Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcap17%pitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcap29%pitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcap31%pitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcap23%pitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
hot_spicy
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
Darkangel
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
angel boy
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
Child In Time
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
Blue Paradise
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
Child Of Darkness
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
rapper_girl
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
Mars
pitagora dhe filozofia e tij I_vote_lcappitagora dhe filozofia e tij I_voting_barpitagora dhe filozofia e tij I_vote_rcap 
Keywords
shoqeria dashuri
October 2021
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 pitagora dhe filozofia e tij

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

pitagora dhe filozofia e tij Empty
MesazhTitulli: pitagora dhe filozofia e tij   pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Fri Jul 17, 2009 5:00 pm

Photobucket

edhe pse do ju duken shum apo budallalleqe kto qe kam postu ktu,por nje
qellim e kam.te flasim cfar dim per kte filozof

Pitagora u lind nė ishullin grek Samos, midis 592 dhe 572 para erės sonė. Qė i vogėl shfaqi shumė dhunti tė vecanta qė mė vonė do tė krijojnė njė legjendė, qė e do tė jetė i biri i Apollonit. Por edhe vetė emri i tij do tė thotė ‘’ ai qė u deklarua nga Pitia (profetja)’’.

Doktrina Pitagoriane

Doktrina e tij ėshtė nje ‘’formulė’’ qė do tė udhėheqė njeriun nė kuptimin e ligjeve tė natyrės dhe tė pėrmisojė dhe tė zhvillojė aftėsitė e tij. Fillimi i kėsaj ‘’formule’’ ėshtė Matematika. Por jo me kuptimin e sotėm mbi kėtė shkencė. Por me njė konsiderim qė mund tė na udhėheqė nė shkakun e parė tė gjėrave. Numrat janė Perėndi do tė thotė Platoni mė vonė, qė pėr shumė mėndimtarė ėshtė Pitagorieni i fundit i madh, pavarėsisht se kurrė nuk e njohu Pitagorėn. Nga numrat fillon faza e shfaqjes sė botės.

Pitagora shpreh krijimin e botės si mė poshtė:

BASHKIMI ĖSHTĖ LIGJI I ZOTIT

ZHVILLIMI ĖSHTĖ LIGJI I JETĖS.

NUMRI ĖSHTĖ LIGJI I BOTĖS.

Pitagora ėshtė themeluesi i shkencės muzikore, zbulues i simboleve qė korrespondojnė me notat dhe simbolet muzikore. Pjesa matematike e kėsaj shkence quhej ‘’Harmonikė’’. Pitagora ėshtė i pari qė flet pėr sfericitetin e tokės dhe se toka ėshtė pjesė e njė totali sferash me qendėr tė njėjtė ku distancat midis tyre rregulohen me hapėsira muzikore. Ėshtė harmonia e sferave. Ėshtė i pari qė pėrdori fjalėn Filozofi.

esht i madh ky njeri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

pitagora dhe filozofia e tij Empty
MesazhTitulli: Re: pitagora dhe filozofia e tij   pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Fri Jul 17, 2009 6:00 pm

jam shume dakort
pitagora ka dhene kontribut shume te madh ne matematike
eshte matematikani im i preferuar
ajo qe une mbaj mend nga jeta e tij eshte momenti i vdekjes buze detit nga nje romak te cilit ju pergjerua mos ia prishte rrathet qe kishte vizatuar ne rere
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

pitagora dhe filozofia e tij Empty
MesazhTitulli: Re: pitagora dhe filozofia e tij   pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Thu Oct 01, 2009 9:16 pm

e mesuam ne filozofi qe qe ne shek 5-4 prlk pitagora ka dhene hipotezat e para qe ne thelb te botes jane numrat...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia

Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

pitagora dhe filozofia e tij Empty
MesazhTitulli: Re: pitagora dhe filozofia e tij   pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Thu Oct 01, 2009 9:17 pm

dhe esht mese e vertet kjo gje :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

pitagora dhe filozofia e tij Empty
MesazhTitulli: Re: pitagora dhe filozofia e tij   pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1Sat Oct 10, 2009 7:45 pm

nje nga filozofet greke me te njohur qe mendonte se ne qender te botes qendronin numrat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content




pitagora dhe filozofia e tij Empty
MesazhTitulli: Re: pitagora dhe filozofia e tij   pitagora dhe filozofia e tij Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
pitagora dhe filozofia e tij
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Debatet e adoleshenteve :: Filozofia-
Kėrce tek: