Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcap17%KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcap29%KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcap31%KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcap23%KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
hot_spicy
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
Darkangel
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
angel boy
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
Child In Time
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
Blue Paradise
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
Child Of Darkness
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
rapper_girl
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
Mars
KURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_lcapKURIOZITETE - Faqe 5 I_voting_barKURIOZITETE - Faqe 5 I_vote_rcap 
Keywords
dashuri shoqeria
July 2021
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 KURIOZITETE

Shko poshtė 
+18
Lacuna_Coil
maria gracia
Ernesto_Guevara
3bla
hot_spicy
Realkatil
Child In Time
Soldier Of Fortune
Une
Mars
bad boy
vdekja_eshte_mundesia
Endi
LiKe A sTaR
SupergirL
fefe_
RioT
Blue Paradise
22 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 9:47 pm

Femrat franceze jane me te hollat ne Europe, ndersa britaniket, portugezet dhe spanjollet konsiderohen me forma, edhe kur kane disa kilograme me shume.

Studimi eshte kryer nga Instituti kombetar i Studimeve Demografike ne France, qe ka vezhguar 16.300 meshkuj e femra. Pesha lidhet me moshen, politiken sociale dhe stilet e jetes ne vende te ndryshme.

Trup te holle preferojne italianet dhe austriaket, ndersa anglezet, holandezet dhe greket preferojne te jene te mbushur. Ndryshimet jane te shumta dhe domethenese nga njeri vend tek tjetri.

Nje ne dy europiane, ose 45 perqind e tyre thone se nuk jane te kenaqur me peshen qe kane. Vetem 5 perqind jane nen peshe dhe sipas studimit, me te pakenaqura jane femrat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 9:48 pm

Pas nje dreri qe u fut ne nje birrari ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, kete here eshte pare nje dem te futet ne nje supermarket irlandez.

Vrapi i kafshes habiti punonjes e kliente. Njeri prej shitesve tregon se ne fillim nuk e dalloi se cfare kishte hyre me aq shpejtesi ne supermarket.

“E ndoqa pas dhe per habine time ishte nje dem. Jam rritur ne nje ferme, por ky ishte vendi i fundit ku prisja te shihja nje dem”,thote shitesi.

Me tej ai thote se u shmang me zotesi, duke i shpetuar goditjes nga demi. Mesohet se kafsha i kishte ikur te zotit muajin e kaluar, gjate nje ndeshjeje me dema.

Me shaka ne fund te ndodhise, menaxheri i supermarketit tha se demi kishte shije irlandeze, pasi nuk hyri te marketi i zinxhirit Tesko aty afer, por zgjodhi nje dyqan irlandez. Fatmiresisht askush nuk u lendua nga vizita e dythundrakut. Demi doli andej nga hyri dhe te vetmet deme qe la pas ishin disa rafte frutash dhe perimesh te rrezuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 9:49 pm

Ne Gjermani do te hapet nje hotel vetem per nudistet, i pari i ketij lloji ne vend. Rregulli kryesor, eshte e ndaluar veshja.

Klientet duhet te sillen nudo ne ambientet e tij, pasi nese refuzojne ta bejne kete do te debohen. Hoteli eshte ndertuar ne qytetin Freudenstadt, qe mund te perkthehet si Qyteti i Gezimit.

Ne hyrje te hotelit frekuentuesve do t’u kerkohet te heqin rrobat dhe te qendrojne te zhveshur gjate gjithe kohes. Rregullat strikte jane publikuar edhe ne internet. Hotele te tilla te ngjashme per nudiste jane hapur edhe ne vendet skandinave, Kroaci dhe ne jug te Frances.

Gjithashtu ngacmimet seksuale dhe seksi nuk do te jete i lejuar ne ambientet e perbashketa. Ne rast te shkeljes se rregullave klientet duhet te veshin rrobat dhe te largohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 9:53 pm

Sot eshte 1 prilli, dita qe ne gjithe boten kujtohet si dita e shakave apo genjeshtrave.

Kjo feste me origjine pagane dikur shenonte ardhjen e pranveres. Ne fillesat e krishterimit, shume njerez talleshin me ata qe ende e festonin kete date.

Ne Australi banoret e Melburnit ishin ata qe u bene te paret viktimave te shakave te kesaj dite.

Me t’u gdhire 1 prilli ata pane se si makina e atyre ishin mbeshtjelle me qese plastike. Atyre iu desh qe te clironin makinat e tyre per te vazhduar te qete diten.

Nuk dihet se kush ua punoi rrengun, ama shume prej banoreve e moren kete veprim me humor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 9:54 pm

Nuk e keni marrė ende veten nga dimri i ftohtė? Mund tė ngushėlloheni me rezultatet e parashikimeve klimatike, qė parashikohen pėr disa muaj. Sipas Institutit Ndėrkombėtar tė Kėrkimeve, pranvera dhe vera nė vazhdim do tė jenė tė nxehta, madje mė tė nxehta sesa duhet. Por kini kujdes…

Parashikimet klimatike

Nuk bėhet fjalė pėr parashikime meteorologjike, por pėr parashikime klimatike, qė pėrpiqen tė kuptojnė se cilat janė kushtet e klimės gjatė njė periudhe tė caktuar, konkretisht pėr pranverėn dhe verėn e kėtij viti. Ėshtė njė grup i ri studiuesish, por qė kanė arritur rezultate tė mira kohėt e fundit.

Pėr tė bėrė kėto parashikime pėrdoren shumė informacione dhe parametra tė ndryshėm. Fillimisht mbahet nėn kontroll rritja e temperaturave, e cila lidhet me efektin serė, qė duket se do tė vazhdojė. Mė pas llogaritet temperatura e ujėrave tė Mesdheut, qė pavarėsisht dimrit tė ftohtė, qėndron mė e nxehtė se normalja. Gjithashtu, merret nė shqyrtim edhe zgjerimi i shtresės sė akullit dhe dėborės mbi sipėrfaqen e planetit, sepse bora dhe akulli i pasqyrojnė mė mirė rrezet diellore dhe ulin thithjen e nxehtėsisė. Nė fund shqyrtohen tė gjitha tė dhėnat e sjella nga aeroplanėt e satelitėt. “Duke marrė parasysh kėto faktorė”, kemi llogaritur se nga marsi deri nė maj temperaturat do tė jenė mė tė nxehta se mesatarja”, shpjegon Toni Barnston, drejtori i departamentit pėr parashikimet klimatike. “Sipas parashikimeve tona, temperaturat do tė rriten edhe mė shumė nė muajt korrik dhe gusht dhe do tė prekin Evropėn Jugore, Afrikėn Veriore dhe Lindjen e Mesme, nga Izraeli nė Siri. E kemi mė tė thjeshtė tė parashikojmė temperaturat pėr Evropėn. Pėr tė gjithė botėn ėshtė paksa e vėshtirė”.

Shira dhe thatėsirė

Nė fakt, mekanizmat qė rregullojnė klimėn nuk janė kudo njėsoj. Pėr shembull nė shumė zona mė shumė sesa efekti serė, rezulton vendimtar njė fenomen i quajtur “El NiƱo”: formacioni nė veri (ose perėndim, nė kėtė bėhet fjalė pėr “La NiƱa”) tė Paqėsorit i zonave tė ujit mė tė larta e mė tė nxehta qė ndikojnė nė klimėn e dy Amerikave, nė Australi dhe Azi. “El NiƱo” sjell shira mbi brigjet perėndimore tė Amerikės Jugore dhe thatėsirė nė Australi, ndėrsa “La NiƱa” krijon efekt tė kundėrt.

Nė Evropė ky fenomen ka efekte shumė tė limituara. Ka mė shumė rėndėsi e ashtuquajtura (dhe mė e paparashikueshmja) “Luhatjet veriatlantike”, si dhe efekti serė, qė ndryshe nga ē‘besohet nuk sjell nxehtėsi kudo: “Ka zona, tė ashtuquajturat ‘cold spot‘ (pika tė ftohta) qė nuk paraqesin mė shumė se 5 pėr qind tė sipėrfaqes sė planetit, ku temperatura nė vend qė tė rritet, zvogėlohet, pėr shembull nė veri tė Groenlandės, nė Gjirin e Guinesė dhe nė veri tė Japonisė”, shpjegon drejtori.

Akulli po shkrihet

Shkaqet? Varet nga zonat. Nė Groenlandė, paradoksalisht, faji ėshtė i ngrohjes sė klimės: uji i pėrzierė me akull derdhet nė oqean, duke bėrė kėshtu qė uji tė ftohet mė shumė e tė shtohet edhe kripėsia. Pasojat ndikojnė edhe nė rrymat e Gjirit, qė ēojnė ujė tė ngrohtė nė Islandė dhe Evropėn Lindore. Nėse kjo pėrzierje do tė ndėrpritej, ka nga ata qė thonė se nė Evropė mund tė rikthehet njė epokė akullnajore.

Po sikur nė Alaskė dhe Kamshatka tė shpėrthejnė vullkanet?

Ka shumė tė panjohura nė parashikimet e kohės pėr pranverėn dhe verėn nė vazhdim: 2 vullkane tė Alaskės (SHBA) dhe 5 tė gadishullit Kamshatka (Rusi). Nėse do tė shpėrthenin tė dy pėrnjėherė, me energjinė e tyre maksimale mund tė ndryshojnė klimėn e Hemisferės Veriore pėr disa vjet.

Shpėrthimet

Nė fakt, 2 vullkanet e Alaskės (Redeubt dhe Cleveland) dhe 5 tė Kamshatkės janė me ngjyrės sė verdhė dhe portokalli prej disa muajsh. Kjo do tė thotė se do tė shpėrthejnė sė shpejti.

Pėr mė tepėr janė vullkane qė lindin nga pėrplasja e pllakės oqeanike me atė amerikane dhe aziatike, kėto janė tė tipit eksploziv: energjia e shpėrthimit mund lėshojė hi dhe gaze helmuese deri nė atmosferė, ku mė pas do tė qėndronin pėr shumė kohė.

Ka ndodhur edhe mė parė

Njė situatė e tillė ėshtė verifikuar nė vitin 1991, kur shpėrtheu vullkani “Pinatubo”, nė Filipine. Atėherė temperatura e hemisferės veriore u ul rreth 1Ā°C pėr 2 vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 9:57 pm

Gjatė kėsaj periudhe tė vėshtirė ekonomike, duket se shumė njerėz e kanė humbur interesin pėr jetėn. Megjithatė, ekspertėt na kujtojnė se ekziston njė sekret pėr tė shijuar gjėrat e bukura: mjafton ta marrim jetėn me dashuri dhe gėzim, pasi ėshtė mėnyra e duhur qė ndihmon pėr tė arritur kėnaqėsinė dhe pėr tė shijuar jetėn. Ky ėshtė manuali i kėnaqėsive tė vogla

Situata e rėndė qė po kalojmė kėto kohė pėr shkak tė krizės ekonomike nuk ngjall optimizėm, por nuk zgjidhim asgjė duke e lėnė veten tė pushtohemi nga trishtimi, madje keqėsohet cilėsia e jetės. E nė fakt, duket se njerėzit nė kėtė periudhė po jetojnė pikėrisht nė pesimizėm dhe janė shumė tė pakėnaqur me veten dhe jetėn qė bėjnė. Pra kanė humbur interesin pėr jetėn. Gjithsesi, duhet tė dini se ekziston njė sekret pėr tė shijuar gjėrat e bukura tė ekzistencės, mjafton ta merrni jetėn me dashuri dhe gėzim, sepse ėshtė mėnyra e duhur qė ndihmon pėr tė arritur kėnaqėsinė dhe pėr tė shijuar jetėn.

Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė kryer nga njė studiues amerikan, arritur pėrmes 180 intervistave qė u ka marrė mjekėve, psikologėve dhe sociologėve, pėr tė kuptuar sesi t‘i japim pak kuptim jetės edhe nė njė moment tė vėshtirė ekonomik siē ėshtė ajo aktuale. Duke analizuar faktet, mė shumė se shtatė ekspertė janė tė bindur se njerėzit kanė humbur interesin pėr tė jetuar jetėn. Arsyet? Nuk na tėrheq mė asgjė, kemi humbur aftėsinė pėr t‘i jetuar gjėrat pozitivisht, pėr tė shijuar gjėrat e thjeshta dhe natyrale. Jemi kaq tė zėnė me rutinėn e pėrditshme sa harrojmė qė kėnaqėsia e jetės nuk ėshtė e lidhur vetėm me paratė, por edhe me gjendjen e sjelljet tona.

Pėr tė rigjetur kėnaqėsinė e jetės, duhet rikuperuar spontaniteti, thjeshtėsia dhe krijimtaria, tri pikat kyēe pėr tė mos rėnė “nė tunelin e zi tė krizės”. Sipas ekspertėve, ta jetosh me dėshirė jetėn do tė thotė tė marrėsh mė tė mirėn nga ēdo situatė (71% e pėrgjigjeve), por edhe tė jetosh ēdo moment me intensitet (69%). Pra, gjithmonė duhet tė kėrkojmė anėn pozitive tė gjėrave (65% e tė intervistuarve). Dhe pėr tė arritur kėtė rezultat nuk duhet t‘u nėnshtroheni objektivave tė pamundur, por atyre tė pėrditshėm. Gabim tjetėr qė duhet shmangur ėshtė tė mos rrini duarkryq, por tė viheni nė kėrkim tė asaj qė nuk e keni dhe duhet ta fitoni menjėherė. Veēanėrisht, gabimi mė i madh qė mund tė bėhet, theksuar edhe nga gjashtė ekspertėt, ėshtė krijimi i modeleve dhe mėnyrave mediatike larg jetės reale, duke harruar atė qė jeta na ofron.

Tė ndjekėsh kėnaqėsinė dhe dėshirėn nuk do tė thotė tė bėsh gjithēka qė tė shkon nėpėr mend. Thjesht duhet tė jetosh jetėn e pėrditshme pa rėnė nė rutinė, falė imagjinatės dhe aftėsisė pėr tė ēuditur (66%), pa e komplikuar mė shumė jetėn.

Sekretet e kėnaqėsisė mund tė arrihen pėrmes disa rregullave tė vogla tė jetės sė pėrditshme dhe ndryshimit tė stilit tė jetesės.

Sė pari, kur tė ngriheni nė mėngjes mos u trishtoni nėse koha ėshtė me shi, por vini nė sfond muzikėn qė ju pėlqen mė shumė. Ndėrsa shkoni nė shkollė ose nė punė, shfrytėzojeni pozitivisht udhėtimin si njė pushim pėr t‘iu pėrkushtuar diēkaje qė ju pėlqen (letėrsisė, muzikės, ose njė bashkėbisedimi interesant). Nė marrėdhėniet me tė tjerėt, shmangini pėrballjet e kota dhe pėrpiquni tė jeni sa mė natyralė dhe tė thjeshtė. Mė pas pėrfitoni nga koha e lirė pėr zbuluar bukurinė dhe shkėlqimin e gjėrave tė thjeshta, me qėllim qė t‘i japim mė shumė ngjyra krijimtarisė sonė. Ēdonjėrit prej nesh i mungon diēka pėr tė qenė krejtėsisht i lumtur: martesa, puna, karriera, shtėpia, shkollimi, pushimet. E vėrteta ėshtė se nėse dėshirojmė tė jemi tė lumtur, nuk kemi pse tė presim tė ardhmen, por mund tė jemi menjėherė. Nuk ka rėndėsi se sa lumturi kemi, por sa arrijmė tė shijojmė nga ajo qė posedojmė. Ėshtė e kotė ta kalojmė jetėn duke ndjekur suksesin, famėn paratė dhe pushtetin: ndėrsa luftojmė pėr t‘i arritur tė gjitha kėto, largohemi nga vlerat tona dhe bėhemi skllevėr tė njė sistemi qė kėrkon mė shumė. Vetėm nėse largohemi prej atyre qė pėrmendėm pak mė lart mund tė gjejmė lumturinė te gjėrat e vogla tė jetės sė pėrditshme dhe ta organizojmė jetėn sipas vlerave tona.

Ja dhjetė rregullat e vogla tė kėnaqėsisė:

1) Shijojeni jetėn nė ēdo moment

2) Njė buzėqeshje ju ndihmon nė ēdo lloj situate

3) Zbuloni thjeshtėsinė nė ēdo aspekt tė jetės

4) Mėsoni tė vlerėsoni gjėrat e vogla

5) Mos kini frikė tė dilni jashtė kornizave tė zakonshme

6) Jetoni me natyrshmėri ēdo rast;

7) Mos e lini veten tė ndikoheni nga moda dhe tė tjerėt

Cool Kujtohuni qė gjithmonė ka njė zgjidhje

9) Shihni anėn pozitive tė gjėrave

10) Cilėsia ju ndihmon tė jetoni mė mirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 10:09 pm

ato 10 sekretet lart i kam zbuluar me kohe,gjat gjith jetes tme i kam ndjekur
madje rastesisht po pyesja mamin sot:ca ke ven re te un:
ajo:i merr gjerat si te vin dhe kurr nuk shikon anen negative te tyre Cool

inf. interesant ky lart

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
KURIOZITETE - Faqe 5 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Glamours' Master
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Glamours' Master

Male
Numri i postimeve : 410
Mosha : 35
Vendndodhja : Ne zemren e dikujt!
Piket : 210
Data e regjistrimit : 06/02/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 10:32 pm

dhe e fundit nga keto eshte mos bej as gje qe thyen ligjet dhe moralet e tua...Ndryshe do vuash me siguri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
AURORA BOREALIS
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
AURORA BOREALIS

Female
Numri i postimeve : 257
Mosha : 28
Vendndodhja : ne shtepi............................HELP ME GET OUT OF HERE
Hobi : MUSIC MAKES ME LOSE CONTROLE
Koha e lire : music makes my day....ps:reading lovestory books too lol ;D
Piket : 61
Data e regjistrimit : 23/10/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 10:38 pm

hm......kjo qe do te posoj eshte anglisht......ndoshta do ta hiqni por sinqerisht spata kohe ti perktheja.....sorry sorry sorry njeqind here:


60 Things That Happening Right Now...

1. Somebody is very proud of you.
2. Somebody is thinking of you.
3. Somebody is caring about you.
4. Somebody misses you.
5. Somebody wants to talk to you.
6. Somebody wants to be with you.
7. Somebody hopes you aren't in trouble.
8. Somebody is thankful for the support you have provided.
9. Somebody wants to hold your hand.
10. Somebody hopes everything turns out all right.
11. Somebody wants you to be happy.
12. Somebody wants you to find him/her.
13. Somebody is celebrating your successes.
14. Somebody wants to give you a gift.
15. Somebody thinks that you ARE a gift.
16. Somebody hopes you're not too cold, or too hot
17. Somebody wants to hug you.
18. Somebody loves you.
19. Somebody admires your strength.
20. Somebody is thinking of you and smiling.
21. Somebody wants to be your shoulder to cry on.
22. Somebody wants to go out with you and have a lot of fun.
23. Somebody thinks the world of you.
24. Somebody wants to protect you.
25. Somebody would do anything for you.
26. Somebody wants to be forgiven.
27. Somebody is grateful for your forgiveness.
28. Somebody wants to laugh with you.
29. Somebody remembers you and wishes that you were there.
30. Somebody is praising God for you.
31. Somebody needs to know that your love is unconditional.
32. Somebody values your advice.
33. Somebody wants to tell you how much he care.
34. Somebody wants to share their dreams with you.
35. Somebody wants to hold you in his arms.
36. Somebody wants YOU to hold them in your arms.
37. Somebody treasures your spirit.
38. Somebody wishes he could STOP time because of you.
39. Somebody praises God for your friendship and love.
40. Somebody can't wait to see you.
41. Somebody loves you for who you are.
42. Somebody loves the way you make him feel.
43. Somebody wants to be with you.
44. Somebody wants you to know he is there for you.
45. Somebody is glad that you're his friend.
46. Somebody wants to be your friend.
47. Somebody stayed up all night thinking about you.
48. Somebody is alive because of you.
49. Somebody is wishing that you noticed him.
50. Somebody wants to get to know you better.
51. Somebody wants to be near you.
52. Somebody misses your advice/guidance.
53. Somebody has faith in you.
54. Somebody trusts you.
55. Somebody needs your support.
56. Somebody needs you to have faith in Him.
57. Somebody will cry when you read this.
58. Somebody needs you to let Him/her be your friend.
59. Somebody hears a song that reminds Him/her of you.
60. Somebody needs you to send this to Him/her.
kjo me ka ndihmuar shuum here....dhe me ka shpetuar qe tia filloj te qarit me te madhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 10:39 pm

Glamours' Master shkruajti:
dhe e fundit nga keto eshte mos bej as gje qe thyen ligjet dhe moralet e tua...Ndryshe do vuash me siguri!

ligjet dhe rregullat jan per per tu thyer lol

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
KURIOZITETE - Faqe 5 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Glamours' Master
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Glamours' Master

Male
Numri i postimeve : 410
Mosha : 35
Vendndodhja : Ne zemren e dikujt!
Piket : 210
Data e regjistrimit : 06/02/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 10:50 pm

Jan per tu thyer por po flas per ligjet dhe moralet qe ti vet i ke vene vetes...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Glamours' Master
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Glamours' Master

Male
Numri i postimeve : 410
Mosha : 35
Vendndodhja : Ne zemren e dikujt!
Piket : 210
Data e regjistrimit : 06/02/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 10:58 pm

Kto kohet e fundit thuhet se sipas librave te shenjte eshte duke ndodhur shenja e 11 dhe e 3 nga fundi per shkaterrimin e unversit!
Kjo mendohet te ket filluar ne 11 shtator...
Disa info nga klane masonike "Illuminati" Dhe "masoneria e lire" therrasin fuqishem per kete gje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 11:04 pm

Glamours' Master shkruajti:
Kto kohet e fundit thuhet se sipas librave te shenjte eshte duke ndodhur shenja e 11 dhe e 3 nga fundi per shkaterrimin e unversit!
Kjo mendohet te ket filluar ne 11 shtator...
Disa info nga klane masonike "Illuminati" Dhe "masoneria e lire" therrasin fuqishem per kete gje!

haha..e di, e kam ngju dhe un ket me koh, burra qe pjellin!!! ca do me shum se kaq, po kthehet permbys bota
po njs mos u merzisni, derisa te vij shkatarrimi i universit (edhe pse sinqerisht nuk besoj te shkatarrohet universi nga kshu gjerat) ne do kemi vdek Laughing
beni qef po he

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Sat Apr 25, 2009 11:10 pm

AURORA BOREALIS shkruajti:
hm......kjo qe do te posoj eshte anglisht......ndoshta do ta hiqni por sinqerisht spata kohe ti perktheja.....sorry sorry sorry njeqind here:


60 Things That Happening Right Now...

1. Somebody is very proud of you.
2. Somebody is thinking of you.
3. Somebody is caring about you.
4. Somebody misses you.
5. Somebody wants to talk to you.
6. Somebody wants to be with you.
7. Somebody hopes you aren't in trouble.
8. Somebody is thankful for the support you have provided.
9. Somebody wants to hold your hand.
10. Somebody hopes everything turns out all right.
11. Somebody wants you to be happy.
12. Somebody wants you to find him/her.
13. Somebody is celebrating your successes.
14. Somebody wants to give you a gift.
15. Somebody thinks that you ARE a gift.
16. Somebody hopes you're not too cold, or too hot
17. Somebody wants to hug you.
18. Somebody loves you.
19. Somebody admires your strength.
20. Somebody is thinking of you and smiling.
21. Somebody wants to be your shoulder to cry on.
22. Somebody wants to go out with you and have a lot of fun.
23. Somebody thinks the world of you.
24. Somebody wants to protect you.
25. Somebody would do anything for you.
26. Somebody wants to be forgiven.
27. Somebody is grateful for your forgiveness.
28. Somebody wants to laugh with you.
29. Somebody remembers you and wishes that you were there.
30. Somebody is praising God for you.
31. Somebody needs to know that your love is unconditional.
32. Somebody values your advice.
33. Somebody wants to tell you how much he care.
34. Somebody wants to share their dreams with you.
35. Somebody wants to hold you in his arms.
36. Somebody wants YOU to hold them in your arms.
37. Somebody treasures your spirit.
38. Somebody wishes he could STOP time because of you.
39. Somebody praises God for your friendship and love.
40. Somebody can't wait to see you.
41. Somebody loves you for who you are.
42. Somebody loves the way you make him feel.
43. Somebody wants to be with you.
44. Somebody wants you to know he is there for you.
45. Somebody is glad that you're his friend.
46. Somebody wants to be your friend.
47. Somebody stayed up all night thinking about you.
48. Somebody is alive because of you.
49. Somebody is wishing that you noticed him.
50. Somebody wants to get to know you better.
51. Somebody wants to be near you.
52. Somebody misses your advice/guidance.
53. Somebody has faith in you.
54. Somebody trusts you.
55. Somebody needs your support.
56. Somebody needs you to have faith in Him.
57. Somebody will cry when you read this.
58. Somebody needs you to let Him/her be your friend.
59. Somebody hears a song that reminds Him/her of you.
60. Somebody needs you to send this to Him/her.
kjo me ka ndihmuar shuum here....dhe me ka shpetuar qe tia filloj te qarit me te madhe


wwooowww mu mbeka per te qar kjo.
jan kaq te vertetaaa

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
KURIOZITETE - Faqe 5 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Mon Apr 27, 2009 4:23 pm

Ishte shtirur si e semure per te qendruar ne Facebook dhe kjo i ka kushtuar punen nje 31-vjecareje nga Zvicra. Vajza punonte per nje kompani te njohur sigurimesh Nationale Suisse.

Ajo kishte munguar ne pune, duke thene se ishte e semure nga migrena, por punedhenesi ka zbuluar se gruaja navigonte ne Facebook dhe e ka pushuar nga puna. “Kush eshte ne gjendje te qendroje ne Facebook, mund edhe te punoje”, ka qene motivi. Ngjarja ka ndodhur nentorin e kaluar, por eshte bere publike keto dite nga gazeta zvicerane «20 Minuten» ne versionin online.

Vajza kishte thene se per shkak te dhimbjeve te forta te kokes nuk mund te qendronte perpara kompjuterit dhe kishte nevoje te rrinte ne erresire. Por dikush nga punonjesit e tjere e ka pare ne Faceebook dhe nje jave me pas ajo eshte njoftuar se duhej te largohej nga puna. “Nationale Suisse”, nderkaq ka hedhur poshte akuzen e spiunazhit.

Kompania pergjonte punonjesit, ndersa u kishte bere atyre nje kerkese false miqesie nga nje person qe nuk ekzistonte vertete. Drejtuesit e kompanise kane thene se aktiviteti i punonjeses ndersa nuk ndodhej ne pune, eshte zbuluar rastesisht nga nje koleg. Hyrja ne rrjetin social u bllokua nga firma per punonjesit e saj.

Gruaja qe nuk mund te kthehet me ne punen e meparshme, eshte mjaftuar duke thene: Facebook per mua ka vdekur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Mon Apr 27, 2009 4:24 pm

Miliona njerėz tregojnė jetėn e tyre private nė rrjete tė ndryshme sociale. Ja si dhe pse lidhjet virtuale mund tė provokojnė emocione shumė tė vėrteta… Pėr shkencėtarėt, ky ėshtė fillimi i njė epoke tė re, me avantazhe dhe rreziqe tė pafundme

Njė amerikan 39-vjeēar, qė kur kishte lindur, ishte adoptuar. Pėr vite me radhė, me ndihmėn e njė shoku, kishte kėrkuar nėnėn e tij biologjike, por pa sukses, derisa njė ditė, i erdhi nė mendje njė ide gjeniale: tė regjistrohej si beqar nė adresėn “classmates.com”. Pas pak minutash, po ēatonte me tė ėmėn, dhe fundjavėn pasardhėse, mė nė fund, u takuan. Historia, e treguar nga rrjeti amerikan “Cbs”, ėshtė e vėrtetė. Pra, ai qė mendon se takimet nė rrjetet sociale janė thjesht njė humbje kohe, gabohet. Ato janė shumė tė vėrteta.

Gabime tė kohės

Sot, rrjetet sociale tė lejojnė qė tė japėsh nė kohė rekord lajme tė vėrteta dhe shumė tė rėndėsishme. Pėr shembull, lajmi pėr sulmet terroriste tė Mumbait u dha mė parė nė “Twitter” sesa nė televizor. Gjithashtu, ato kanė pasur njė peshė tė madhe nė suksesin e Presidentit amerikan, Barak Obama, i cili gjatė fushatės elektorale, ka qenė i lidhur online me 13 milionė persona.

Falė rrjeteve si “Linkedin”, mund tė gjesh punė dhe tė verifikosh vėrtetėsinė e njė kurrikulumi. Gjithashtu mund tė krijosh vepra arti korale, si “Faint heart”, filmi (me skenar dhe muzikė) i interpretuar nga pėrdoruesit e “MySpace” dhe i prodhuar nga “Vertigo Film”. Sė fundmi, njė docent nė Universitetin e Parisit ėshtė shprehur se, me rrjetet sociale, po vjen “njė epokė e vėrtetė mutacioni antropologjik”.

“Kush ngjan, pėlqehet”

Tė lindura 14 vjet mė parė, gjatė kohėve tė fundit, rrjetet sociale kanė pasur njė rritje tė rrezikshme. Sot, numri i tė regjistruarve nė rrjetet sociale ėshtė shumė i lartė dhe personat qė e pėrdorin internetin i kushtojnė tė paktėn 30 minuta kohė nė ditė. Mes tyre, ka edhe studiues. “Interneti i entuziazmon sociologėt, sepse ēdo klikim lė pas disa tė dhėna, tė cilat mund tė jenė shumė tė rėndėsishme”, shpjegon njė docent i tė Drejtave tė Informacionit nė Universitetin e St. Gallen (Zvicėr). Kėtė ka bėrė edhe njė prej ekspertėve mė tė mėdhenj tė rrjetit social, Nicholas Christakis, sociologu i Universitetit tė Harvardit (SHBA). Ekipi i tij ka zbuluar se si zhvillohen miqėsitė online, duke krahasuar tė dhėnat e 1640 studentėve tė regjistruar nė “Facebook” me tė dhėnat e jetės sė tyre tė vėrtetė. Ata zbuluan se ashtu si edhe nė jetė, krijohet miqėsi me atė qė ka tė njėjtėn gjini, moshė, prejardhje etnike dhe shtresė shoqėrore. Edhe pse nė internet, grupet janė mė shumė tė pėrzier, kėrkohet tė lidhet miqėsi (sidomos femrat) me persona tė ndryshėm.

Ligji “kush ngjan, pėlqehet” vlen edhe pėr fotot e publikuara nė “Facebook”: personat e qeshur janė priren tė lidhen me njėri-tjetrin. E njėjta gjė vlen edhe pėr njerėzit e “zymtė”, pėr adhuruesit e privatėsisė dhe ata qė kanė shije muzikore jo shumė popullore. E jo vetėm kaq. Ato qė i forcojnė mė shumė lidhjet nė “Facebook” janė shijet muzikore (96 pėr qind tė rasteve), tė ndjekura nga letėrsia (67 pėr qind) dhe preferencat kinematografike (50 pėr qind). Praktikisht, nė internet personat qė pėlqejnė Valentino Rosin kanė mė shumė mundėsi tė lidhen me njėri-tjetrin, sesa me ata qė pėlqejnė librat e “Harry Potter”, apo fansat e filmit “The millionaire”.

Konflikte dhe hakmarrje

Rrjetet sociale i lehtėsojnė miqėsitė, por ėshtė e vėrtetė gjithashtu se nė internet konfliktet pėrhapen mė shpejt dhe janė mė tė dhunshme se ballė pėr ballė: mund tė arrihet tek ofendimet mė tė rėnda ose te publikimi i fotove tė sikletshme tė ish tė dashurit/sė dashurės. Nė fakt, pas ekranit tė kompjuterit, ndihemi mė tė mbrojtur, por edhe pse ėshtė njė publik shumė i madh, thuhen gjėra qė nuk do tė thuheshin kurrė pėrballė. Por emocionet mbeten tė forta: pėr shembull tė zbulosh se shoku i zemrės nuk tė ka vėnė nė listėn e “miqve tė ngushtė”, ėshtė e sigurt se menjėherė do tė zhgėnjehesh.

Por sa miq mund tė kesh? Nė vitet ‘90, antropologu anglez, Robin Dunbar, hapi njė rrjet social, i cili nuk pranonte mė shumė se 150 anėtarė: pėrtej kėtij limiti, ėshtė e pamundur tė ruheshin dhe tė kujtoheshin tė dhėnat e ēdonjėrit prej anėtarėve. Nė “Facebook”, numri mesatar i miqve arrin nė 100, por ka edhe nga ata tė fiksuar qė e kanė numrin e miqve nė 5000.

Lidhje tė dobėta dhe blofe

“Facebook” ėshtė adresa mė e klikuar nė internet. “Ai qė regjistrohet nė kėtė adresė ka mundėsi tė krijojė lidhje tė reja, tė marrė mė shumė informacione, tė krijojė kontakte me njerėz tė rinj. Njė lidhje tė dobėt nuk e pengon asgjė qė tė bėhet njė lidhje e fortė”, thotė njė sociolog. Por, sipas Christakis, miqėsitė e vėrteta janė ndryshe. “‘Facebook‘ ndihmon mė shumė nė forcimin e lidhjeve tė saponisura, sesa tė krijojė njohje tė reja”. Nė fakt, nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve, personat qė pėrdorin njė rrjet social, japin tė dhėna tė rreme, pra pėrpiqen tė hiqen si njerėz tė tjerė. “Edhe nė jetėn reale ndodh njė gjė e tillė, kur krijojmė njė lidhje tė re, ose kur dėrgojnė njė kurrikulin nė njė punė: gjithnjė mundohemi t‘i japim mė shumė rėndėsi vetes”, thotė njė sociolog spanjoll.

Dashuritė virtuale

Po dashuria? Rrjetet sociale mund tė ndihmojnė tė gjesh njė partner. Pėrmes njė klikimi mund shohėsh menjėherė jo vetėm pamjen e jashtme, por edhe nėse shijet tuaja intelektuale pėrputhen. Gjithsesi ky “udhėtim” nuk ėshtė pa rreziqe: nė rrjetet sociale duket gjithmonė mė i bukur sesa nė realitet dhe si pasojė, takimi ballė pėr ballė mund tė jetė zhgėnjyes.

Pėrmes internetit, njė shtėpiake angleze mėsoi se i shoqi dėshironte tė divorcohej. Njė tjetėr londinez rrahu pėr vdekje bashkėshorten, sepse ajo e kishte shkruar “beqare” dhe jo “e martuar” gjendjen e saj civile nė “Facebook”. Sipas disa sociologėve, tė bėsh ēat erotik vetėm me njė person tjetėr, quhet tradhti dhe kjo ėshtė njė arsye e fortė pėr t‘u ndarė.

Ndihmė globale

Nė fakt, rrjetet sociale nuk pėrdoren vetėm pėr ata qė dėshirojnė tė ēatojnė, tė krijojnė miqėsi tė reja apo tė gjejnė dashurinė e vėrtetė. Kohėt e fundit, ato po pėrdoren edhe prej mjekėve, me qėllim qė tė kenė informacion mbi efektin e ilaēeve dhe pėr tė nxjerrė online terapi tė reja (si “PatientsLikeMe.com”). Ka rrjete sociale qė tregojnė rrugėt pa barriera arkitektonike (http://twitter.com/accesscity) si dhe ato qė japin mendime mbi tė ardhmen ekonomike tė botės (www.we20.org).

Kėrkimet

Pra, rrjetet sociale kanė bėrė pėr vete ēdo qenie njerėzore. Vitin e kaluar, disa kompani celulare, pėr t‘i shitur mė shumė telefonat e tyre, u kanė instaluar “Facebook”, “MySpace” dhe “Twitter”. Nė vitin 2008, studiuesit e Universitetit tė Nju Jorkut, shpikėn “Kickbee” njė brez me censorė qė vihet nė barkun e grave qė presin tė bėhen nėna. Ky brez regjistron lėvizjet e fėmijės dhe i transmeton ato pėrmes “bluetooth”-it nė kompjuter, duke i shndėrruar nė mesazhe (tė tipit “i thashė mamit njė shqelm nė orėn 16:15″) qė janė gati pėr t‘i hedhur nė internet. Ju duket e ekzagjeruar? Jo shumė: javėn e shkuar, njė grua australiane u bė e famshme sepse ishte regjistruar nė “Facebook” me emrin “Buba” dhe kishte nxjerrė fotot e bebes qė mbante nė bark. Nė vend tė fotos sė profilit, kishte vėnė njė ekografi.

Por a ka rrezik qė rrjeti social tė ndikojė nė ekuilibrin tonė mendor? “Zhvillimi i teknologjisė ka bėrė qė ne tė ndiejmė menjėherė ēdo emocion, pa na lėnė kohė pėr ta kuptuar. Fillimisht, emocionet ndihen dhe jetohen, por jo domosdoshmėrisht ndahen me tė tjerėt. Duke treguar ēdo gjė, do tė ndjejmė vazhdimisht nevojėn e njė pohimi pėr tė kuptuar se kush jemi dhe ēfarė ndiejmė”, thotė njė sociologe.

Mė pak vetėm

Pėr disa sociologė, rrjetet sociale kanė njė meritė tė madhe, sepse largojnė vetminė. Kjo vlen nė veēanti pėr njerėzit qė janė tė mbyllur dhe kanė vėshtirėsi tė krijojnė shoqėri me tė tjerėt.

Adresat mė tė klikuara

“Facebook”

Pėrdorues: 175 milionė persona nė botė. Pėrdoret pėr tė lidhur miqėsi si dhe pėr tė rigjetur shokėt e shoqet e fėmijėrisė. Mund tė ndash me tė tjerėt foto dhe video.

“Netlog”

Pėrdorues: 42 milionė persona nė botė. Pėrdoret pėr tė lidhur miqėsi si dhe pėr tė rigjetur shokėt e shoqet e fėmijėrisė. Mund tė ndash me tė tjerėt foto dhe video.

“Linkedin”

Pėrdorues: 36 milionė persona nė botė. Ėshtė njė rrejt pėr lidhje profesionale.

“Myspace”

Pėrdorues: 81 milionė persona nė botė. Pėrdoret nga artistėt (sidomos kėngėtarėt) qė dėshirojnė tė bėhen tė famshėm duke publikuar kėngėt e tyre

“Badoo”

Pėrdorues: 13 milionė persona nė botė. Nė kėtė adresė jepen tė dhėnat personale dhe mund tė lidhesh me persona qė kanė tė njėjtėn moshė dhe tė njėjta preferenca

“Twitter”

Pėrdorues: 6 milionė persona nė botė. Sajt me njė vitrinė tė personalizuar, ku ēdo pėrdorues mund tė shkruajė njė mesazh me 140 karaktere

Tė falshėm

Kėngėtarė, politikanė, intelektualė. Kėta persona i pėrdorin rrjetet sociale pėr tė mbajtur kontaktet me fansat

Studiues

Janė shkencėtarė, por edhe intelektualė, politikanė, ekonomistė, tė cilėt pėrdorin rrjetet sociale pėr tė bėrė hetime tė mėtejshme

Artistė

Publikojė punėt e tyre (filma, muzikė, tekste, piktura, etj.) nė formė promovimi profesional

Udhėtues

Kėrkojnė dhe ndajmė me tė tjerėt informacione pėr vendet ose qytetet turistike ku dėshirojnė tė jetojnė

Mbrojtės

Vėnė online informacione tė pakta dhe foto personale. Komunikojnė vetėm me njė grup miqsh tė ngushtė

Pėrgjues

Profili i tyre nuk ka shumė informacione. Ato regjistrohen nėpėr rrejte sociale vetėm pėr njė alibi ose pėr tė parė profilet dhe fotot e tė tjerėve

Reporterė

Tregojnė fakte (edhe dokumente me video e foto) dhe shprehin opinione mbi temat e aktualitetit nė ēdo fushė

Narcisistė

Dėshirojnė tė duken, tė nxjerrin nė pah aftėsitė e tyre (sidomos ato fizike) duke kėrkuar vazhdimisht pohime nga tė tjerėt

Joshės

Qėllimi i tyre ėshtė tė gjejnė nė rrejt lidhje dashurie ose seksuale nė bazė tė shijeve tė tyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Mon Apr 27, 2009 4:25 pm

Kurse striptizmi dhe imitime qė ndihmojnė nė ndryshimin e jetės nė ēift. Akrojoga, qė me pak vėshtirėsi tė mėson tė ndihesh mirė me veten dhe tė tjerėt. Leksione tė rėndėsishme pėr t‘i ngjarė Angeline Jolie si nė filmin “Tomb Rider”. Bota e qendrave sportive ka ndryshuar, nuk ėshtė mė pėr tė rėnė nga pesha, por pėr tė rritur vetėvlerėsimin

Nėse keni vendosur qė tė regjistroheni nė palestėr, atėherė mos i shpenzoni paratė pėr tė bėrė gjimnastikė. Ėshtė mė mirė qė me ato para tė blini rroba tė reja, sandale dhe kėpucė me taka, maska, veshje intime dhe rroba banje. Tashmė ushtrimet e vėshtira ua kanė lėnė vendin leksioneve sensuale tė striptizmit, njė kėrcim ky qė i ka fillimit e tij qė nė vitet ‘30. Sė fundmi, erosi ėshtė bėrė pjesė e palestrave dhe tashmė tė gjitha vajzat janė gati tė shndėrrohen nė Dita Von Teese. Natyrisht qė ky vendim ėshtė “bekuar” nga bashkėshortėt dhe tė fejuarit. “Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve janė burrat ata qė i shtyjnė bashkėshortet e tyre tė regjistrohen nė kurset e striptizmit”, thotė instruktorja e njė palestre.

Kjo lloj tendence, qė ka lindur sė fundmi nė palestėr, i ndihmon femrat qė tė mbajnė nė formė tė gjithė trupin. Qėllimi i kėsaj disipline ėshtė tonifikimi i muskulaturės dhe veēanėrisht atyre tė kėmbėve, nėpėrmjet ushtrimeve, tė cilat janė tė pėrshtatshme pėr femrat. Avantazhi i kėsaj praktike tė re ėshtė i dyfishtė, duke qenė se tė ndihmon tė mbash trupin nė formė, por edhe tė bėn tė ndihesh bukur. Pa u hequr meritėn psikologėve dhe seksologėve, duket se kėto kurse i ndihmojnė ēiftet duke ndezur pasionin mes tyre. “Mendoj se kam kontribuuar nė pėrmirėsimin e jetės seksuale tė disa klienteve tė mia”, thotė instruktorja. “Tė kesh njė bel tė hollė, ėshtė dhuratė, por tė dish ta luash ėshtė njė mundėsi mė shumė. Tė mėsosh ta admirosh tjetrin me shikim, tė lėvizėsh shpatullat dhe krahėt nė mėnyrė sensuale, tė ndihmon tė kesh njė vlerėsim mė tė madh pėr veten, trupin dhe tė jesh mė e sigurt nė shtrat”.

Instruktorja tregon se nxėnėset e saj, tepėr entuziaste, i kėrkojnė se si tė performojnė para bashkėshortėve dhe pėr kėtė arsye ajo nuk dėshiron qė tė ketė spektatorė nė palestėr, por organizon shpesh nė disa lokale festa, ku vajzat mund tė japin mė tė mirėn e tyre, veshur me kostume banje: “Ēdo gjė ka njė kufi dhe ne mundohemi tė mos e kalojmė. Pėrpiqemi tė mos jemi kurrė vulgare. Ajo qė mėsojmė nuk ka lidhje me shitjen e trupit”.

Pėrveē pamjes seksi, kjo lloj fizkulture ka avantazhet fizike dhe estetike, ashtu siē ēdo lloj fitnesi. Nė fund tė ushtrimeve kėmbėt tė japin pėrshtypjen se janė mė tė gjata dhe me muskuj, kaviljet janė mė tė forta dhe mbi tė gjitha humori ėshtė mė i mirė. Muskujt e tonifikuar dhe format mė tė bukura janė rezultat i njė sėrė ushtrimesh specifike, tė ndėrthurura me pesha speciale, qė ndihmojnė nė tonifikimin e muskulaturės sė kraharorit dhe krahėve. “Lap dance” djeg 300 kalori nė orė dhe tė mėson qė tė ecėsh nė mėnyrė seksuale e intrigante. Kjo disiplinė nuk ka tė bėjė aspak me striptizėm, por ėshtė mė shumė njė pėrzierje mes striptizmit nė versionin qė i bėn mirė shėndetit, zemrės dhe tė mėson tė lėvizėsh nė mėnyrė sensuale. Me kėto ushtrime rritet aftėsia e rezistencės, pėrmirėsohet mbajtja e trupit nė formė dhe sė bashku me kėto mėsohet tė shfrytėzohet nė maksimum feminiliteti dhe joshja. Pėr tė mėsuar kėto disiplina ekzistojnė programe specifike, qė propozohen nga shumė palestra dhe qendra fitnesi, madje, shumė prej tyre propozojnė programe qė u kushtohen femrave dhe mėnyrave se si tė joshin. “Studentet e mia habiten me veten pėr atė qė arrijnė tė bėjnė”.

Por tė rejat nuk mbarojnė kėtu. Disa palestra kanė hapur kurse pėr aktorėt, qoftė edhe pėr njė ditė, si dhe pėr njerėzit e thjeshtė qė dėshirojnė t‘u ngjajnė idhujve tė tyre. Nė njė palestėr tė tillė ėshtė pėrgatitur Russell Crowe kur po luante filmin “Gladiatorin”, si dhe Angelina Jolie gjatė “Tomb Rider”. “Kam vėnė re se shumė aktorė janė tė pėrgatitur pėr dialogėt, por kanė vėshtirėsi nė mėnyrėn e qėndrimit. Pėr t‘i futur nė rol 100 pėr qind vendosėm qė tė krijonim kėto palestra. Njė damė e viteve 1700 nuk do tė ecte kurrė si njė grua e ditėve tė sotme”, thotė njė instruktor.

Lajme tė mira edhe pėr ata qė s‘mund tė heqin dorė nga meditimi. Tani mund ta shijojnė kėtė disiplinė pa u shkėputur nga joga. Si? Duke marrė pjesė nė leksionet e akrojogės, njė disiplinė qė vjen nga Amerika. Bėhet fjalė pėr njė pėrzierje tė jogės e akrobacisė (dhe nė fund njė masazh tajlandez). Tė jesh njė “jogi” nuk do tė thotė vetėm tė dish tė bėsh joga dhe vertikalen nė mėnyrė perfekte. Kjo disiplinė zhvillohet mbi bashkėpunimin, si dhe duke marrė e duke dhėnė besim te tė panjohurit. Nė kėtė mėnyrė arrini tė jeni mė tė sigurt nė vetvete. Kjo ėshtė edhe njė prej arsyeve qė djemtė dhe vajzat shkojnė nė palestėr. Por, nėse dikur parėsore ishte rėnia nga pesha, sot kėrkohet njė mirėqenie globale, psikofizike, qė pėrfshin si trupin ashtu edhe mendjen.

Njė tjetėr disiplinė ėshtė “acqualates”, njė program qė shfrytėzon vetitė e ujit. Kjo metodė ndahet nė tri faza: nxehje, aerobi dhe streēing. Rezultatet? Muskuj mė tė tonifikuar, rezistencė, largim i tensionit dhe stresit. Tė pėrdorura janė edhe disiplinat “Tec Tonick” dhe “Beat it”. E para ka lindur katėr vjet mė parė nė njė diskotekė parisiene dhe bashkon lėvizjet e “breack dance” me ato tė hip-hop-it. Finalja? Tonifiko trupin duke u zbavitur. Disiplina e dytė lidhet me boksin, por nėn ritmin e muzikės, praktikisht njė shpėrthim grushtesh dhe shqelmash.

Pra, pėr ata qė nuk kanė shkuar ndonjėherė nė palestėr, tani alternativat janė tė shumta, mjafton vetėm tė zgjidhni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Mon Apr 27, 2009 4:27 pm

Miqesia e nje gruaje kolumbiane me nje luan, eshte bere aq e forte sa ajo ka guximin ta puthe dhe perqafoje. Julia Torres e shpetoi kafshen tete vjet me pare nga abuzimi ne nje cirk shetites.

Ajo e ka ushqyer dhe eshte kujdesur per luanin afrikan te quajtur Jupiter, i cili e ka marre veten pas kequshqyerjes dhe tani ka krijuar nje miqesi te jashtezakonshme.

Luani 14 vjecar eshte nje nga 700 kafshet e braktisura, per te cilat Torres kujdeset ne nje strehe ne Cali te Kolumbise.

Eshte e paimagjinueshme qe nje luan i permasave te tilla te dije te jete i dashur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Mon Apr 27, 2009 4:27 pm

Femrat franceze jane me te hollat ne Europe, ndersa britaniket, portugezet dhe spanjollet konsiderohen me forma, edhe kur kane disa kilograme me shume.

Studimi eshte kryer nga Instituti kombetar i Studimeve Demografike ne France, qe ka vezhguar 16.300 meshkuj e femra. Pesha lidhet me moshen, politiken sociale dhe stilet e jetes ne vende te ndryshme.

Trup te holle preferojne italianet dhe austriaket, ndersa anglezet, holandezet dhe greket preferojne te jene te mbushur. Ndryshimet jane te shumta dhe domethenese nga njeri vend tek tjetri.

Nje ne dy europiane, ose 45 perqind e tyre thone se nuk jane te kenaqur me peshen qe kane. Vetem 5 perqind jane nen peshe dhe sipas studimit, me te pakenaqura jane femrat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Mon Apr 27, 2009 6:15 pm

KURIOZITETE NGA MATEMATIKA
1x8+1=9
12x8+2=98
123x8+3=987
1234x8+4=9876
12345x8+5=98765
123456x8+6=987654
1234567x8+7=9876543
12345678x8+8=98765432
123456789x8+9=987654321

◙ 37.037x1x3=111.111
37.037x2x3=222.222
37.037x3x3=333.333
37.037x4x3=444.444
37.037x5x3=555.555
37.037x6x3=666.666
37.037x7x3=777.777
37.037x8x3=888.888
37.037x9x3=999.999

◙ 1x9+2=11
12x9+3=111
123x9+4=1111
1234x9+5=11111
12345x9+6=111111
123456x9+7=1111111
1234567x9+8=11111111
12345678x9+9=111111111
◙ Pėr t’a ditur nėse njė numėr ėshtė plotpjesėtueshėm me 11 duhet qė shifrėn e djathtė tia zbresim me shifrėn afėr saj dhe pastaj tia mbledhim me shifrėn e afėrme dhe nėse rezultati =0 ėshtė e plotpjesėtueshme me 11:
2013=3-1+0-2=0 2013/11=183
7546=6-4+5-7=0 7546/11=686
16533=3-3+5-6+1=0 16533/11=1503
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Mon Apr 27, 2009 6:18 pm

"Faleminderit" nė gjuhė tė ndryshme

Afrikaans (Southern Africa) Baie dankie

Albanian (Albania, Kosova) Faleminderit

Arabic (Middle East, North Africa) Shukran gazilan

Arabic (Syria) Mamnuun

Arabic (North Africa) SaHHa

Arabic (Morocco) El-hamdullah

Arabic (Morocco) Barak llahu fik

Armenian [Western] (Armenia) Shad shenorhagal em

Armenian [Eastern] (Armenia) Sh\'norhakal em

Azerbaijani (Azerbaijan, Iran) Chokh sag olun

Balinese (Bali) Matu suksama

Basque (Spain, France) Eskerrik asko

Belorussian (Belarus) Dziakuju

Bosnian (Bosnia and Hercegovina) Hvala vam

Breton (Brittany France) Trugarez deoc\'h

Bulgarian (Bulgaria) Mnogo blagodarya

Chechen (North Caucasus) Barkalla

Chishona (Zimbabwe) Tinotenda

Croatian (Bosnia, Yugoslavia) Puno hvala

Danish (Denmark, Greenland) Mange tak

Dutch (Netherlands) Bedankt

Enga (Papua New Guinea) Tįngeyoo

Estonian (Estonia) Tänan

Finnish (Finland) Kiitti

German (Central Europe) Vielen Danke

Greek (Greece, Cyprus) Efharisto poli

Hebrew (Israel) Toda raba

Hindi (India, East Asia, Suriname) Danyavad

Hungarian [Magyar] (Hungary) Köszönöm szépen

Indonesian (Indonesia) Terima kasih

Irish Gaelic (Ireland) Go raibh mile maith agaibh

Itbayaten (Batanes Philippines) Rakux u kapamaxemaxes namen dimo

Japanese (Japan) Domo arigato

Lithuanian Nuoširdziai dekoju

Maltese (Malta) Grazzi hafna

Romanian (Romania) Multumesc

Scottish Gaelic (Scotland) Moran taing

Swedish (Sweden, Finland) Tack så mycket

Tagalog (Philippines) Maraming salamat

Ukrainian (Ukraine) Dyakooyu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Thu Apr 30, 2009 8:24 pm

Pothuajse secila vajzė ėndėrron pėr martesėn e saj ideale. Christine England ėndrrėn e saj e ka shndėrruar nė realitet dhe ėshtė martuar si princesha Fiona pėr Shrekun e saj, 44-vjeēarin Keith Green.

Keith e Christine kanė kaluar tri orė nė grim para se tė nisen drejt altarit, mu sikur rolet nga filmi i animuar jashtėzakonisht tė popullarizuar - Shrek.

Zotėriu Green dhe nusja e tij 40-vjeēare, janė ngjyrosur nė tė gjelbėr dhe kanė veshur rroba sikur ato nė film dhe kanė thėnė PO-nė e tyre. Edhe 100 tė krushqit e ftuar janė veshur sikur rolet tjera nga filmi i animuar.

“Secila vajzė ėndėrron pėr martesė si prej pėrrallave. Unė i kam bėrė gjėrat mbrapsht dhe nė fund kemi qeshur shumė”, ka thėnė Christine duke shtuar se thjesht i ka lindur ideja pėr njė martesė tematike.

Ajo ka sqaruar se edhe Kevini i saj i ngjante shumė Shrekut.

“Ka qenė njė pėrvojė e ēuditshme, por e kėndshme. Gruaja mė ka thėnė se i ngjaj shumė Shrekut”, ka thėnė Keith.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Thu Apr 30, 2009 8:25 pm

sa interesanteeee qafsha gjith :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Thu Apr 30, 2009 8:25 pm

sa interesanteeee qafsha gjith :D ja qe ndodh dhe kshu :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1Thu Apr 30, 2009 8:29 pm

i rralle

Chris Biblis, nje 39-vjecar nga Karolina e Veriut, eshte bere baba pas 22 vjetesh, fale mbajtjes ne ngrirje te spermes se tij. Vajza, Stela, erdhi ne jete me 25 shkurt.
Kur ishte adoleshent Biblis i ishte nenshtruar kimioterapise dhe radioterapise pasi vuante nga leucemia dhe per shkak te mjekimeve u kthye ne steril. "Eshte nje mrekulli”, u shpreh 39-vjecari, ndersa per mjeket e klinikes ku u krye farezimi, ky eshte nje rast rekord, per shkak te kohes se gjate te mbajtjes se spermes ne ngrirje perpara perdorimit.

E porsalindura u ngjiz ne epruvete pas kembenguljes se nenes se Chris, qe ishte e deshperuar se mund te mos behej dot gjyshe. Sperma ishte ruajtur qe prej vitit 1986, ne kohen kur gjendja shendetosore e Chris 13-vjecar nuk ishte e mire. Por tre vjet pas terapise ai u sherua. "Isha djalosh, doja nje jete normale si te tjeret. Mendimi qe do martohesha e do kisha femije ishte gjeja e fundit qe mendoja”, tha Chris per televizionin ABC.

Rasti i Biblis u be publik per te treguar hapat gjigante te bera ne terapite kunder sterilitetit ne dy dhjetevjecaret e fundit. Procedura e sofistikuar per te sjelle ne jete Stellen nuk ekzistonte kur sperma e te atit te saj u fut ne ngrirje. Nga sasia e konservuar u mor nje qelize sperme e shendetshme, u vendos ne nje veze te bashkeshortes se Biblis, Melodie, dhe me pas u mbart ne mitren e gruas. Kjo metode eshte testuar per here te pare me sukses ne vitin 1992.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
KURIOZITETE - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: KURIOZITETE   KURIOZITETE - Faqe 5 Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KURIOZITETE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Kuriozitete & Barsaleta-
Kėrce tek: