Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcap17%Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcap29%Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcap31%Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcap23%Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
hot_spicy
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
Darkangel
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
angel boy
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
Child In Time
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
Blue Paradise
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
Child Of Darkness
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
rapper_girl
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
Mars
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_lcapNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_voting_barNostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės I_vote_rcap 
Keywords
dashuri shoqeria
July 2021
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės

Shko poshtė 
3 posters
AutoriMesazh
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Empty
MesazhTitulli: Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės   Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Tue Apr 28, 2009 2:43 am

esht copy/pasted por ja vlen..

Qė nga publikimi i librit Les Propheties – qė ėshtė botuar e ribotuar shumė herė qė nga vdekja e tij – Nostradamusi ka tėrhequr vėmendjen e pothuajse tė gjithė njerėzve qė ndjekin kultin. Entuziastėt e tij tė shumtė, e mos tė flasim pėr shtypim, e lavdėrojnė atė pėr parashikimin e njė vargu tė gjerė tė ngjarjeve kryesore qė i kanė shėnuar zhvillimet gjatė shekujve tė kaluar.

Nostradamus (Michel de Nostredame) u lind mė 14 dhjetor 1503, nė qytetin francez St. Remy dhe vdiq mė 2 korrik 1566. U shkollua nė Avignon ku studioi filozofinė,
gramatikėn dhe retorikėn, pėrveē kėtyre studioi edhe letėrsinė klasike, mjekėsinė, historinė dhe astrologjinė.

Nostradamus-i ishte njė nga publikuesit mė tė mėdhenj botėror tė profecive. Ai njihet mė sė shumti pėr librin e tij Les Propheties, edicioni i parė i tė cilit u paraqit nė vitin 1555. Qė nga publikimi i kėtij libri – qė ėshtė botuar e ribotuar shumė herė qė nga vdekja e tij - Nostradamusi ka tėrhequr vėmendjen e pothuajse tė gjithė njerėzve qė ndjekin kultin. Entuziastėt e tij tė shumtė, e mos tė flasim pėr shtypim, e lavdėrojnė atė pėr parashikimin e njė vargu tė gjerė tė ngjarjeve kryesore qė i kanė shėnuar zhvillimet gjatė shekujve tė kaluar.

Nė shekullin gjashtėmbėdhjetė Francėn e kaploi epidemia e mortajės. Nė kėtė kohė Nostradamusi u dallua si mjek i shkathtė, i cili iu kundėrvu kėsaj sėmundjeje misterioze me tėrė fuqinė qė posedonte dhe pati njė sukses tė madh. Nė luftė kundėr kėsaj sėmundje ai pėrdorte si mjet kryesor, aplikimin e higjienės personale dhe doza tė mėdha tė vitaminės C. Kur hynte nė fshat tė infektuar, pikėsėpari kėrkonte mėnjanimin e kufomave nga rrugėt. Pacientėve, sė pari, u rekomandonte sa mė shumė ajėr tė pastėr, ujėra tė pastra dhe ilaē, tė cilin e kishte mbaruar vetė.

Mė vonė, nė kohėn e njė epidemie tė rėndė tė mortajės, Nostradamusi pėrjetoi njė tragjedi tė rėndė familjare dhe, sado qė u pėrpoq maksimalisht t’ua shpėtonte jetėn, i vdiqėn bashkėshortja me tė dy fėmijėt.

I dėshpėruar nga tragjedia familjare, Nostradamusi filloi tė dyshonte nė aftėsitė e veta mjekuese dhe pėr gjashtė vjetėt vijues, brodhi nėpėr Evropė poshtė-lart pa ndonjė cak. Duke kaluar nėpėr periudhėn mė tė errėt tė jetės, ai, pėr herė tė parė, filloi t’i vėrente aftėsinė e veta tė parashikimit tė sė ardhmes.

Shpėrthimi i mortajės nė Aix, atėherė kryeqytet i Provansės, pėr nėntė muajt rresht, e nxiti Nostradamusin qė prapė tė merrej me shėrimin e tė infektuarve dhe tė shpėtonte sa mė shumė njerėz. Pas zhdukjes sė mortajės, ai shpėrblehet nga paria e qytetit tė Aix-it me njė pension jetėsor.

Dhjetė vjet pas vdekjes sė bashkėshortes dhe tė fėmijėve, Nostradamusi vendoset nė Salon dhe martohet pėrsėri. Nė martesėn e dytė i lindin tri vajza dhe tre djem. Nostradamusi e shndėrroi katin e dytė tė shtėpisė nė njė laborator (astrolaborator), nė tė cilin kishte mjete tė ndryshme pėr magjitė dhe predikimet qė do tė bėnte i mbyllur nė laborator. Nė kėtė mėnyrė nė vete zgjoi vizione tė ēuditshme, tė cilat mė vonė filloi t’i shėnojė.

Pėr disa vite me radhė Nostradamusi u mendua nėse do t’i bėnte publike predikimet e tij apo jo. Pėrfundimisht nė vitin 1550 ai pėr herė tė parė publikoi almanakun e tij tė profecive, i cili pėrbėhej prej dymbėdhjetė pjesėve nga katėr rreshta mė vonė tė quajtura “strofa”. Secili strofė pėrmbante predikime themelore pėr vitin pasues.

Almanaku hasi nė mirėpritje te lexuesit dhe kjo e nxiti Nostradamusin qė ta vazhdonte punėn e tij. Ai vazhdoi publikimin e njė almanaku ēdo vit pasues.


Veprėn e tij mė tė famshme, The Centuries (Shekujt), Nostradamusi filloi tė shkruante nė vitin 1554, derisa shkroi dhjetė vėllime me nga 100 strofa. Shekujt I deri nė IV i botoi nė Lyon nė vitin 1555, kurse tri pjesėt e mbetura pak mė vonė. Tri pjesėt e fundit Nostradamusi i botoi nė vitin 1558 dhe atė nė ekzemplarė tė kufizuar, tė cilėt ua shpėrndau njerėzve tė caktuar.

Vepra e tij Shekujt ka pėrjetuar botime tė ribotime tė vazhdueshme gjatė 400 vjetėve tė fundit tė historisė sė njerėzimit.
Nė kohėn e botimit tė tyre, por dhe sot, profecitė e Nostradamus-it kanė hasur nė vlerėsime dhe kritika tė ndryshme. Kombinimet e fjalėve franceze, sllave, greke, latine dhe italiane tė shkruara, nė mėnyrė enigmatike, si gjėegjėzave, lojėra fjalėsh, anagrameve dhe epigrameve pėr interpretimin e tė cilave duhet pasur dituri tė madhe nė njė varg tė gjerė subjektesh.

Qė prej botimit tė veprave tė Nostradamus-it nė shekullin XVI e deri me ditėn e sotme, njė numėr i madh i studiuesve janė magjepsur me veprat e tij dhe kanė tentuar t’i kuptojnė dhe t’i deshifrojnė ato. Predikimet e tij janė tė shumta dhe shumė prej tyre nuk janė interpretuar akoma.

Pėr injorantėt, mendjeshkurtrit, Nostradamus-i ishte njė krijesė e dreqit. Nga filozofėt, Nostradamus-i vazhdon tė lavdėrohet dhe tė mallkohet. Poetėt mbesin tė hutuar nga kuptimi i strofave tė tij tė egra. Interpretimi ėshtė i hapur pėr tė gjithė. Pos atyre profetike, qė janė pėrmbushur gjatė periudhave tė ndryshme kohore, askush nuk ėshtė nė gjendje ta interpretojė nė formė tė saktė dhe finale ndonjė nga profecitė e Nostradamusit, qė flasin pėr tė ardhmen tonė. Kjo ėshtė njė fushė e hapur pėr individė, studime tė veēanta. Ndoshta edhe ky ishte qėllimi.
Ato qė janė interpretuar, janė interpretuar pasi qė ngjarjet kanė ndodhur dhe asnjėherė ato nuk kanė shėrbyer qė njė ngjarje e caktuar tė evitohet.

Deri nė fund tė jetės Nostradamusin e mbajti kthjelltėsia e mendjes. Para se tė vdiste, saktėsisht natėn e fundit, kur ndihmėsi i uroi natė tė mirė, predikuesi francez ia kthen pėrshėndetjen dhe i rrėfen se tė nesėrmen nė mėngjes do tė gdhihej i vdekur. Dhe ashtu ndodhi. Mė 1 korrik 1566 Nostradamusi vdes. Varroset nė pozitė vertikale (nė kėmbė) pasi ashtu edhe e kishte lėnė porosi/amanet.

Ky predikues francez nga shekulli XVI i ka paraparė shumicėn e ngjarjeve botėrore. Disa nga parashikimet e tij, tė bėra realitet, janė: 1. Arratisja e Ludovikut XVI nė Varen, 2. Revolucioni nė Francė e Rusi, 3. Dy luftėrat botėrore, 4. Lufta nė Afganistan, 5. Epidemia e AIDS-it, 6. Hedhja e bombės atomike nė Hiroshimė dhe Nagasaki, 7. Vrasja e Kennedit, 8. Shembja e murit tė Berlinit, 9. Holokausti i madh gjerman dhe terrori nazist, etj. etj. Ai, gjithashtu, ka parashikuar edhe fundin e botės. Sipas tij, tragjedia nė New York ėshtė pretekst pėr fillimin e luftės sė tretė botėrore, ku do tė zhvillohet luftė e madhe ndėrmjet myslimanėve dhe tė krishterėve. Iniciator pėr kėtė sipas profecive tė Nostradamusit do tė jetė antikrishti i tretė, tė cilin ai e quan “Mabus”, i cili vjen nga Lindja e Mesme. Dy antikrishtėt e parė janė deshifruar, si Napoleoni dhe Hitleri, kurse pėr tė tretin mendohej sė ėshtė Sadam Hyseini, por tani ka edhe mendime se bėhet fjalė pėr kryeterroristin Osama Bin Laden.

Nastradamusi e ka parashikuar edhe tragjedinė e 11 shtatorit nė New York, me njė varg tė tij: “Nė muajin e nėntė tė vitit, nė shekullin e ri. Njė mbret i madh i Terrorit do tė vijė nga qielli. Qielli do tė digjet me 45 gradė. Zjarri i afrohet qytetit tė ri”.

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
breang dance
Adoleshent progresiv
Adoleshent progresiv
breang dance

Male
Numri i postimeve : 125
Mosha : 26
Vendndodhja : up and up
Hobi : the streetbasket
Koha e lire : streetbasket,pub,net,chat,music,tv.
Piket : 463
Data e regjistrimit : 24/04/2009

Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Empty
MesazhTitulli: Re: Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės   Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Sun Aug 02, 2009 9:15 pm

nje parashikim tjter eshte dhe per presidentin e ri te SHBA-e Barak Obama ai tha njeriu i zi do vihet ne krye te botes ndersa per trgjedin e 11 shtatorit ka nje histori tjeter zogu prej me tali do te perplaset me dy keshtjella gjigande de me pas historija jote ''Nė muajin e nėntė tė vitit, nė shekullin e ri. Njė mbret i madh i Terrorit do tė vijė nga qielli. Qielli do tė digjet me 45 gradė. Zjarri i afrohet qytetit tė ri”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Empty
MesazhTitulli: Re: Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės   Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1Thu Aug 06, 2009 7:09 pm

nuk e di pse i trembem gjerave qe ka then ky gjte jetes se tij sepse jane tgjitha te verteta deri tani....njeri i madh ka qene Neutral
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Empty
MesazhTitulli: Re: Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės   Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nostradamusi - parashikuesi mė i madh i botės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Te ndryshme :: Kuriozitete & Barsaleta-
Kėrce tek: