Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcap17%AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcap29%AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcap31%AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcap23%AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
hot_spicy
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
Darkangel
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
angel boy
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
Child In Time
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
Blue Paradise
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
Child Of Darkness
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
rapper_girl
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
Mars
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_lcapAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_voting_barAULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit I_vote_rcap 
Keywords
dashuri Njerez fate shoqeria
August 2022
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit

Shko poshtė 
2 posters
AutoriMesazh
dj jero
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
dj jero


Male
Numri i postimeve : 1330
Mosha : 30
Vendndodhja : vlore
Hobi : muzika
Koha e lire : muzike
Piket : 583
Data e regjistrimit : 05/08/2008

AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Empty
MesazhTitulli: AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit   AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Thu Apr 09, 2009 10:21 pm

Ka rezultuar tepėr i suksesshėm shkėmbimi studentor midis konservatorit “Tomadini” tė Udines dhe atij “Mozarteum” tė atdheut tė muzikės, Salzburgut - Austri. Aulon Naēi, 24-vjeēar shqiptar, i lindur nė Vlorė, prej 6 vjetėsh student kompozicioni nė konservatorin e Udines mė datė 12 mars nė “WIENER SAAL te MOZARTEUM” do tė jetė protagonisti i njė koncerti recital personal, ku do tė ekzekutohen ekskluzivisht kompozimet e tij.
“Ėshtė njė mundėsi qė m‘u dha prej profesorit tim nė Salzburg, Reinhardt Fabel”, thotė Auloni. Pėr tė ekzekutuar pjesėt e tij, Auloni ka zgjedhur instrumentistė, shumica e tė cilėve shqiptarė tė diplomuar nė Itali e Austri. Koncerti do tė zhvillohet i hapur pėr qytetin dhe ėshtė njė eveniment i rėndėsishėm pėr kompozitorin e ri shqiptar.


Ai tregon: “Nė Salsburg ekzistojnė mundėsi, qė pėr motive ekonomike, nė Udine mungojnė; ka mė shumė okazione pėr tė favorizuar jetėn artistike; ndryshe ėshtė dhe mėnyra e studimit, ku kryesore dhe primare ėshtė liria nė programet e mėsimdhėnies, duke stimuluar te ne kompozitorėt krijimtarinė nė radhė tė parė; dhe pse nga pikėpamja didaktike konservatori i Udines nuk ėshtė aspak inferior, pikėrisht kėtu nė Salzburg, pata mundėsi tė shoh nivelin tim dhe tė konstatoj bazat e mia tė forta, qė kam krijuar nė Udine, falė profesorėve tė mi, Renato Miani e Giuliana Pastore”. Auloni ka gjashtė vjet nė Udine, por mban lidhje tė ngushta me vendlindjen e tij dhe me shumė krenari thotė se kėrkon t‘i japė muzikės sė tij ngjyra tė folklorit shqiptar. “Mė bėhet qejfi”, thotė ai, qė publiku i qytetit tė Salzburgut do tė ndiejė gėrshetuar me muzikėn time edhe pak nga shpirti i vendit tim”.

Nė koncertin e pritshėm, Auloni do tė paraqesė disa nga kompozimet e tij mė tė rėndėsishme ku spikasin sonata pėr piano e titulluar “Mall”, e cila do tė ekzekutohet prej pianistit tė talentuar, Mateo Andri, dhe pjesa pėr violinė e titulluar “Poseidon”, qė do tė ekzekutohet prej violinistit shqiptar, Eugjen Gargjola. Interes tė madh ngjall ekzekutimi i parė (premierė) i njė pjese pėr piano qė Auloni ia ka dedikuar Kosovės dhe qė do tė luhet prej pianistes sė talentuar kosovare, Ardita Statovci. Titulli i pjesės, ėshtė shumė domethėnės; “Udhėkryq”. Pėr t‘i dhėnė akoma mė tepėr ngjyrat e identitetit shqiptar kėtij evenimenti, do tė luhen dhe dy pjesė autorėsh shqiptarė te tė cilėt ėshtė i theksuar elementi i folklorit tradicional.

Pėr muzikėn e Aulonit, thuhet se ajo hyn me tė drejtė mes pafundėsisė tė sė ashtuquajturės muzikė bashkėkohore, por mban lidhje tė forta me klasikėt e mėdhenj, pa humbur aspak identitetin e tij muzikor, tė cilin ai nė mėnyrė shumė fanatike pėrpiqet ta ruajė duke futur dhe ndėrthurur motivin folkloristik shqiptar. Tek ai elementi tradicional shqiptar ngrihet dhe fisnikėrohet pa cenuar nobilitetin si tė formave klasike tė kompozimit, ashtu dhe tė vetė shpirtit tė muzikės klasike tė mirėfilltė.

Aulon Naēi ka lindur nė Vlorė nė vitin 1983. Ai ka nisur formimin e tij muzikor qysh nė fėmijėri, me instrumentin e pianos, nėn drejtimin e prof. Vasil Ēunit. Nė vitin 2001 u diplomua nė liceun artistik “Naim Frashėri” nė qytetin e tij tė lindjes, nė degėn flaut, me notėn mesatare 10. Gjithashtu, ka ndjekur leksione harmonie dhe teorie muzikore nė “Akademinė e Arteve” tė Tiranės, me profesor Thoma Gaqin.

Gjatė periudhės shqiptare tė formimit tė tij muzikor, nė njė moshė fare tė re, ka marrė pjesė si kompozitor nė disa edicione tė Festivalit tė Fėmijėve dhe atij Rinor tė kėngės nė qytetin e Vlorės, duke u renditur gjithmonė mes fituesve.

Nė vitin 2001 vazhdon studimet muzikore nė Itali, nė konservatorin “J.Tomadini” tė qytetit tė Udines, nė degėn Kompozicion. Kompozime tė tij ekzekutohen rregullisht nė Itali dhe sė fundmi nė shumė edicione tė rėndėsishme tė muzikės bashkėkohore, si: “Contemporanea 2007″ dhe stina koncertore e “Amici della musica”. Nė kėto evenimente veprat e tij muzikore kanė qenė nė qendėr tė vėmendjes, jo vetėm tė kritikės artistike dhe recensionit mė cilėsor, por mbi tė gjitha dhe tė vlerėsimit tė publikut. Nė tetor 2007 fiton bursėn e studimit “Erasmus” pėr njė periudhė studimi njėvjeēare nė universitetin “Mozarteum” nė Salzburg tė Austrisė, ku ndjek studimet e kompozicionit me profesor Reinhard Febel.

Gazeta Shqip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time


Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 32
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Empty
MesazhTitulli: Re: AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit   AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Thu Apr 09, 2009 10:26 pm

po mbehet shum shum qefi qe ka talente te reja ne kte fushe dhe mvjen mir qe jasht vazhdon ti jepet rendsi dhe te vlersohet muzika e vertet, muzika klasike
ne udine kam dajen un, po te ishte ne vere shfaqja do e kisha pa me siguri :p
qenka patriot me ty dj jero :D

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dj jero
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
dj jero


Male
Numri i postimeve : 1330
Mosha : 30
Vendndodhja : vlore
Hobi : muzika
Koha e lire : muzike
Piket : 583
Data e regjistrimit : 05/08/2008

AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Empty
MesazhTitulli: Re: AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit   AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1Thu Apr 09, 2009 10:28 pm

Child In Time shkruajti:
po mbehet shum shum qefi qe ka talente te reja ne kte fushe dhe mvjen mir qe jasht vazhdon ti jepet rendsi dhe te vlersohet muzika e vertet, muzika klasike
ne udine kam dajen un, po te ishte ne vere shfaqja do e kisha pa me siguri :p
qenka patriot me ty dj jero :D
dhe une jam krenar...auloni ka bere shkollen tek shkolla artistike naim frasheri atje ku jam une.tani eshte pedagog ne parma a ne udine me duket!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Empty
MesazhTitulli: Re: AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit   AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
AULON NACI,Vlonjati qe i ben "sfide" Moxartit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» c mendim keni per grupin 'KS3' ""kenet skolina 3 ""????????
» e keni pare filmin "tre metra mbi qiell"dhe si ju duket ai??
» Mendoni qe "dikush" mund te ndryshoje fatin tone?!
» Ca mendoni per albumin "Melody" te Alban Skenderaj?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Art dhe Kuture :: Muzika-
Kėrce tek: