Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcap17%Psikologjia e ngjyrave I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcap29%Psikologjia e ngjyrave I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcap31%Psikologjia e ngjyrave I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcap23%Psikologjia e ngjyrave I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
hot_spicy
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
Darkangel
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
angel boy
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
Child In Time
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
Blue Paradise
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
Child Of Darkness
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
rapper_girl
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
Mars
Psikologjia e ngjyrave I_vote_lcapPsikologjia e ngjyrave I_voting_barPsikologjia e ngjyrave I_vote_rcap 
Keywords
dashuri shoqeria
June 2021
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 Psikologjia e ngjyrave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
hot_spicy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
hot_spicy

Female
Numri i postimeve : 15511
Mosha : 29
Vendndodhja : ♥♥14 dhjetor 2008 ♥♥
Hobi : Te kujtoj kohet e shkuara...
Koha e lire : ♥♥Flas ne cel me amoren ♥♥
Piket : 10435
Data e regjistrimit : 12/11/2008

Psikologjia e ngjyrave Empty
MesazhTitulli: Psikologjia e ngjyrave   Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Sat Jun 13, 2009 6:31 pm

Ja te shohim se si shpjegohen ngjyrat qe na pelqejn ne gjuhen psikologjike.
Perse na terheq ne veshje nje lloj ngjyre si prsh ngjyra e verdhe , e kalter , e zeze, e kuqe, vishnje..etj,
A jan ngjyrat ato qe shprehin personalitetin e secilit prej nesh? nese Po te shikojm cfare flasin ngjyrat

Ti hedhim nje sy shkurtimisht kuptimit qe kan ngjyrat baze ne hemisferen perendimore.
ky informacion do t'ju ndihmoj se cilat ngjyra ju pershtaten me shume .E zeza

Kjo
ėshtė ngjyra e autoritetit dhe e fuqisė. Rrobat e zeza i bėjnė njerėzit
tė duken mė tė dobėt. Ndonjėherė kjo ėshtė njė ngjyrė qė e lidhin me
djallin (pėr shembull, kaubojsi me kapele tė zezė pothuajse gjithmonė
ka qenė personazh negativ). Nė hemisferėn perėndimore, e zeza ėshtė e
lidhur me zinė pėr tė vdekurin. E zeza ėshtė ngjyrė serioze qė evokon
emocione tė forta; ėshtė e lehtė t’i impresionosh njerėzit kur je
veshur krejt me tė zeza.

E bardha

Pėr
pjesėn mė tė madhe tė botės, kjo ėshtė ngjyra qė lidhet me pafajėsinė
(kujtoni veshjet e dasmės); me pastėrtinė (mjekėt me bluza tė bardha)
dhe me sigurinė qė ndjen njeriu nė dritėn e diellit (gjėrat bėhen tė
frikshme natėn, jo ditėn me diell!). Ajo pėrdoret gjithashtu, pėr tė
shprehur mungesėn e ngjyrės. Nė disa shtete tė Lindjes, e bardha lidhet
me zinė pėr tė vdekurin.

Grija

Kjo
ngjyrė ėshtė mė tepėr e lidhur me gjėrat praktike, tė pėrjetshme, tė
rėndomta dhe solide nė jetė. Grija e ekzagjeruar i bėn njerėzit tė mos
ndjejnė thuajse asgjė. Megjithatė, qoftė edhe pak ngjyrė gri i shton
produktit tuaj atė ndjenjėn e fortėsisė sė gurit. Disa nuanca tė grisė
lidhen me moshėn e vjetėr, vdekjen, taksat, depresionin ose humbjen e
sensit tė drejtimit.

E kuqja

E
kuqja ėshtė ngjyra e energjisė. Ajo lidhet me lėvizjen dhe me
emocionet. Njerėzit e rrethuar nga e kuqja ndjejnė se zemra e tyre rreh
shumė shpejt. Kjo ėshtė absolutisht ngjyra e gabuar pėr dhomėn e njė
foshnjeje por ėshtė e pėrsosur pėr t’i bėrė njerėzit tė gėzuar. Veshja
e rrobave tė kuqe e bėn njeriun tė duket paksa mė i shėndoshė dhe
natyrisht tė dallohet mė lehtė nga tė tjerėt. (Disa studime tregojnė se
makinat e kuqe bėhen mė shpesh viktimė e gjobave, por kjo vjen ndoshta
sepse ata qė kanė makina tė kuqe i ngasin ato mė shpejt ose polici i vė
re mė shpejt makinat me kėtė ngjyrė). E kuqja nuk ėshtė ngjyrė e mirė
po tė pėrdoret mė shumė se sa duhet, por pėrdorimi i njė njolle tė
vogėl tė kuqe aty ku duhet ėshtė diēka me vend nė disa raste (njė
shenjėz e kuqe nė njė dhomė neutrale tėrheq vemendjen e vizitorit;) njė
kravatė e kuqe me njė kostum blu dhe me kėmishė tė bardhė krijon
energjinė e duhur pėr tė tėrhequr syrin. E kuqja ėshtė simbol i jetės
(i jetės sė kuqe si gjaku!) dhe pėr kėtė arsye, ėshtė ngjyra qė veshin
nuset nė Kinė. E kuqja pėrdoret nė festat qė kanė si temė dashurinė dhe
bujarinė (trėndafilat e kuq, zemrat e Valentinit, Krishtlindjet, etj.)
por ngjyra e vėrtetė e dashurisė ėshtė roza. Ngjyra rozė ėshtė mė
qetėsuesja e tė gjitha ngjyrave – shpesh, kriminelėt mė tė rrezikshėm
vendosen nė qeli ngjyrė rozė sepse siē tregojnė studimet kjo ngjyrė
shterron energjitė dhe qetėson agresionin.

Bluja

Pyesni
njerėzit se cila ngjyrė u pėlqen mė shumė dhe shumica e tyre do tė
thonė bluja. Njė pjesė e mirė e botės ėshtė blu (qielli, detet). Kur
njeriu shikon ngjyrėn blu, kjo e bėn trupin tė prodhojė kimikate qė
janė qetėsuese. Por kjo nuk ėshtė e vėrtetė pėr tė gjitha nuancat e
blusė. Disa nuanca (ose bluja e tepruar) mund tė dėrgojnė mesazhin e
ftohtėsisė. Shumė dhoma gjumi janė blu sepse kjo ėshtė ngjyra e
qetėsisė. Me kalimin e kohės, bluja ėshtė lidhur me vendosmėrinė,
besueshmėrinė dhe besnikėrinė (po ta keni vėnė re, shumė uniforma janė
blu). Njerėzit janė mė produktivė nė njė dhomė blu sepse janė tė qetė
dhe tė fokusuar tek ajo qė kanė nė dorė. Disa studime tregojnė se
peshėngritėsit ngrejnė mė tepėr pesha nė njė palestėr blu – nė fakt,
pothuajse tė gjitha sportet kanė mė tepėr sukses nė mjedise blu.

Jeshilja

Ėshtė
ngjyra e rritjes, e natyrės dhe e parasė. Ėshtė njė ngjyrė qetėsuese
dhe shumė e kėndshme pėr shqisat. Jeshilja e errėt lidhet me terma tė
tilla si konservator, mashkullor dhe pasuri. Spitalet pėrdorin dhoma nė
jeshile tė lehtė sepse ėshtė gjetur se ato i qetėsojnė pacientėt. Kjo
ėshtė gjithashtu ngjyra qė lidhet me zilinė, fatin, bujarinė dhe
pjellorinė. Ėshtė gjithashtu ngjyra tradicionale e paqes.

E verdha

E
verdha e gėzuar ėshtė ngjyra e diellit qė lidhet me qeshjen, lumturinė
dhe qejfin. E verdha lidhet me optimizmin dhe ėshtė gjithashtu ngjyra e
tė qarit. Studimet tregojnė se foshnjet qajnė mė shumė nė dhoma tė
verdha; njerėzit nxehen mė shpejt nė mjedise me kėtė ngjyrė. Ajo ka
fuqinė pėr tė shpejtuar metabolizmin dhe pėr tė nxitur mendime
krijuese. E verdha mund tė kthehet shpejt nė ngjyrė tė padurueshme nėse
pėrdoret mė tepėr se duhet, por kur pėrdoret me kursim ajo mund tė
shėrbejė si mjet i efektshėm pėr tė shtuar shitjet. Disa nuanca tė sė
verdhės lidhen me poshtėrsinė, por nuancat ngjyrė ari lidhen me
premtimin e njė tė ardhmeje mė tė mirė.

Portokallija

Kjo
ėshtė ngjyra mė e guximshme dhe mė shpėrthyese e planetit. Ėshtė ngjyra
qė lidhet me ditėt e kėnaqėsive, tė lumturisė dhe tė enegjisė, me
produktet e ngohta dhe organike. Ajo lidhet gjithashtu me ambicjen.
Asgjė e qetė nuk lidhet me kėtė ngjyrė. Portokallija lidhet gjithashtu
me njė fillim tė ri nė sjelljen e njeriut.


E purpurta

Ēfarė
ngjyre kishin rrobat e mbretėrve dhe tė mbretėreshave? Ishin tė
purpurta, ngjyra mė mbretėrore e cila lidhet me pasurinė, begatinė dhe
me sofistikimin e pasur. Por nėse pėrdoret jashtė mase nė njė mjedis tė
zakonshėm ajo lidhet me mendjemadhėsinė dhe artificialitetin. Nėse
pėrdoret me kujdes, e purpurta jep njė ndjenjė misteri, urtėsie dhe
respekti. Vajzat adoleshente nė shumicėn e tyre zgjedhin nuancat e
kėsaj ngjyre si mė tė preferuarat e tyre.

Ngjyra Kafe

Kjo
ngjyrė lidhet mė tepėr me qėndrueshmėrinė dhe miqėsinė. Njerėzit janė
gjithnjė e mė tė prirur pėr tė zgjedhur kėtė ngjyrė si favoriten e
tyre. Kjo ėshtė ngjyra e vetė tokės dhe nuk ka gjė qė e pėrfaqėson mė
mirė stabilitetin se sa toka. Ajo lidhet gjithashtu me gjėrat natyrale
dhe organike. Por duhet patur kujdes sepse nė Indi kjo ėshtė ngjyra e
zisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil

Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

Psikologjia e ngjyrave Empty
MesazhTitulli: Re: Psikologjia e ngjyrave   Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Sat Jun 13, 2009 7:00 pm

mu mpelqen shum shum e zeza dhe ajo qe esht then me sper nuk ka shum shum lidhje me kte ngjyre,esht thjesht mentaliteti dhe besimet e njerzve ne mbar boten qe lidhin cdo ngjarje me dicka,ose cdo ''fenomen'' ne kte rast me ngjyrat.
esht ngjyre qe fsheh mister brenda dhe me e bukura te tregon elegante.lol

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Psikologjia e ngjyrave Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time

Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 30
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

Psikologjia e ngjyrave Empty
MesazhTitulli: Re: Psikologjia e ngjyrave   Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Wed Jun 24, 2009 5:05 pm

hot spicy shkruajti:
E verdha

E verdha e gėzuar ėshtė ngjyra e diellit qė lidhet me qeshjen, lumturinė
dhe qejfin. E verdha lidhet me optimizmin dhe ėshtė gjithashtu ngjyra e
tė qarit. Studimet tregojnė se foshnjet qajnė mė shumė nė dhoma tė
verdha; njerėzit nxehen mė shpejt nė mjedise me kėtė ngjyrė. Ajo ka
fuqinė pėr tė shpejtuar metabolizmin dhe pėr tė nxitur mendime
krijuese.
E verdha mund tė kthehet shpejt nė ngjyrė tė padurueshme nėse
pėrdoret mė tepėr se duhet, por kur pėrdoret me kursim ajo mund tė
shėrbejė si mjet i efektshėm pėr tė shtuar shitjet. Disa nuanca tė sė
verdhės lidhen me poshtėrsinė, por nuancat ngjyrė ari lidhen me
premtimin e njė tė ardhmeje mė tė mirė.


.

mka kap 1 fiksim kto kohe me te verdhen, tgjitha mendimet i kam te verdha yup :D

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorPsikologjia e ngjyrave Empty
MesazhTitulli: Re: Psikologjia e ngjyrave   Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1Sun Jun 28, 2009 2:13 pm

Sa e bukur kjo teme . :D Me pelq shume .
Mua te gjitha ngjyrat me terheqin . Mmm po 1 cik me shume e kuqja dhe bluja . Edhe them se jane te sakta si pershkrime . Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Psikologjia e ngjyrave Empty
MesazhTitulli: Re: Psikologjia e ngjyrave   Psikologjia e ngjyrave Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Psikologjia e ngjyrave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Debatet e adoleshenteve :: Zone e lire-
Kėrce tek: