Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcap17%filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcap29%filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcap31%filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcap23%filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
hot_spicy
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
Darkangel
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
angel boy
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
Child In Time
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
Blue Paradise
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
Child Of Darkness
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
rapper_girl
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
Mars
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_lcapfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_voting_barfilozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? I_vote_rcap 
Keywords
Njerez shoqeria dashuri fate
December 2021
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?

Shko poshtė 
+6
vdekja_eshte_mundesia
Enny-Art
Glamours' Master
*...BE YOURSELF...*
Child In Time
don corleone
10 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
don corleone
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
don corleone


Male
Numri i postimeve : 2525
Mosha : 30
Vendndodhja : cuba with fidel castro
Hobi : just nothing special
Koha e lire : shfrytezim maksimal
Piket : 1448
Data e regjistrimit : 23/08/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Mon Mar 16, 2009 11:53 am

i lavdishem eshte ai qe di te fale e jo ai qe di te shtype
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time


Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Mon Mar 16, 2009 11:58 am

don corleone shkruajti:
i lavdishem eshte ai qe di te fale e jo ai qe di te shtype

Historikisht eshte provuar e kunderta Laughing

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
*...BE YOURSELF...*
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
*...BE YOURSELF...*


Female
Numri i postimeve : 2335
Mosha : 31
Vendndodhja : nga pak brenda te gjitheve
Koha e lire : miq, libra, foto, pishina, internet, gjume, shetitja, tv ...
Piket : 1262
Data e regjistrimit : 13/12/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Mon Mar 16, 2009 3:43 pm

don corleone shkruajti:
i lavdishem eshte ai qe di te fale e jo ai qe di te shtype
kjo eshte sh e maaaaadhe ..me pelqen :D :D :D :D Razz Razz Razz Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Glamours' Master
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Glamours' Master


Male
Numri i postimeve : 410
Mosha : 36
Vendndodhja : Ne zemren e dikujt!
Piket : 210
Data e regjistrimit : 06/02/2009

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Thu Mar 26, 2009 12:10 am

Nje pike mjalt mbledh me shum miza se nje liter uthull!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Glamours' Master
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Glamours' Master


Male
Numri i postimeve : 410
Mosha : 36
Vendndodhja : Ne zemren e dikujt!
Piket : 210
Data e regjistrimit : 06/02/2009

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sun Mar 29, 2009 3:14 am

Dhe une ngrihem,pavarsisht frikes se shkaktuar nga genjeshtrat!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Enny-Art
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
Enny-Art


Female
Numri i postimeve : 362
Mosha : 29
Vendndodhja : kopshti botanik*
Hobi : prej kartoni
Koha e lire : Nitirum in Vetitum...sic thot poeti latin Ovid
Piket : 186
Data e regjistrimit : 21/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Thu Jul 16, 2009 2:30 pm

Sa te verteta perballon dhe sa te verteta guzon nje shpirt te shohe ?
per mua ky ka qene perher kriteri i vertet i vlerave.Gabimi (pra besimi tek ideali) nuk eshte verberi,esht pertaci..Cdo arritje,cdo hap perpara drejt njohjes eshte rrjedhoje e guximit,e ashpersis ndaj vetvetes..Une nuk i hedh poshte idealet,un thjesht vesh dorezat kur jam para tyre...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia


Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Thu Jul 16, 2009 9:30 pm

"ka gjithnje nje grimce cmendurie ne dashuri ashtu si ka nje grimce logjike ne cmenduri"
Ne vetmi i vetmuari shqyen veten, ne shoqeri e shqejne te tjeret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia


Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Fri Jul 17, 2009 5:24 pm

"Tė gjitha qėniet ne fillimin e tyre, para se tė lindin, janė tė padukshme, sapo tė lindin bėhen tė dukshme dhė nė fundin e tyre bėhen pėrsėri tė padukshme"

ky mund te quhet rimisherim?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy


Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Fri Jul 17, 2009 9:48 pm

Mė i forti i njerėzve ėshtė ai qė ėshtė i zoti tė pėrmbajė vetveten
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy


Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Fri Jul 17, 2009 9:49 pm

Bota ėshtė njė shesh i ekspozuar shiut dhe erės; ai qė nė kėtė shesh e ruan dritėn e
pėrpjekjes e tė kuptimit dhe nuk e shuan, ėshtė filozof i vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia


Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Fri Jul 17, 2009 9:50 pm

nese do dicka qe se ke pasur kurr,bej dicka qe kurr se ke ber

me cmen fare kjo shprehje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy


Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Fri Jul 17, 2009 9:52 pm

EDHE MUA AJO LART

Shkalla e parė e marrėzisė ėshtė tė kujtosh se je i menēur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia


Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Fri Jul 17, 2009 10:13 pm

T'i ofrosh miqesine kujt te kerkon dashurine, eshte si ti japesh buke atij qe po vdes nga etja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia


Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Mon Jul 20, 2009 9:40 pm

ja disa nga shprehjet me te bukura1.Nese morri i fundit qe kishe ne kok ngordhi dhe je prap koka ju ha,mos u shqetesoni sepse eshte fisi i morrit qe ka hardhur per varrim.

2.Kur isha i vogel familja ime ishte shum e varfer sa qe po te mos kisha qen mashkull s'do te kisha me c'fare te luaja.

3.Kur edashuar ime mbeti shtatezane i ati saj ne fillim ishte kunder abortit.Pastaj me pa dhe patem te njejtin mendim.Dorio Vergassola

4.Punoj ne fushen e spektaklit qe prej 10-vjetesh dhe kam fituar ap popullaritet sa mund te punoj fare kollaj si agjent sekret.Pierfrancesco poggi

5.Ajeri i kondicjonuar: impiant moderrn qe te lejon te marresh nje plevit jo vetem ne dimer.Anonim

6.Ai qe e ka provuar ndonjehere kafen angleze e kupton me se miri perse ata preferojne cajin.

7.Cdo anglez eshte nje ishull ne nje ishull.Pierre Daninos

8.Te besh profetesi eshte e veshtire vecanerishte kur bejet fjale per te ardhmen.Markus M.Ronner

9.Bomba atomike:shpikja qe i ben te teperta gjithe shpikjet e tjera.Anonim

10.Bibla na meson ti duam armiqte njesoj si miqte,ndoshta s ejan njelloj.Vittorio de Sica

11.fali armiqet e tu pormos i harro kurre emrat e tyre.John Kennedy

12.Sa e sa here arsyea e ka gabim.Wilhelm Mubs

13.Arti modern quhet keshtu sepse nuk ka asnje mundesi te behet antik.Nikita Krushov

14.nga te gjitha gjerat e kota,arti eshte me i nevojshmi.Oscar Wilde.

15.Artisti diletant imiton,ai prefesional vjedh.Lionel Triting

16.Te mos besh asgje eshte gjeja me e veshtire ne bote.Oscar Wilde

17.Avokati eshte nje xhentellmen qe ju shpejton nga armiqte tuaj per ti mbajtur ato per vete.Henry Peter Brougham

18.Fakti qe disa bankier kane perfunduar ne burg nuk eshte skandaloz:skandaloz eshte fakti qe gjithe te tjeret jan ende te lire.Honore de Balzac

19.eshte e rezikshme te besh banje para se te kalojen 3-ore nga ngrenia e kerpudhave helmuese.Cavanna

20.Bashkbisedimi:monolog ne prani te te tjereve.Anonim

21.Po qe se artit te bisedimit do ti jepnim rendesine e duhur, rritja deomografike do te ishte me e vogel.Slanislaw Jerzy Lec

22.Bashkbizedimi:konkurrenca zerash ku ai qe po merr fryme quhet degjues.Anonim

23.Arti i bashkbizedimit eshte t''I fshehesh bashkbiseduesit mjerimin e tij.Marina Cretaewa

24.Bashkbizedimi midsi Adamit dhe Eves ka qen i veshtire sepse s''skane ditur ke te marrin ne goje.Anonim

25.Nje tip vuante tmerresisht nga belebezimi:ne gojen e tij dhe fjala me e thjeshte behej telenovele.Medail

26.Beqari preferon te doj dicka qe nuk e ka,ne vend qe te ket dicka qe nuk e do.Anonim

27.Beqari:burre qe ka humbur rastin te beje te palumtur nje grua.Garland Pollard

28.Zoti e di perse i mbron prifterinjte e tij nga martesa.Anonim

29.Beqarija nuk trashegohet.Arthur Sordi

30.Beqare:gruaja qe ka thene jo nje here me teper:Inge Meysel

31.Kulmi i besnikeris:ne krahet e nje tjetere te mendosh per tenden

32.Besnikeria eshte mbi te gjitha mungese fantazie.Roberte Gervaso

33.Sipas meje nuk eshte e nevojeshme te rritet ndeshkimi per bigamin.Nje burr bigam ka dy vjerra:ndeshkimi me duket se mjafton.Sir Winston Churchill

34.Cdo njeri lind binjak:ai qe eshte dhe ai qe kujton se eshte.Martin Kessel

35.Paralelizmi ne jeten e binjakeve eshte i hatashem:njoh 2 binjake qe ne te njejeten dite ju vdiq tezja.Jerry Lewis

36.Me se fundi je lajm i mire:bomba atomike nuk e shkakton kancerin.Marcello Marchesi

37.Cfare gallate sikur te mos kete asgje ne boten e perjeteshme.Anonim

38.Gjeja me e mire qe ofron kjo bote eshte deshira per nje tjeter.Martin Kessel

39.Bota eshte nje magazin baruti ku s''eshte e ndaluar te pish duhan.Friedrich Durrenmatt

40.Kushedi sa mund te nxehet nje beshke qe pas 2kilometrash she s ka gabuar rruge!Fabio Fazio

41.Me hoqi syzet dhe me tha:''Oh,pa syze je shum e bukur!''Edhe ti,pa syzet e mija nuk je keq''Kit Hollerbach

42.Shendeti ka nje avantazh kundrejt bukuris:ajo zgjat me teper.Daniel Musy

43.Gruaja eshte nje burr inferior.Aristoteli

44.Burrat jan gati te flasin me ore te tera per te njejten tem,grat nuk kan nevoje sa per tem.Curt Baldy

45.Gabojne burrat apo kemi te drejt ne grate?Syusy Baldy

46.Burri im me genjeu,prandaj dhe u detyrova u maretova me te.me tha se ishte me barre.Carol Leifer

47.Nuk jam mizoghin:Te fejuaren po te kisha nje kopeshte,do ta mbaja.RGS

48.Ajo zonja skoceze vrau veten me gaz.Burri e ndoqi ne varre disa dit me vone,pasi lexoj faturen e gazit.Anonim

49.Nqs nje burr i hap gruas deren e makines,o eshte e re makina,o eshte e re gruaja.Filipi I Edimburgut

50.Degjo Xhulia,une ne fund te fundit nuk eshte se kam shum pretendime.Dua qe vetem burri ime te jete i mire dhe te ket pamje mjaft te kendshme.A thua eshte eshtee veshtire te gjesh nje miljarder te tille.Gino Bramieri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy


Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Wed Jul 22, 2009 1:55 pm

11 SHPREHJET ME TE RENDESISHME FILOZOFIKE


Fjalė tė menēura nga themeluesit mė tė famshėm tė kohėrave tė filozofisė

“Jeta e pashqyrtuar, ėshtė mė mirė tė mos jetohet”

Besimi i Sokratit se duhet tė reflektojmė pėr jetėn qė jetojmė ėshtė frymėzuar pjesėrisht nga shprehja e famshme e gdhendur nė vendin e shenjtė tė orakullit nė Delfi, “Njih vetveten”. Sekreti i vlerės nė profecitė e orakullit ėshtė vetė-njohuria, dhe jo unaza e deshifrimit. Sokrati ishte kaq pasionant pėr vlerėn e vetė-hetimit, sa e shqyrtoi imtėsisht jo vetėm jetėn dhe besimet e tij, por dhe ato tė tė tjerėve. Pėrmes pyetjeve tė shumta, ai i detyroi njerėzit tė hetonin besimet personale. Ai i pa banorėt e Athinės sė tij tė dashur tė ecnin pėrgjumėsh pėrmes jetės, tė jetonin vetėm pėr para, pushtet dhe famė, kėshtu qė u bė i famshėm nė pėrpjekjen e tij pėr t’i ndihmuar. Sokrati ishte njė filozof i lashtė grek, i cili konsiderohet themeluesi i filozofisė perėndimore.
Burimi mė i rėndėsishėm i informacionit pėr Sokratin ėshtė Platoni. Dialogėt e Planonit e portretizojnė Sokratin si njė mėsues qė mohon tė ketė dishepuj, si njė njeri i arsyes, i cili i bindet zėrit hyjnor nė kokėn e tij, si njė besimtar qė ka pėrmbushur detyrimet qytetare tė vendit tė tij. Sokrati i pėrēmon kėnaqėsitė e shqisave, edhe pse ėshtė i ngazėllyer nga bukuria. Ai ėshtė i pėrkushtuar ndaj edukimit tė qytetarėve tė Athinės, edhe pse ėshtė indiferent ndaj djemve tė tij. Konsiderohet si themeluesi i filozofisė perėndimore, dhe ėshtė praktikuesi me ndikim mė tė madh.

“Krijesat nuk duhet tė shumohen pa qenė nevoja”

I njohur ndryshe si “Brisku Ockham”, ideja kėtu ėshtė se nėse gjykojmė mes teorive konkurruese filozofike dhe shkencore, meqė gjithēka ėshtė e barabartė, atėherė duhet tė preferojmė teorinė mė tė thjeshtė. Shkencėtarėt flasin pėr katėr forca nė univers: graviteti, forca elektromagnetike, forca e fortė bėrthamore dhe forca e dobėt bėrthamore. Ockham pėrpiqet tė formulojė njė teori unifikuese, njė forcė e vetme qė i mbledh qė tė katra.

“Jeta e njeriut ėshtė e vetmuar, e varfėr, e ligė, e vrazhdė dhe e shkurtėr”

Duke iu referuar gjendjes origjinale tė natyrės, njė tė kaluare tė supozuar para qytetėrimit, Hobbes nuk pa arsye tė bėhej nostalgjik. Ndėrkohė qė Rousseau tha: “Njeriu ka lindur i lirė, dhe kudo ėshtė me pranga”, Hobbes besonte se ne do ta gjejmė veten duke jetuar njė jetė tė egėr, tė pamundur, pa arsim dhe mbrojtje nga shteti. Ai mendonte se natyra njerėzore ėshtė e keqe, gjuan njeriun nė mėnyrat mė tė shėmtuara dhe zinxhirėt e shtetit janė tė nevojshme.

“Mendoj, pra ekzistoj”


Dekarti e filloi filozofinė e tij duke dyshuar gjithēka nė mėnyrė qė tė kuptojė se ēfarė mund tė dijė me njė siguri absolute. Edhe pse ai mund tė jetė gabim nė gjėrat qė mendon, po mendon tė pamohueshmen. Mbi pohimin se “unė mendoj”, Dekarti arrin nė pėrfundimin se “ekzistoj”. Duke qenė se besonte nė veten e tij, Dekarti pyet “Kush jam unė?” Pėrgjigja e tij ėshtė “njė gjė qė mendon, pėrbri gjėsė fizike tė zgjeruar nė tre dimensione”, edhe pse nuk ishte i sigurt nė kishte trup.

“Tė jesh, ėshtė tė perceptosh”

Si idealist, Berkli besonte se asgjė nuk ėshtė reale, pėrveē mendjes dhe ideve tė saj. Idetė nuk ekzistojnė tė pavarura nga mendja. Pėrmes njė linje tė ndėrlikuar dhe me tė meta arsyetimi, ai nxori konkluzionin se “tė jesh ėshtė tė perceptosh”. Diēka ekziston vetėm nėse dikush ka njė ide pėr tė. Pra nėse njė pemė bie nė pyll dhe askush s’e dėgjon, as edhe njė ketėr, nuk do tė kishte pemė. Sipas tij, mendja e Perėndisė gjithmonė percepton gjithēka, pra pema gjithmonė do tė bėjė zhurmė.

“Jetojmė nė botėn mė tė mirė tė mundshme”

Novela mė e famshme e Volterit “Candid” satirizon me kėtė pikėpamje. Nėse hidhni sytė rrotull do tė habiteni se si dikush e beson kėtė. Por Libniz besonte se para krijimit, Perėndia meditonte pėr tė gjitha mundėsitė e universit dhe zgjodhi tė krijojė kėtė nė tė cilin jetojmė, pasi besonte se ėshtė mė i miri. Perėndia mund tė krijonte njė botė pa djallėzi, por njerėzve do t’u mohoje vullneti i lirė dhe s’do tė ishte bota mė e mirė nė dispozicion.

“Bufi i Minervės i hap krahėt vetėm kur bie muzgu”

Pikėpamja poetike e Hegelit thotė se filozofėt nuk kanė fuqi. Vetėm pas pėrfundimin tė njė epoke mund tė kuptojnė se ēfarė ka ndodhur. Por atėherė do tė jetė e vėshtirė qė gjėrat tė ndryshojnė. Vetėm nė epokėn e Emanuel Kant (1724-1804) u kuptua natyra e Iluminimit dhe Kanti s’bėri asgjė pėr tė ndryshuar iluminizmin, por e pėrjetoi me ndėrgjegje. Marx (1818-1883)ka thėnė se “filozofėt e interpretojnė botėn nė mėnyra tė ndryshme, e rėndėsishme ėshtė ta ndryshojnė”.

Kush ėshtė i vetėdijshėm pėr rrezikun e madh qė sjell besimi kur e hedh hapin e besimit, ky ėshtė subjektivizėm

Nė njė skenė nga filmi “Indiana Jones”, Indi arriti nė pėrfundimin se hapi final i rrugės sė tij ishte hapi i besimit. Kjo ėshtė teoria e Kirkegardit pėr fazat e jetės. Faza pėrfundimtare, faza fetare, kėrkon njė besim pasionant dhe subjektiv dhe jo prova objektive, nė fushėn paradoksale dhe absurde. Ēfarė ėshtė absurdja? Besimi ka shpėrblimet e veta, por nuk ėshtė i arsyeshėm. Shkon pėrtej arsyes.

Perėndia konsiderohet si i vdekur

Kėtė pohim e shprehu me zėrin e njė personazhi qė e quajti “I ēmenduri” dhe mė vonė nė gojėn e njė karakteri tjetėr “Zarathustra”. Megjithatė, kuptimi i vėrtetė i shprehjes “Perėndia ka vdekur” shpesh ngatėrrohet pėr njė pohim ateist. “I vdekur” ėshtė metaforike nė kėtė kontekst, do tė thotė se besimi nė Perėndinė e krishterimit ėshtė i lodhur, i ka kaluar koha dhe nė rėnie. Perėndia ka humbur si qendra e jetės dhe burimeve tė vlerave. Nietzsche mendonte se ishte para tė tjerėve kur e tha kėtė.

“Ka vetėm njė problem serioz filozofik, dhe kjo ėshtė vetėvrasja”

Zgjidhja e Kamysė ndaj problemit filozofik ishte tė njohėsh dhe tė pėrqafosh absurditetin e jetės. Megjithatė, vetėvrasja mbetet njė mundėsi nėse absurditeti ėshtė shumė. Pėr Kamynė, heroi absurd ėshtė Sisifus, njė person nga mitologjia greke i cili ėshtė i dėnuar nga Perėndia tė rrokullisė njė shkėmb nė njė kodėr pėr ta rrėzuar sapo tė mbėrrijė nė majė.

“Askush nuk mund tė shkelė dy herė nė tė njėjtin lumė”

Herakli nuk ėshtė i vetėm nė atė qė mendon. Mesazhi i tij ėshtė se realiteti ndryshon vazhdimisht dhe ėshtė njė proces i vazhdueshėm dhe jo njė produkt i qėndrueshėm. Realiteti ėshtė i shpejtė dhe jo i qėndrueshėm. Nė kohėt moderne, edhe Henri Bergson (1859-1941) e pėrshkroi kohėn si njė proces qė pėrjetohet. Njė orė nė radhė ėshtė e ndryshme nga njė orė nė lojė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia


Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Wed Jul 22, 2009 1:57 pm

kto shprehje qe ka postu melu,dhe shpjegimet qe i jan ber atyre thenieve jan shum te mencura,me pelqen shum ky postim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy


Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Wed Jul 22, 2009 1:58 pm

KOT NUK JANE CILESUAR SI 11 ME TE RENDESISHMET KETO
I LEXOVA ME SHUME KUJDES DHE JANE VERTET INTERESANE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Wed Jul 22, 2009 3:18 pm

une i kam anglisht,lejon?

"If a man does his best, what else is there?"

You can avoid reality, but you cannot avoid the consequences of avoiding reality."

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy


Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sat Jul 25, 2009 9:06 pm

...budallalleku me i madh qe ben nje budalla eshte qe nuk pranon qe eshte i tille
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia


Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sat Jul 25, 2009 9:08 pm

Veti e gjeniut eshte ti furnizoj me ide budallenjet e njezet viteve qe vine me vone.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia


Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sat Sep 12, 2009 5:43 pm

te rrezikshem nuk jan ata njerez qe kerkojn te verteten,por ata qe besojn se e kan gjetur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
vdekja_eshte_mundesia
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
vdekja_eshte_mundesia


Male
Numri i postimeve : 10215
Mosha : 32
Vendndodhja : gjithkund ku esht melu
Hobi : tmos i rri kurr larg melut
Koha e lire : flas ne tel me melun
Piket : 6542
Data e regjistrimit : 17/07/2008

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sat Sep 12, 2009 5:44 pm

zhurma me e madhe qe mund te shkatkoje nje njeri per te shkaterruar veten,eshte HESHTJA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
elma
Adoleshent
Adoleshent
elma


Female
Numri i postimeve : 26
Mosha : 29
Vendndodhja : tirane
Piket : 36
Data e regjistrimit : 30/07/2009

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sun Sep 13, 2009 12:36 am

kurre mos debato me nje idjot
shumica mund te mos e bejne dallimin..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
elma
Adoleshent
Adoleshent
elma


Female
Numri i postimeve : 26
Mosha : 29
Vendndodhja : tirane
Piket : 36
Data e regjistrimit : 30/07/2009

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sun Sep 13, 2009 12:40 am

Te jetosh eshte gjeja me e rralle ne bote. Pjesa me e madhe e njerzve ekziton dhe asgje me shume.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
elma
Adoleshent
Adoleshent
elma


Female
Numri i postimeve : 26
Mosha : 29
Vendndodhja : tirane
Piket : 36
Data e regjistrimit : 30/07/2009

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1Sun Sep 13, 2009 12:45 am

Mik i vertete eshte ai qe di gjithcka per ty, e megjithate vazhdon te te kete mik...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Empty
MesazhTitulli: Re: filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?   filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji? Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
filozofia.a njihni shprehje te ktij lloji?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Debatet e adoleshenteve :: Filozofia-
Kėrce tek: