Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
krijimet tuaja Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
krijimet tuaja Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
krijimet tuaja Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
krijimet tuaja Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
krijimet tuaja Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
krijimet tuaja I_vote_lcap17%krijimet tuaja I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
krijimet tuaja I_vote_lcap29%krijimet tuaja I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
krijimet tuaja I_vote_lcap31%krijimet tuaja I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
krijimet tuaja I_vote_lcap23%krijimet tuaja I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
hot_spicy
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
Darkangel
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
angel boy
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
Child In Time
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
Blue Paradise
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
Child Of Darkness
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
rapper_girl
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
Mars
krijimet tuaja I_vote_lcapkrijimet tuaja I_voting_barkrijimet tuaja I_vote_rcap 
Keywords
fate Njerez shoqeria dashuri
August 2022
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 krijimet tuaja

Shko poshtė 
+19
Slash
*...BE YOURSELF...*
123bla returns
fefe_
AURORA BOREALIS
Child In Time
Darkangel
hot_spicy
Stratovarius
wooow
Soldier Of Fortune
dead angel
rapper_girl
metallica_death
total overdose1
Lacuna_Coil
Mars
Tarjaholic
RioT
23 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT


Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 28
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Thu Aug 07, 2008 10:07 pm

ktu munnd te veni cdo krijim tuajin! Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Tarjaholic
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Tarjaholic


Male
Numri i postimeve : 387
Mosha : 30
Vendndodhja : F:\seeking_for_the_reign.docx
Koha e lire : gallinabianchabulbul (*-*) (:P) (!)
Piket : 0
Data e regjistrimit : 05/08/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Thu Aug 07, 2008 10:57 pm

Krijimi im me photobucket Laughing
IM SO HOT.LIKE PARIS HILTON

krijimet tuaja Bill-3-1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT


Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 28
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Fri Aug 08, 2008 8:09 am

hghghghgg
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT


Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 28
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Sep 06, 2008 6:31 pm

kam harru te van ket Photobucket e di qe te pjesa e buzes duken si mustaqe por,,hajt mo,, sjam profesioniste
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Mars
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
Mars


Female
Numri i postimeve : 6920
Mosha : 31
Vendndodhja : Ika nga atje ku isha
Hobi : basket dhe jo vetem
Piket : 28
Data e regjistrimit : 10/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Sep 06, 2008 6:40 pm

RioT shkruajti:
kam harru te van ket Photobucket e di qe te pjesa e buzes duken si mustaqe por,,hajt mo,, sjam profesioniste

Shume shume bukur Riot me te vertete!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT


Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 28
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Sep 06, 2008 6:51 pm

flm Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 31
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Sep 06, 2008 7:48 pm

pse mi dreq ti e ke ber kte??? qeke piktore ti pse nuk thu? shuum bukur me veert.
aahhh une kam 1 vit e kam len pikturen. Crying or Very sad
por do bej ndone gje dhe do ta ve ne forum por skam durim per momentin. Embarassed

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
krijimet tuaja Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT


Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 28
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Sep 06, 2008 9:05 pm

bluzen ma ka bo motra se nuk disha,,edhe te hija te dora me ak ndihmu ajo,,tjetren e kam bo vete Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
total overdose1
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
total overdose1


Male
Numri i postimeve : 1938
Mosha : 30
Vendndodhja : Shtepi ose Alkimi!!!!
Hobi : Piktur
Koha e lire : Alkimi!!!
Piket : 87
Data e regjistrimit : 19/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Mon Sep 15, 2008 8:11 am

RioT shkruajti:
kam harru te van ket Photobucket e di qe te pjesa e buzes duken si mustaqe por,,hajt mo,, sjam profesioniste

shume bukur e ke bere mi dreq.. Puthje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT


Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 28
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Tue Sep 16, 2008 1:57 pm

thnx klaus Puthje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
metallica_death
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
metallica_death


Male
Numri i postimeve : 235
Mosha : 30
Vendndodhja : asgjekundi
Hobi : muzika rock / metal
Koha e lire : tatuazhet dhe piktura
Piket : 10
Data e regjistrimit : 01/09/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Tue Sep 23, 2008 9:17 pm

kam bere thjeshte nje piktur qe ka te beje me death dmth engjelli i vdekjes
edhe vellain tim duke bere prova ne kendim
por se kam fut ne compiuter
ate e kam var tek koka e kervatit tim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 31
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Tue Sep 23, 2008 9:19 pm

metallica_death shkruajti:
kam bere thjeshte nje piktur qe ka te beje me death dmth engjelli i vdekjes
edhe vellain tim duke bere prova ne kendim
por se kam fut ne compiuter
ate e kam var tek koka e kervatit tim

fute ne pc se kto piktura me pelqejn mu. bounce bounce bounce
jan te bukura thoni ca te doni.

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
krijimet tuaja Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
metallica_death
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
metallica_death


Male
Numri i postimeve : 235
Mosha : 30
Vendndodhja : asgjekundi
Hobi : muzika rock / metal
Koha e lire : tatuazhet dhe piktura
Piket : 10
Data e regjistrimit : 01/09/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Tue Sep 23, 2008 9:22 pm

do te mundohem por smundem se sdua qe te njohin vellain tim se edhe ai eshte metalar
por engjellin e vdekjes mundem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
total overdose1
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
total overdose1


Male
Numri i postimeve : 1938
Mosha : 30
Vendndodhja : Shtepi ose Alkimi!!!!
Hobi : Piktur
Koha e lire : Alkimi!!!
Piket : 87
Data e regjistrimit : 19/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Tue Sep 23, 2008 9:23 pm

ndersa une duhet te postoj ketu nja dy piktura te mija..njera albumi Filozofem te Burzum dhe tjetra albumi Powerslave te Iron Maiden..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 31
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Tue Sep 23, 2008 9:24 pm

edhe ca qe esht metalar.
kan filluar atentatet kunder metalarve?????? Evil or Very Mad Evil or Very Mad Smile

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
krijimet tuaja Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
metallica_death
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
metallica_death


Male
Numri i postimeve : 235
Mosha : 30
Vendndodhja : asgjekundi
Hobi : muzika rock / metal
Koha e lire : tatuazhet dhe piktura
Piket : 10
Data e regjistrimit : 01/09/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Tue Sep 23, 2008 9:32 pm

jo por si pelqen te trgoje veten se sdo te behet njeri "vip" se sdo qe ta marrin neper goje
si pelqen kjo gje
nese me lejon ai do ta ve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
total overdose1
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
total overdose1


Male
Numri i postimeve : 1938
Mosha : 30
Vendndodhja : Shtepi ose Alkimi!!!!
Hobi : Piktur
Koha e lire : Alkimi!!!
Piket : 87
Data e regjistrimit : 19/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Fri Sep 26, 2008 11:19 pm

Burzum-Filozofem
krijimet tuaja YqxcZC077729-02

Iron Maiden-Powerslave
krijimet tuaja W5eyGq541024-02
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 31
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Fri Sep 26, 2008 11:19 pm

iiiiii o total o i poshter. hahahaahaa Razz
shum mire i ke bere,te lumshin duart. :D Puthje

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
krijimet tuaja Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
total overdose1
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
total overdose1


Male
Numri i postimeve : 1938
Mosha : 30
Vendndodhja : Shtepi ose Alkimi!!!!
Hobi : Piktur
Koha e lire : Alkimi!!!
Piket : 87
Data e regjistrimit : 19/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Fri Sep 26, 2008 11:30 pm

Lacuna_Coil shkruajti:
iiiiii o total o i poshter. hahahaahaa Razz
shum mire i ke bere,te lumshin duart. :D Puthje

rrofsh.. Puthje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT


Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 28
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Sat Sep 27, 2008 12:56 pm

o klaus je i madh per zotin,,te lumshin ato duart!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Wed Oct 08, 2008 10:54 pm

.


Edituar pėr herė tė fundit nga there with out me nė Tue Feb 10, 2009 9:27 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rapper_girl
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
rapper_girl


Female
Numri i postimeve : 7158
Mosha : 31
Vendndodhja : in my baby's heart :)
Hobi : dancing, basketball, fotografia :D
Koha e lire : kafe, net, kercej :D
Piket : 193
Data e regjistrimit : 18/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Thu Oct 09, 2008 9:19 pm

there with out me shkruajti:
eshte nji krijim i imi i bere kur kam qene ne depresion :


Jam duke vdekur


Vuajtje,kudo vuajtje. Jeta eshte nje vuajtje e madhe per
njerez si un.Nese shikon qiellin,do te shoheh rete qe qajne per mua.Nese shikon
token do te shohesh qe eshte e piset,e piset si te gjithe shpirtrat tone.Nese
sheh fytyren time do te shohesh nji djal normal,por nese sheh brenda shirtit
tim do te shohesh se ai po qan.


Po
qan per kte bote te piset.

sa bukur e paske shkruar megjithese mos e mrz kurre veten se je akoma i vogel siqnerisht ( mos ma merr per tkeq plz )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://www.facebook.com
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT


Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 28
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Mon Oct 13, 2008 5:30 pm

there with out me shkruajti:
eshte nji krijim i imi i bere kur kam qene ne depresion :


Jam duke vdekur


Vuajtje,kudo vuajtje. Jeta eshte nje vuajtje e madhe per
njerez si un.Nese shikon qiellin,do te shoheh rete qe qajne per mua.Nese shikon
token do te shohesh qe eshte e piset,e piset si te gjithe shpirtrat tone.Nese
sheh fytyren time do te shohesh nji djal normal,por nese sheh brenda shirtit
tim do te shohesh se ai po qan.


Po
qan per kte bote te piset.
mua nuk em hapet gje ktu Suspect scratch
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dead angel
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
dead angel


Female
Numri i postimeve : 1985
Mosha : 29
Vendndodhja : ne hene
Hobi : muzika
Koha e lire : ngjoj muzik
Piket : 63
Data e regjistrimit : 18/08/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Mon Oct 13, 2008 5:33 pm

dy zemra qe qajn dy zemra qe qeshin kemi lindur te ndar por bashk do te vdesim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Soldier Of Fortune
Web-master
Web-master
Soldier Of Fortune


Male
Numri i postimeve : 4547
Mosha : 30
Vendndodhja : Ne rrethin e 7-te te purgatorit
Hobi : Noti
Piket : 323
Data e regjistrimit : 21/06/2008

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1Tue Oct 14, 2008 11:50 pm

Eshte kategori piktura ktu. Krijime tuajat ne paint, photoshop apo piktura qe keni bere vete, kto gjerat verini tek letersia.

_________________
krijimet tuaja Img1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://ibinet27.hi5.com
Sponsored content

krijimet tuaja Empty
MesazhTitulli: Re: krijimet tuaja   krijimet tuaja Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
krijimet tuaja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Sygjerimet tuaja
» fobite tuaja
» Ngjyrat tuaja te preferuara dhe pse ?
» Grupet tuaja te preferuara
» makina e endrrave tuaja.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Art dhe Kuture :: Piktura-
Kėrce tek: