tre burrave, tė njė gruaje dhe tė njė femije. Rreth tyre gjendeshin mbeturina eshtrash tė kafshėve tė egra dhe vegla tė ndryshme pune. Kėto elemente u shėrbyen shkencėtarėve tė hedhin dritė mbi jetėn e kėtyre njerėzve.
Njerėzit e Kro-Manjanit jetuan 40 mijė vjet mė parė. Ata ishin tė organizuar nė grupe dhe endeshin nga njeri vend nė tjetrin. Pėr t`u mbrojtur nga tė ftohtėt ata kėrkonin strehė nėpėr shpella, tė cilat i rregullonin dhe i zbukuronin. Mė pas ata filluan t`i ndėrtonin vet vendet e mbrojtura, tė futura gjysmė nė tokė dhe aty ngrenin ēadra me lėkurė kafshėsh. Kėta njerėz vazhdonin ta punonin drurin pėr tė prodhuar vegla pune. Ata bėnin dhe armė me kockė, me dru dhe me brirė. Ndonėse jo tė shumtė nė numėr, ata ushqeheshin me mish kuajsh tė egėr dhe me disa kafshė tė tjera.

Njė 19 vjeēar skocez ėshtė shtruar nė njė spital psikiatrik , identifikuar si njė rast i veēantė varėsie nga e-mail dhe sms.
Djali i ri ne njė vit harxhoi 16.000 euro duke derguar mesazhe me celular . Djali , ku shtypi i ka vėnė emrin ‘Steven’ kishte lėnė vėndin e punės mbasi shefi i tij zbuloi qė kishte dėrguar nė njė muaj 8000 e-mail.
Djali deklaroi qė pjesa mė e madhe e e-mail ishin mes tij dhe tė dashurės sė tij. Steven dergonte mesatarisht 1000 sms nė javė.’Kur shikon celularin dhe shikon se ke marrė njė mesazh mendon se kush mund tė jetė . Ėshtė si njė loj ping-pongu, dėrgon njė dhe menjėherė tė vjen njė tjetėr’, ka thėnė i riu nė BBC.Psikologėt ku djali po kurohet , thonė se kanė 25 vjet qė merren me ēėshtje qė kanė tė bėjnė me raste varėsie nga diēka por kur nuk janė ndeshur me njė rast tė tillė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.servisofti.tk
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Realkatil

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 29
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Wed Oct 01, 2008 8:05 pm

Kenetat dhe si formohen

Kenetat formohen ne zona plotesisht te rrafshta prane rrjedhjeve te lumenjve. Lumenjte here pas here kur nuk kane argjinatura mbrojtese dhe kur fushat perreth nuk jane te kanalizuara vershojne nga shirat e shumte dhe te vrullshem ne periudha te caktuara. Lumi per pasoje del nga shtrati dhe permbyt keto fusha. Kur ndodhin disa permbytje njera pas tjetres toka nen uje ngopet dhe nuk thith dot me ujin qe ka mbi vete. Per pasoje aty formohet nje kenete me uje konstant e cila ushqehet here pas here nga ujerat e shirave dhe nga vershimet e tjera te lumit. Ky eshte nje variant i formimit te kenetes. Varianti tjeter eshte se nje liqen duke u thare me kalimin e viteve degradon ne kenete sic ka qene rasti i Kenetes se Maliqit qe dikur ka qene liqen. Keto nuk jane keneta te mirefillta (pra qe vijne nga permbytjet) por jane thjesht liqene "ne vdekje e siper".

Fakti qe keni diskutuar mbi kenetat qe po riformohen eshte me se i mundshem. Kanalet kulluese te hapura qe ne kohen e diktatures jane bllokuar ose nuk funksionojne me per shkak te mosmirmbajtjes dhe per pasoje ujerat qe vershojne nga lumenjte nuk kane drejtim nga te largohen duke rikrijuar keneten. Gjithashtu ne Shqiperi dhe gjithe argjinaturat mbrojtese qe ishin ndertuar anes rrjedhave te lumenjve jane prishur tashme dhe lumenjte nuk hasin pengesa gjate koheve te shtimit te prurjeve duke vershuar ne toke.
Rast konkret eshte rikrijimi i Kenetes se Maliqit. Pothuajse cdo dimer aty tokat po permbyten dhe do vije nje moment qe uji nuk do largohet me as me avullim dhe as me kanalizim pasi toka do te mbingopet.

Kusht tjeter eshte tipologjoia e dheut qe perben zonen e kenetes. Nese eshte gelqerore mundesia e formimit te kenetes eshte praktikisht zero. Nese eshte argjilore atehere mundesite jane me te medha pasi nuk lejojne depertimin e ujrave ne shtresatt e tjera te kores se tokes. Pjesa me e madhe kenetave jane ne lartesi te ulta mbi nivelin e detit. Ne te kundert kane nevoje per furnizime hidrike te vazhdueshme jo shume te medha pasi do te shnderroheshin ne liqene. Prandaj mund te formohen ne lartesi te medha mbi nivelin e detit nese jane ne afersi te liqeneve ose kur sherbejne si depozitime te derdhjes se lumenjve (kjo eshte me e rralle pasi lumenjte derdhen ne det, shumica).


PUNOI PRANOI
Arbėr TĖRVOLI Tefta POLENAUUUUEEEEEEEEEEEEE ME ROP SHPIE... PO DESHET THONI QE SJAM CUN PER SHKOLL??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.servisofti.tk
Realkatil
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Realkatil

Male
Numri i postimeve : 190
Mosha : 29
Vendndodhja : Aty ku mdo mu raki
Hobi : msn
Koha e lire : msn
Piket : 3
Data e regjistrimit : 01/10/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Wed Oct 01, 2008 8:07 pm

Ndersa nqs doni shkronjat e verteta kineze.... Ju gocat na jepni msn edhe jua jap un... kurse ju cunat................ skam koh per ju hahahahah.... jo jo.. ju cunat na jepni msn te nai goce qe rri sh ne linj :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.servisofti.tk
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Sat Nov 22, 2008 2:32 pm

Blue Paradise shkruajti:
-Planeti Mars do te shfaqet ne qiellin e nates ne muajin Gusht te ketij viti.

-Do te jete i dukshem me sy te lire po aq sa Hena.

-Nje pamje me te mire do t'a vini re me 27 Gusht ne oren 00:30, kur planeti Mars do te jete ne distance nga Toka vetem 34.65M milie.

-Vini re qiellin e nates me date 27 Gusht ne oren 00:30.

-Do te duket sikur Toka ka dy Hena

-MOS E HUMBISNI KETE RAST.... Hera tjeter qe Marsi do te jete prane Tokes, do te jete ne vitin 2287.

-SHENIM: Ndajeni me miqte tuaj kete rast fale faktit se ASNJE I GJALLE I DITEVE TE SOTME, nuk do te shohe me te ketille pamje!!!!!
un e kam pare po se dija qe ishte marsi.mu duk tamam si me 2 hena
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Sat Nov 22, 2008 2:34 pm

si spertoni te shkruani kaq shum per zotin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
3bla
Adoleshent ambicioz
Adoleshent ambicioz
3bla

Male
Numri i postimeve : 665
Mosha : 32
Vendndodhja : ne itali
Hobi : ska.....
Koha e lire : ska kohe te lire per asgje pervec internetit
Piket : 0
Data e regjistrimit : 21/09/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Wed Jan 07, 2009 4:40 pm

rruga qe ke dera e universitetit deri tek busti i kristoforidhit eshte fix 1432 hapa me hapat e mi.... e mata para 2 ditesh me nje shokun tim se ai thoshte qe 500 metra ishte , un i thoja ore eshte 1 km +- 100 metra... si perfundim fitova bastin... (nje kafe dmth)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mars
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
Mars

Female
Numri i postimeve : 6920
Mosha : 30
Vendndodhja : Ika nga atje ku isha
Hobi : basket dhe jo vetem
Piket : 28
Data e regjistrimit : 10/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Wed Jan 07, 2009 4:51 pm

hot spicy shkruajti:
si spertoni te shkruani kaq shum per zotin

Copy paste mi! :D Pervec kjo e Trebles qe qenka sh interesante,hehe!Si spertove re?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
3bla
Adoleshent ambicioz
Adoleshent ambicioz
3bla

Male
Numri i postimeve : 665
Mosha : 32
Vendndodhja : ne itali
Hobi : ska.....
Koha e lire : ska kohe te lire per asgje pervec internetit
Piket : 0
Data e regjistrimit : 21/09/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Wed Jan 07, 2009 4:53 pm

hahahahahah... ndonjehere kur ske ca te besh.... dhe ke gati nje kafe te fituar me djerse e jo komplet qyl.... sa te ngjit ajo kafja..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ernesto_Guevara
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Ernesto_Guevara

Male
Numri i postimeve : 333
Mosha : 31
Vendndodhja : at the world ends
Hobi : cybernetic
Piket : 2
Data e regjistrimit : 26/09/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Thu Jan 08, 2009 12:22 am

SKIZOFRENIA ban te veten... Cool
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
maria gracia
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
maria gracia

Female
Numri i postimeve : 339
Mosha : 29
Vendndodhja : disa banka larg hot spicy dhe komshije me lacuna coil
Hobi : kompjuteri dhe interneti
Koha e lire : verdall neper shqiperi
Piket : 0
Data e regjistrimit : 08/01/2009

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Thu Jan 08, 2009 1:14 am

ekziston jeta e pertejme (komedi hyjnore)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Thu Jan 08, 2009 1:38 am

ekzistojn njerez me deficenc,me shumice.
di gje ti lart?

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
KURIOZITETE - Faqe 2 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Fri Jan 09, 2009 8:37 pm

ngjova qe jim morrison jeton....sa interesante do ishte :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Fri Jan 09, 2009 8:47 pm

hot spicy shkruajti:
ngjova qe jim morrison jeton....sa interesante do ishte :D

me duket se ka nje vit qe e ke degjuar kte lajm,ne mos gaboj, e din shumica ne kte forum.

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
KURIOZITETE - Faqe 2 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Fri Jan 09, 2009 8:47 pm

Lacuna_Coil shkruajti:
hot spicy shkruajti:
ngjova qe jim morrison jeton....sa interesante do ishte :D

me duket se ka nje vit qe e ke degjuar kte lajm,ne mos gaboj, e din shumica ne kte forum.
a mos rrej.......ca paske sot me mua ti mi??? Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Fri Jan 09, 2009 8:59 pm

po asgje mi,te betohem por ja kishe fut kot te ai postimi dhe ku ka me mire se shoqja qe ti vej ne dukje gabimet Wink Smile

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
KURIOZITETE - Faqe 2 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Fri Jan 09, 2009 9:02 pm

jetonte nje njeri ne indi(nje vajze me duket) qe bente veprime matematike 2 her me shpejt se pc scratch
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Fri Jan 09, 2009 9:34 pm

arkeologet
iraniane gjate germimeve ne nje varreze te lashte ne shkretetire,gjeten
nje skelet te paprishur femre,ne njeren nga zgafrat e kafkes se ketij
skeleti kishte nje sy artificial.
Mendohet se kjo grua te kete
vdekur ne moshen 30 vjecare,afro pese mije vjete me pare dhe syri
artificial qe i ishte vene asaj,ishte pregatitur prej metali.
persa i perket pamjes se jashtme ky sy nuk dallohet aspak nga syri natyror.
atij
i ka mbetur akoma nje rrjete i tere kapilaresh te pergatitur me fije te
holla ari.nje pune e holle filigrami eshte bere per gdhendjen e bebes
dhe gjithe pjeses se jashtme,megjithese tani bojrat jane zhdukur dhe
kane mbetur vetem gdhendjet.
ne varrin e nuses se re me sy te vene,arkeologet kane gjetur edhe disa ene balte,nje qese lekure dhe nje pasqyre bronxi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ernesto_Guevara
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Ernesto_Guevara

Male
Numri i postimeve : 333
Mosha : 31
Vendndodhja : at the world ends
Hobi : cybernetic
Piket : 2
Data e regjistrimit : 26/09/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Mon Jan 12, 2009 11:52 pm

bismarku ka pas vetine te shkruante njekohesisht me te dyja duart me njeren latinisht dhe me tjetren greqishten e lashte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Tue Jan 27, 2009 10:55 am

ekziston nje vajze ne kine e cila i ben veprimet matematikore 2 her me shpejt se kompjuteri affraid
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Sat Feb 21, 2009 2:16 pm

E keni ven re asnjeher data juaj e lindjen nuk bie ne te njejten dite...dmth njeher bie te dielen edhe njeher te marten...por pas disa viteve bie e diel serish por jo pas nje viti!

pse keshtu?
edhe pse datat jane ne te njejtin muaj por kurre nuk bie e njejta dite....

kam degju se po behen di studime me krijuar nje kalendar qe te jet me perfekt se ky aktuali....
do ishte me mire nje kalendar i ri?
mendohet te jet me 13 muaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Sat Feb 21, 2009 2:59 pm

asnjeher nuk bie kte vit e djel,vitin tjeter e mart,
vitin tjeter bie e hene nqs kte vit qellon e djele,pastaj e marte e kshu me rradh...

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
KURIOZITETE - Faqe 2 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Thu Apr 02, 2009 5:41 pm

· Mbiemri i vajzėrisė sė nėnės sė Astronautit Buzz Aldrin, pilotit tė Apollo 11, qė ishte astronauti i dytė i cili ishte i dyti qė shkeli kėmbėn e tij nė Hėnė pas Neil Armstrongut, ishte Moon (Hėnė).

· Verdura mė e lashtė e njohur ėshtė bizelja.

· Qė tė arrijė dikush tė shohė Ylberin, duhet mė parė ti kthejė shpinėn Diellit.

· Kafshėt mishngrėnėse nuk hanė kurrė njė kafshė e cila ėshtė goditur nga rrufeja.

· Iguanat mund tė vetėvriten.

· Nga e gjithė bota, Skocia ka numrin mė tė madh tė lindjeve te flokėkuqėve.

· Njė ēerpik jeton rreth 5 muaj.

· Uji qė pimė ka njė moshė rreth 3 miliardė vjeēare.

· Gjithēka peshon 1% mė pak nė ekuador.

· Milingonat nuk flenė kurrė.

· Delet qė mbulohen nga orteqet e dėborės, mund tė mbijetojnė deri edhe 2 javė.

· Luleshtrydhet i pėrkasin familjes sė trėndafilave.

· Asnjeri nuk e di se ku ėshtė varrosur Moxarti.

· Eskimezėt pėrdorin frigoriferė pėr tė mbrojtur ushqimin e tyre nga ngrica.

· Birmingami nė Mbretėrinė e Bashkuar ka njė rrjet kanalesh 35 kilometra mė tė gjatė se Venecia.

· Meksika dikur kishte 3 Presidentė nė njė ditė.

· Kompania Coca Cola ka konsumimin mė tė madh tė Vaniljes nė tė gjithė botėn.

· Miliona pemė mbillen rastėsisht nga ketrat qė mė vonė harrojnė se ku i kanė vėnė.

· 9 nga 10 organizmat e gjallė jetojnė nė Oqean.

· Buzėkuqi pėrmban luspa peshqish.

· Kikirikėt janė njė nga pėrbėrsit e dinamitit.

· Lopėt nxjerrin mė shumė qumėsht kur dėgjojnė muzikė.

· Majdanozi ėshtė erėza qė pėrdoret mė shumė nė tė gjithė botėn.

· Nė Oqeane ekiston 200 herė mė tepėr flori , nga ai qė ėshtė nxjerrė nga territori tokėsor.

· Fjala War (luftė) nė gjuhėn sanskrite do tė thotė ‘’Dėshirė pėr mė shumė lopė’’.

· Orkestra kombėtare e Monakos ėshtė mė e madhe nė numėr se sa ushtria e tij.


· 70 % e tė gjitha organizmave tė gjallė nė Tokė janė Bakterie.


· Ēdo vit, Dielli humb 360 milionė tonė.

· Nė Kinė , nusja vishet me tė kuqe.

· Shpėrndarėsi mė i madh i lodrave nė Amerikė janė McDonalds-at.

· M&M u krijuan qė ushtarėt tė mund tė hanin ēokollata pa ju ngjitur duart.

· Kamilat e vetme tė egra nė botė ndodhen nė Australi


· Gjysma popullsisė se rruzullit tokėsor ka parė filmin e James Bond.

· Vendosja e numrave nė shtėpitė e rrugėve tė Londrės filloi nė vitin 1764 .

· Vetėm 4% e foshnjave ka lindur nė ditėn qė gjinekologu kishte pėrcaktuar.

· Organet gjenitale tė kėrminjve ndodhen nė kokat e tyre.

· 90% e femrave qė ecin brenda njė qėndre tregtare, kthehen nga e djathta . Por asnjeri nuk e di se pėrse.

· Njė fėmijė i moshės 4 vjeēare, bėn mesatarisht 400 pyetje nė ditė.

· Ēdo vit, numri i lindjeve nė Indi tejkalon numrin e tė gjithė popullsisė sė Australisė.

· Njė mi mund tė rezistojė mė shumė pa ujė se sa njė kamilė.

· Fjala ‘’Himalaja’’ do tė thotė ‘’Shtėpia e Dėborės’’.

· Nė Belgjikė ekziston njė muze luleshtrydhesh

· Nė gjuhėn Kineze ekziston njė fjalė e pėrbashkėt pėr Krizėn edhe Shansin.

· Hera e parė qė burrat dhe gratė pėrdorėn wc tė ndryshme ishte nė vitin 1739, nė njė ballo nė Paris.

· Dallgėt e Oqeanit mund tė udhėtojnė me shpejtėsinė e njė Aeroplani Jet.

· Kafsha me trurin mė tė madh, nė krahasim me trupin e saj ėshtė milingona.


· I vėllai i John Wilkes Booth (njeriu qė vrau Abraham Linkolnin) dikur i kishte shpėtuar jetėn djalit tė Abraham Linkolnit.

· Feja e fisit Todas sė Indisė Jugore i ndalon rreptėsisht besimtarėt e saj tė kalojnė ēdo lloj ure.


· Nė ēdo vit nė SHBA, drerėt vrasin mė shumė njerėz se sa ēdo lloj kafshe tjetėr.

· Lopėt mund tė dėgjojnė frekuenca mė tė ulta dhe mė tė larta nga ato qė njerėzit mund tė dėgjojnė.

· Kina pėrdor ēdo vit 45 miliardė chopsitcs (shkopinj qė pėrdoren pėr tė ngrėnė)

· Tingulli qė bėjnė ujėvarat e Victoria dėgjohen nė njė distancė prej 64 km.

· Botohen ēdo vit, mė shumė kartmonedha tė lojės Monopoly se sa kortmonedha tė vėrteta.

· Nė Egjiptin e lashtė, kur njė mace ngordhte, i zoti i saj ishte i detyruar tė rruante vetullat e tij nė shenjė zie.

· Mushkonjat joshen mė shumė nga aroma e atyre qė sapo kanė ngrėnė banane.

· Nė SHBA ekzistojnė mė shumė grupe muzikore me gaide se sa nė Skoci.

· Pėrpara vitit 1800, nuk ekzistonin kėpucė tė ndryshme pėr tė djathtėn dhe tė majtėn.

· Kanarinat, nė ndryshim me njerėzit, mund tė rikrijojnė qelizat e tyre te trurit.

· Truri i piktorit tė famshėm Vincent Van Gogh u shkatėrrua nga hidrogjeni qė piu pėr tė luftuar sėmundjen e sifilit.

· Njė shimpanze mund tė mėsojė tė njohė veten e tij nė njė pasqyrė por njė majmun nuk mundet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1Thu Apr 02, 2009 5:56 pm

vdekja_eshte_mundesia shkruajti:
· Mbiemri i vajzėrisė sė nėnės sė Astronautit Buzz Aldrin, pilotit tė Apollo 11, qė ishte astronauti i dytė i cili ishte i dyti qė shkeli kėmbėn e tij nė Hėnė pas Neil Armstrongut, ishte Moon (Hėnė).

· Verdura mė e lashtė e njohur ėshtė bizelja.

· Qė tė arrijė dikush tė shohė Ylberin, duhet mė parė ti kthejė shpinėn Diellit.

· Kafshėt mishngrėnėse nuk hanė kurrė njė kafshė e cila ėshtė goditur nga rrufeja.

· Iguanat mund tė vetėvriten.

· Nga e gjithė bota, Skocia ka numrin mė tė madh tė lindjeve te flokėkuqėve.

· Njė ēerpik jeton rreth 5 muaj.
· Uji qė pimė ka njė moshė rreth 3 miliardė vjeēare.

· Gjithēka peshon 1% mė pak nė ekuador.

· Milingonat nuk flenė kurrė.

· Delet qė mbulohen nga orteqet e dėborės, mund tė mbijetojnė deri edhe 2 javė.

· Luleshtrydhet i pėrkasin familjes sė trėndafilave.

· Asnjeri nuk e di se ku ėshtė varrosur Moxarti.

· Eskimezėt pėrdorin frigoriferė pėr tė mbrojtur ushqimin e tyre nga ngrica.

· Birmingami nė Mbretėrinė e Bashkuar ka njė rrjet kanalesh 35 kilometra mė tė gjatė se Venecia.

· Meksika dikur kishte 3 Presidentė nė njė ditė.

· Kompania Coca Cola ka konsumimin mė tė madh tė Vaniljes nė tė gjithė botėn.

· Miliona pemė mbillen rastėsisht nga ketrat qė mė vonė harrojnė se ku i kanė vėnė.

· 9 nga 10 organizmat e gjallė jetojnė nė Oqean.

· Buzėkuqi pėrmban luspa peshqish.

· Kikirikėt janė njė nga pėrbėrsit e dinamitit.

· Lopėt nxjerrin mė shumė qumėsht kur dėgjojnė muzikė.

· Majdanozi ėshtė erėza qė pėrdoret mė shumė nė tė gjithė botėn.

· Nė Oqeane ekiston 200 herė mė tepėr flori , nga ai qė ėshtė nxjerrė nga territori tokėsor.

· Fjala War (luftė) nė gjuhėn sanskrite do tė thotė ‘’Dėshirė pėr mė shumė lopė’’.

· Orkestra kombėtare e Monakos ėshtė mė e madhe nė numėr se sa ushtria e tij.


· 70 % e tė gjitha organizmave tė gjallė nė Tokė janė Bakterie.


· Ēdo vit, Dielli humb 360 milionė tonė.

· Nė Kinė , nusja vishet me tė kuqe.

· Shpėrndarėsi mė i madh i lodrave nė Amerikė janė McDonalds-at.

· M&M u krijuan qė ushtarėt tė mund tė hanin ēokollata pa ju ngjitur duart.

· Kamilat e vetme tė egra nė botė ndodhen nė Australi


· Gjysma popullsisė se rruzullit tokėsor ka parė filmin e James Bond.

· Vendosja e numrave nė shtėpitė e rrugėve tė Londrės filloi nė vitin 1764 .

· Vetėm 4% e foshnjave ka lindur nė ditėn qė gjinekologu kishte pėrcaktuar.

· Organet gjenitale tė kėrminjve ndodhen nė kokat e tyre.

· 90% e femrave qė ecin brenda njė qėndre tregtare, kthehen nga e djathta . Por asnjeri nuk e di se pėrse.

· Njė fėmijė i moshės 4 vjeēare, bėn mesatarisht 400 pyetje nė ditė.

· Ēdo vit, numri i lindjeve nė Indi tejkalon numrin e tė gjithė popullsisė sė Australisė.

· Njė mi mund tė rezistojė mė shumė pa ujė se sa njė kamilė.

· Fjala ‘’Himalaja’’ do tė thotė ‘’Shtėpia e Dėborės’’.

· Nė Belgjikė ekziston njė muze luleshtrydhesh

· Nė gjuhėn Kineze ekziston njė fjalė e pėrbashkėt pėr Krizėn edhe Shansin.

· Hera e parė qė burrat dhe gratė pėrdorėn wc tė ndryshme ishte nė vitin 1739, nė njė ballo nė Paris.

· Dallgėt e Oqeanit mund tė udhėtojnė me shpejtėsinė e njė Aeroplani Jet.

· Kafsha me trurin mė tė madh, nė krahasim me trupin e saj ėshtė milingona.


· I vėllai i John Wilkes Booth (njeriu qė vrau Abraham Linkolnin) dikur i kishte shpėtuar jetėn djalit tė Abraham Linkolnit.

· Feja e fisit Todas sė Indisė Jugore i ndalon rreptėsisht besimtarėt e saj tė kalojnė ēdo lloj ure.


· Nė ēdo vit nė SHBA, drerėt vrasin mė shumė njerėz se sa ēdo lloj kafshe tjetėr.

· Lopėt mund tė dėgjojnė frekuenca mė tė ulta dhe mė tė larta nga ato qė njerėzit mund tė dėgjojnė.

· Kina pėrdor ēdo vit 45 miliardė chopsitcs (shkopinj qė pėrdoren pėr tė ngrėnė)

· Tingulli qė bėjnė ujėvarat e Victoria dėgjohen nė njė distancė prej 64 km.

· Botohen ēdo vit, mė shumė kartmonedha tė lojės Monopoly se sa kortmonedha tė vėrteta.

· Nė Egjiptin e lashtė, kur njė mace ngordhte, i zoti i saj ishte i detyruar tė rruante vetullat e tij nė shenjė zie.

· Mushkonjat joshen mė shumė nga aroma e atyre qė sapo kanė ngrėnė banane.

· Nė SHBA ekzistojnė mė shumė grupe muzikore me gaide se sa nė Skoci.

· Pėrpara vitit 1800, nuk ekzistonin kėpucė tė ndryshme pėr tė djathtėn dhe tė majtėn.

· Kanarinat, nė ndryshim me njerėzit, mund tė rikrijojnė qelizat e tyre te trurit.

· Truri i piktorit tė famshėm Vincent Van Gogh u shkatėrrua nga hidrogjeni qė piu pėr tė luftuar sėmundjen e sifilit.

· Njė shimpanze mund tė mėsojė tė njohė veten e tij nė njė pasqyrė por njė majmun nuk mundet.
un kam pare nje shtepi aty afer te fonatana qe ka me shume se 10 vjet e ndertuar me qerpic.... :D :D :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
KURIOZITETE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 2 Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KURIOZITETE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Kuriozitete & Barsaleta-
Kėrce tek: