Adoleshentėt
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adoleshentėt

Nuk jeni tė mirėpritur nėse nuk jeni apo nuk ndjeheni njė adoleshent nė shpirt!
 
PortaliForumKėrkoRegjistrohuidentifikimi
identifikimi
Identifikimi:
Fjalėkalimi:
Mė Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Tema Fundit
» imazhe interesante
Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Tue Apr 12, 2016 12:16 am nga don corleone

» Antari Siper
Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Mon Jun 22, 2015 4:50 pm nga Big_Boss

» A ka njerez ?
Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sun May 12, 2013 2:24 pm nga Amadeus

» pallati 176 versioni +18 (dirty) :-)
Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:23 am nga Amadeus

» Sygjerimet tuaja
Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:17 am nga Amadeus

» AME PRANONI EDHE MUE NE MESIN E KSAJ SHOQERIJE
Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 3:14 am nga Amadeus

» Prezantohuni
Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sat Mar 30, 2013 2:59 am nga Amadeus

» Pershendesni antaret qe keni perzemer
Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Thu Oct 25, 2012 12:48 am nga ani

» Besoni ne Zot ?!
Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Mon Jun 11, 2012 1:56 pm nga Big_Boss

Facebook Page
Photobucket
Me pas sygjeroja dhe miqve;)
Sondazh
cfare preferoni te pini me shpesh?
cigare
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcap17%Droga... - Faqe 9 I_vote_rcap
 17% [ 6 ]
birre
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcap29%Droga... - Faqe 9 I_vote_rcap
 29% [ 10 ]
pije te ftohta (sheno cfare)
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcap31%Droga... - Faqe 9 I_vote_rcap
 31% [ 11 ]
pije te nxehta (sheno cfare)
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcap23%Droga... - Faqe 9 I_vote_rcap
 23% [ 8 ]
Totali i votave : 35
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
Lacuna_Coil
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
hot_spicy
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
Darkangel
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
angel boy
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
vdekja_eshte_mundesia
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
Child In Time
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
Blue Paradise
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
Child Of Darkness
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
rapper_girl
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
Mars
Droga... - Faqe 9 I_vote_lcapDroga... - Faqe 9 I_voting_barDroga... - Faqe 9 I_vote_rcap 
Keywords
fate dashuri shoqeria Njerez
January 2022
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Stafi
Administratore: Child Of Darkness, Lacuna_Coil
Moderatore: Child In Time

S.O.F 2008-2009
©

 

 Droga...

Shko poshtė 
+41
vdekja_eshte_mundesia
anisa
Slash
sweet_girl
dj hacker
LaLuC-I
redian
doni
hot_spicy
123bla returns
Ernesto_Guevara
the doctor 2000
odise
aurel_m131
rapper_girl
dead angel
Burzgoroth
ani
Une
the beatle
S.A.M--->2
Venus
dj jero
almir_metallica_4ever
free spirit
spartaku
andi mema
Lacuna_Coil
angel boy
SupergirL
baks
Child In Time
COLORED_SPIRIT
Assy
Endi
fefe_
Mars
RioT
tigri-verdheblu
Soldier Of Fortune
Enny-Art
45 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AutoriMesazh
H_boy354
Web-master
Web-master
H_boy354


Male
Numri i postimeve : 3566
Mosha : 30
Vendndodhja : around in elbasan or somewhere else...
Hobi : makinat, ma heqin trunin po edhe un ama!!!
Koha e lire : kafe, internet, xhiro me makine
Piket : 3475
Data e regjistrimit : 30/05/2009

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sun Aug 09, 2009 1:55 pm

it's not good.. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
believe me..

_________________

I wanna give it to you
As long you give it to me
Just keep my body pumpin
All night baby...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://www.facebook.com/home.php?ref=home#/fabiol354?ref=profile
RioT
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
RioT


Female
Numri i postimeve : 4242
Mosha : 27
Vendndodhja : burg
Hobi : te dal nga burgu
Koha e lire : pyt kohen e lir jo mu
Piket : 175
Data e regjistrimit : 22/07/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Mon Aug 10, 2009 5:22 pm

sa kam qesh
ne permet qe u kap gjith ai hashash,policet ton i vun zjarrin,,,kushedi gjith permeti drru ate dit Laughing Laughing Laughing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time


Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Mon Aug 10, 2009 7:13 pm

RioT shkruajti:
sa kam qesh
ne permet qe u kap gjith ai hashash,policet ton i vun zjarrin,,,kushedi gjith permeti drru ate dit Laughing Laughing Laughing

hahahahaha..sa mkishte marr malli per postime e tuja Smile

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Mon Aug 10, 2009 7:14 pm

Child In Time shkruajti:
RioT shkruajti:
sa kam qesh
ne permet qe u kap gjith ai hashash,policet ton i vun zjarrin,,,kushedi gjith permeti drru ate dit Laughing Laughing Laughing

hahahahaha..sa mkishte marr malli per postime e tuja Smile

sa esht qendra elb. [jo tr por elb.] aq esht permeti, jam kurjoze sa do ket ngel tani Razz

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Droga... - Faqe 9 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time


Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri Sep 11, 2009 1:43 pm

Ē’janė nė tė vėrtet drogat? Cilat janė rrugėt e marrjes sė drogave? Cilat janė komplikimet? Si bėhet diagnostikimi tek konsumuesit e drogės? Parandalimi.

Pėrdorimi mė i vjetėr i drogės mendohet tė jetė rreth 5000 vjet para epokės sonė. Sumerėt popullatė e vjetėr qė atė kohė jetonin nė Mesopotami rreth gjirit Persik pėrdornin opiumin pėr tė arritur efektin “hul” qė do tė thotė kėnaqėsi, ndėrsa nė Greqinė antike pėrdorej lėngu i opiumit. Rreth vitit 1000 tė epokės sonė opiumi pėrdorej gjithashtu nė Kinė dhe Orient.

Ē’janė nė tė vėrtet drogat?

Me droga kuptojmė kryesisht ato lėndė qė me sasi tė disa miligramėve ērregullojnė dhe destabilizojnė funksionet mendore, zvogėlojnė vigjilencėn, ēojnė nė rritjen progresive tė dozave dhe japin varėsi pas njė pėrdorimi disa ditėsh ose javėsh. Drogat qė japin varėsi quhen droga toxikomanogjene.

Cilat janė rrugėt e marrjes sė drogave?
Drogat merren me rrugė tė ndryshme, si:
* me inhalim (thithje me anė tė frymėmarrjes) (lėndė avulluese, eteri)
* me tymosje (duhani,hashashi, opiumi)
* me nuhatje (heroina, kokaina)
* duke i pirė (alkooli etj)
* tė pėrziera :

1. me letėr thithse (acide)
2. nė formė kulaqi (hashash)
3. nė formė tabletare (amfetaminat, barbiturikėt, ekstazi etj)

* me rrugė rektale (supozitorėt e ndryshėm opioid)
* me injeksione:

1. nėnlėkurore (kokainė)
2. intravenoze (heroinė, kokainė, morfinė, amfetamina, barbiturikė)

Cila prej rrugėve tė marrjes sė drogave ėshtė mė e kėrkuara nga toksikomanėt?

Rruga intravenoze ėshtė mė e kėrkuara sepse jep efektin shtesė “flashin”. Produkti nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me gjakun jep njė gjendje kėnaqėsie, dėshire me karaker shpėrthyes ose me orgazėm qė zgjat disa sekonda, duke vazhduar pastaj me pėrshtypjen se toksikomani ndodhet nė njė botė pa brenga. Nga ana e libidos ėshtė e pranishme njė kėnaqėsi autoerotike jashtėzakonisht primitive.

OPIOIDET

Me opioide kuptojmė opiumin dhe derivatet e tij. Opioidet klasifikohen nė opioide natyrore dhe derivate sintetike.

Opoidet natyrore: Opium, Teintyra e opiumit, Morfinė, Kodeinė.

Derivatet sintetike:

* a. Morfina me derivatet e tė njėjtės familje: Morfinė, Heroinė, Hidromorfonė, Oksimorfonė.
* b. Meperidina me derivatet e tė njėjtės familje: Petidinė, Fentanyl, Loperamidi.
* c. Metadona dhe derivatet e tė njėjtės familje: Metadonė, LAAM (L – acetilmetadol), Dekstropropoksifeni.
* d. Derivatet e tjera: Nalokson, Naltrekson, Pentazocinė, Buprenorfinė.

Helmimi akut dhe ai kronik. Helmimi akut - vjen pas marrjes sė drogės dhe manifestohet me simptoma tė euforisė dhe deficit neuropsikologjik. Klinikisht paraqitet me shenjat: ankth, frikė, deprimim, cianozė, frymėmarrje tė thellė tė ngadalėsuar dhe tė vėshtirėrsuar. Ērregullim tė vetėdijės, puls tė ērregullt dhe tė dobėt, miozė. Nėse doza ėshtė mė e lartė paraqiten konvulsionet dhe gjendja komatoze.
Helmimi kronik refelektohet me alterimet profonde tė trurit si pasojė e ekspozimit tė pėrsėritur nga droga, duke shkaktuar zvjerdhjen (sindromėn e zvjerdhjes), eufori dhe dėmtime trupore e mendore.

Ē'ėshtė zvjerdhja ( sindroma e zvjerdhjes ose mangėsisė)? Kjo sindromė karakterizohet me simptoma tė detresit psikologjik dhe me shenja trupore qė shkaktohen nga braktisja e dozės sė zakonshme tė njė droge. Simptomat varėn nga lloji i drogės qė ėshtė pėrdorur. Kėto simptoma mund tė jenė:

1. tė lehta dhe pak tė shprehura klinikisht (kokainė, kanabis), ose
2. mjaft tė shprehura (opioide), dhe
3. nganjėherė tė rrezikshme edhe pėr jetėn (barbiturikė, alkool)

Opiumi
Opiumi ėshtė njė lėndė narkotike nė formė tė lėngut qumėshtor qė nxirret nga prerja e kapsolės sė njė bime ende tė papjekur tė quajtur papaver somniferum. Njihet si qetėsues i dhembjeve dhe mbi tė gjitha, si qetėsues i anksiozave akute dhe agjitacioneve anksioze.
Opiumi konsumohet nė shumė mėnyra. Mė karakteristike ėshtė forma e tymosjes nė llulla speciale. Janė tė njohura dehja euforike dhe efekti stimulues qė jep opiumi.

Morfina
Morfina ėshtė alkaloidi mė i rėndėsishėm i opiumit. Ka efekte analgjezike dhe ėshtė pėrdorur shumė nė mjekėsi. Deprimon funksionin e frymėmarrjes duke dhėnė nauze dhe tė vjella. Efekti i saj zgjat pėrafėrsisht 6 orė.

Kodeina
Kodeina ėshtė eter metilik i morfinės. Eshtė mė pak helmuse se morfina. Efekti i saj antalgjik ėshtė pėr 6-10 fish mė i dobėt se i morfinės. Nė terapeutikė kodeina pėrdoret pėr tė qetėsuar kollėn dhe dhembjen e dhėmbėve.

HEROINA

Heroina ėshtė njė derivat gjysmėsintetik i morfinės. Ėshtė mė helmuese se morfina (5 fish) duke dhėnė varėsi tė shpejtė. Njė injeksion me heroinė jep efekt pėr tre orė dhe si pasojė shumė shpejt hyhet nė ciklin kėnaqėsi / mungesė me njė varėsi tė ndjeshme fizike dhe psikike.
Heroina gjendet nė dy forma:

1. 1. Heroina e bardhė (kali), qė asnjėhere nuk shitet e pastėr, por e pėrzier me laktozė, aspirinė, bikarbonate, manitol etj.;
2. 2. Brown sugar, njė varietet i ardhur nga Azia, qė pėrmban 30% heroinė tė shoqėruar me kafeinė.

Heroina ėshtė droga mė e pėrdorur nga toksikomanėt. Ėshtė shumė e shtrenjtė. Pėr tė gjetur dozėn e vetė, toksikomanėt shumė shpejt futen nė aktet delikuente (vjedhje, prostitucion, trafik…).

Cilat janė rrugėt e marrjes sė heroinės? Heroina merret mė sė shumti me rrugė intravenoze (shoot) qė ėshtė mė e pėrdorura, dhe duke e thithur me anė tė frymėmarrjes me hundė (snif).

Efektet e heroinės. Injektimi intravenoz i heroinės jep efektin flash: njė reaksion shpėrthyes me instalim tė shpejtė tė ndjenjes sė kėnaqėsisė, nxehtėsisė dhe euforisė, qė shoqėrohet me ndryshime fiziologjike: ngrohje tė lėkurės, kruarje, bradikardi, hypotension, hyperglicemi, miozė, somnolencė, pastaj fillon tė instalohet faza e mirėqenies me ngadalėsim psiko–motor, nga ky ēast fillon largimi nga realiteti, qė nga toksikomanėt quhet “planet”.

Varėsia nga heroina. Varėsia nga heroina bėhet shumė shpejt, nganjėhere qė me injeksionet e para, nganjėhere pas disa javėsh. Nė fillim helmimi pėrshkruhet si “muaji i mjaltit” ku dominon dėshira intelektule dhe fizike. Kjo dėshirė ndiqet nga njė shpėrthim i imagjinatės dhe fantazisė. Mirėpo pas njė kohe kėto efekte pushojnė, injeksioni nuk bėhet mė pėr t’u pėrjetuar por nga se nuk mund tė ndėrpritet kjo gjendje. Pėr tė mos e ndier mungesėn e drogės injektimet shpeshtohen, dozat rriten. Fillojnė ērregullimet psikike, fizike, emocionale e sociale.

Ē'ėshtė gjendja e abstinencės (mangėsisė) nga heroina? Mangėsia, tabloja me e lartė e varėsise psikike dhe fizike, vjen pėrafėrsisht pas 6 deri 8 orėsh pas ndaljes sė intoksikimt, klinikisht shprehet me:

* * Gjendje shqetėsimi, ankth me rinorrhe, midriazė, ethe, dridhje, gogėsimė dhe djersitje tė mėdha;
* * Dhembje tė barkut dhe tė anėsive, tė shoqėruar nganjėherė me diarre dhe tė vjella. Mund tė kėtė gjendje konfuze, ndėrsa ērregullimet e gjumit janė konstante.
* * Ndjenjė tė tė ftohtit nė mbrendėsi tė ashtit dhe dhembje tė artikulacioneve.

Simptomat janė mė tė theksuara 3-4 ditėt e para dhe lehtėsohen nga dita e 8-tė ose e 10-tė. Heroina dhe opioidet e tjera shkaktojnė varėsi psikike dhe fizike.

Ē'ėshtė mbidozimi (overdoza)? Mbidozimi ėshtė ėshtė ajo gjendje e cila vie si pasojė e neglizhencės sė pėrqendrimit tė tepruar tė heroinės nga toksikomani, ose gjatė periudhės sė abstinencės, ose pėr tė arritur flashin qė nuk ndjehet mė me dozatė e zakonshme.

Ē’ėshtė koma opioide? Koma nga opioidet ėshtė ajo gjendje qė shkaktohet nga mbidozimi, dhe karakterizohet me; ngushtim tė bebzave tė syrit, depresion respirator. Paraqet rrezik edema pulmonare akute dhe kolapsi kardio–vaskular.
Individėt nė komė duhet transferuar nė qendra tė rianimacionit pėr tė luftuar depresionin respirator dhe pėr tė parandaluar kolapsin kardio–vaskular. Mė kėtė rast jepet naloksoni (Narcan), njė antagonist i opiatėve, qė pėrdoret kundėr depresionit respirator.

Cilat janė komplikimet trupore tė helmimit me heroinė (opioide)?

* * Helmimi akut: mbidozim, komė -> vdekje
* * Zvjerdhja: ankth, djersitje, dridhje, nauze dhe tė vjella, gogėsime, zgjerim i bebėzės sė syrit, krampe, asteni.
* * Helmimi kronik: pneumopati bakteriale, endokardite, hepatite (B, C, etj), septicemitė, tetanos, flebitėt, embolitė, SIDA, karies dentar (shumica e toksikomanėve nuk kanė dhėmbė nė moshėn 30 vjeēe), konstipacion, rėnie nė masė (peshė) etj.


Si bėhet diagnostikimi tek konsumuesit e drogės? Diagnostikimi i konsumuesve tė drogės bėhet me anė tė diagnostikimit klinik dhe biologjik.
Diagnostikimi klinik bazohet:

* • nė deklarimin e vet pacientit pėr varėsinė,
* • nė njė anamnezė tė kujdesshme e cila shpie drejt zbulimit tė toksikomanive.
* • nė disa shenja klinike, si: shenjat e gjilpėrave dhe trombozat e venave, sidomos, tė parakrahut; shenjat e absceseve; fshehja e parakrahėve duke pėrdorur mėngė tė gjata edhe nė njė periudhė vere tė nxehtė.

Ndėrsa tek pacientėt qė marrin drogėn duke e thithur me anė tė frymėmarrjes duhet t’u kushtohet njė kujdes organeve tė sipėrme tė frymėmarrjes. Ata janė pothujse gjithmonė me flamė dhe kanė frymėmarrje tė vėshtirėsuar.

Diagnostikimi biologjik:
Diagnostikimi biologjik bėhet ēdo herė kur ėshtė e mundshme tė konfirmohet diagnoza. Shumica e barnave qė abuzohen mund tė zbulohen nė urinė, me pėrjashtim tė kanabisit dhe LSD. Mostrat e urinės duhen ekzaminuar nė intervalin midis dozės sė barit tė marrė sė fundi dhe mbledhjes sė mostrės sė urinės.

Metadona
Si tė gjitha opioidet e tjera dhe metadona ka efekte analgjezike dhe antitusive (kundėr kollit). Edhe kjo ushtron varėsi farmakologjike. Ėshtė pak euforizant. Pėr shkak se qėndron gjatė nė organizėm (gjysmėjeta 24 orė) pėrdoret edhe pėr trajtimin zėvendėsues tek heroinomanėt.

LAAM – ORLAAM[color]
LAAM (levo- alfa-acetil-metadol) ėshtė njė derivat i metadonės. Edhe ky si metadona, pėrdoret pėr trajtimin zėvendėsues tek heroinomanėt.

Buprenorfina - Subutex
Buprenorfina ėshtė njė derivat gjysmėsintetik i tebainės. Ėshtė agonist–antagonist i receptorėve opioidė me njė kohėzgjatje veprimi nė organizėm prej 24 orėsh. Pėrdoret si trajtim zėvendėsues nė varėsitė e mėdha nga opioidet tek adultėt.

Naloksoni – Narcan
Ėshtė njė antagonist specifik i opioideve qė bllokon tė gjithė receptorėt opioidė. Ėshtė antidot i opioideve dhe efikas nė depresionin respirator tė shkaktuar nga opioidet.

Naltreksoni – nalorex
Naltreksoni ėshtė njė derivat i N-metil–ciklopropilit, bėnė pjesė nė familjen e naloksonit. Ai ėshtė njė antagonist i opioideve me njė veprim tė zgjatur dhe pėrdoret nė trajtimin pėrfundimtar tek toksikomanėt e motivuar.

[color=red]PSIKOSTIMULUESIT E MĖDHENJ

Nė grupin psikostimuluesve tė mėdhenj bėjnė pjesė:
1. Kokaina dhe
2. Amfetaminat

KOKAINA

Kokaina ėshtė alkalodi kryesor i bimės Eritroksilon koka. Ėshtė nė formė tė pluhurit tė bardhė, shpesh e pėrzier me laktozė ose glukozė.Vjen zakonisht nga Amerika Jugore (Kolumbi, Bolivi, Peru). Nė kėto vende kjo kulturė ėshtė legale. Pėrdoret si bimė mjekuese dhe nga ana e vendėsve pėrdoren fletėt e saj pėr t’u pėrtypur.

Si merret kokaina? Kokaina mė shumė inhalohet dhe shumė shpejt pėrthithet (absorbohet). Nganjėherė pėrdoret nė mėnyrė nėnlėkurore dhe, kur shoqėrohet me heroinėn nė mėnyrė intravenoze nga toksikomanėt kjo quhet “speed ball”.

Cilat janė efektet e kokainės? Kokaina provokon njė gjendje euforike: individi qė pėrdor kokainėn ka ndjenjėn se ėshtė i stimuluar intelektualisht dhe seksualisht, nuk ndien lodhje.

A jep varėsi kokaina? Kokaina jep varėsi psikike tė hershme dhe pas disa pėrdorimeve provokon rritjen e dozave.

Cilat janė komplikimet? Duke e thithur me hundė kokaina ngacmon mukozėn e hundės dhe krijon ulceracione. Ajo shkakton, gjithashtu, rrahje tė shpejta tė zemrės, hipertension, zgjerim tė bebėzave tė syrit, anoreksi, pagjumėsi, vdekje tė papritur.

Ēka ndodh pas njė pėrdorimi tė gjatė tė kokainės? Pėrdorimi kronik i kokainės shkakton pagjumėsi, nervozizėm, zemėrim dhe ērregullime kardiake tė vazhdueshme. Nė pėrgjithėsi pėrdorimi i kokainės shkakton njė rėnie (degradim) shėndetėsore:

* * nga ana psikike: ērregullime tė kujtesės, apati, ankth, lėkundje tė gjendjes shpirtėrore, psikozė;
* * nga ana trupore: shtangime, dridhje, ērregullime kardiake, ērregullime tė tė parit, kequshqyeshmėri drejt kaheksisė.


Si bėhet trajtimi i kokainomanėve? Trajtimi i kokainomanėve bėhet sipas rastit, si tek:

* * Helmimi akut - epizodet e takikardisė dhe hipertensionit duhen trajtuar me antagonistė kalcikė pėrzgjedhės (nifedipinė, nimopidinė, diltiazem). Alfa dhe beta bllokatorėt janė tė kundėrindikuar. Nė raste tė konvulsioneve, diazepami ėshtė njė antikonvulsivant i zgjedhur.
* * Zvjerdhja - janė administruar shumė kompozante psikoaktive pėr tė ēhelmuar kokainomanėt si: antidepresorėt, antikonvulsivantėt, trankilizantėt etj. Rezultatet kanė qenė tė paqarta. Sugjerohet pėrdorimi i antagonistėve tė kalciumit qė kanė efekt enėzgjerues nė enėt e gjakut tė trurit.
* * Helmimi kronik - trajtimi ambulator i kokainomanėve, qė veēanėrisht tek adoleshentėt e pamotivuar, bart njė pėrqindje tė lartė rreziku tė rikthimit tė tyre nė ferrin e drogės.


AMFETAMINAT

Janė stimulues madhorė tė sistemit nervor qendror, anoreksigjenė dhe largojnė gjumin. Nė mjekėsi ato janė pėrdorurur pėr efektet e tyre stimuluese, anoreksigjene dhe si dekongjestatorė hundorė. Nė regjimet pėr dobėsim amfetaminat janė dhėnė (dhe jipen) pėr ndėrprerjen e oreksit (si anoreksigjene).

Cilat janė rrugėt e marrjes sė amfetaminave? Amfetaminat merrėn me anė tė gojės dhe me rrugė intravenoze.

Cilat janė efektet e amfetaminave? Amfetaminat tė vrasin (speed kills) ose tė bėjnė tė ēmendėsh. “Speed” (marrja intravenoze) jep efektin kryesor. Injeksionet intravenoze provokojnė flashin qė shfaqet me njė dhunė tė skajshme, pastaj vendoset tabloja e ekscitimit maniak: me senzacione fizike dhe psikologjike tė rritura, logore, eufori, hiperaktivitet motor e seksual, pagjumėsi, mungesė oreksi.
Nė rrafshin somatik: ka hipertension, takikardi, bronkodilatacion, midriazė.
Duke kėrkuar flashin toksikomani injektohet disa herė brenda ditės.
Periudha e zbritjes ėshtė shumė e vėshtirė, me njė farė forme tė lodhjes (dėrmimit) mendore, me ankth, frikė, paqėndrueshmėri emocionale, paraqitje paranoike tė rrezikshme etj. Kjo periudhė ėshtė e rrezikshme pėr vetė individin dhe rrethin . Si rrjedhojė tė delirit paranoid, ekziston rreziku i autoagresionit dhe heteroagresionit nė raport me ndjenjat pėrsekutuese qė janė tė pranishme tek i helmuari gjatė kėsaj faze.

Ēfarė varėsie japin amfetaminat? Varėsia nga amfetaminat ėshtė psikike. Ndėrprerja e marrjes sė amfetaminave ka pėr pasojė: paqėndrueshmėri emocionale, asteni, mialgji, bulimi, hipersomni.
Toleranca ėshtė e hershme, humbet me ndėrprerjen e helmimit.

Pėrdorimi terapeutik i amfetaminave. Amfetaminat pėrdoren nė trajtimin e fėmijėve me ērregullime tė vėmendjes dhe hiperkinezi (me doza 5 deri 10 mg tė dekstroamfetaminės tre herė nė ditė). Pėrdorimi i amfetaminave pėr 8 deri 10 javė si anoreksigjen mbetet legal por shumė konrtavers.

Si bėhet trajtimi i helmimit me amfetamina?

* a. Trajtimi i helmimit akut: Eliminimi i drogės shpejtohet me acidifikimin e urinės duke dhėnė NH4Cl. Hipertensioni mund tė trajtohet me antagonist tė kalciumit (nimodipinė, nikardipinė, diltiazem), konvulsionet - me diazepam, hipertermia me tė ftohtė.
* Psikoza nga amfetaminat trajtohet me haloperidol.
* Me eksperimente tek shtazėt ėshtė vėrejtur se shoqėrimi i atropinės, diltiazemit dhe antagonistėve tė kalciumit luan njė rol antidot nė dozat vdekjeprurėse tė amfetaminave.
* b. Trajtimi i helmimit kronik: Pėrdoret teknika e modifikimit tė sjelljeve. Kjo teknikė ėshtė mė efikase kur pacienti ėshtė i shtruar nė spital se sa gjatė mjekimit ambulator.

KANABISI

Kanabisi klasifikohet nė drogat e buta. Derivatet e tij duhet klasifikuar nė kategori speciale sepse njėkohėsisht japin efekte psikostimuluese dhe efekte psikodepresive, ndėrsa nė doza tė larta mund tė provokojnė halucinacione. Kanabisi (kanabis sativa) ėshtė njėra nga bimėt mė tė vjetra tė kultivuara nga njeriu.
Janė tė njohura tri nėnprodukte tė kanabisit:
1) Marihuana (Marie – Juana) qė ėshtė pėrzierje e fletėve dhe lulės sė kanabisit,
2) Hashashi - qė prodhohet nga ekstrati i rrėshirės sė kanabisit, dhe
3) Vaji i kanabisit.

Si merret kanabisi? Kanabisi merret duke e tymosur si cigare. Ai shpesh pėrzihet me duhan. Nė disa vende pėrgatitet nė formė kulaqi. Kanabisi zakonisht merret nė grup, shumė senzacione varėn nga vetė mjedisi i krijuar. Podukti nuk ėshtė realisht afrodiziak, por ushtron njėfare lirie dhe ekzagjerim tė senzacioneve.
Njė cigare mund tė pėrmbajė prej 1 mg deri mė 40 mg tė lėndės aktive (THC).

Ēfarė efektesh jep kanabisi? Efektet e shkaktuara nga kanabisi janė tė ndryshme, duke filluar nga njė eufori e lehtė deri nė gjumė tė rėndė. Halucinacionet janė tė ralla, vetėm nė raste konsumimi tė tepruar. Efektet e kanabisit mund tė jenė fizike dhe psikologjike:

* * Efektet fizike: nė fillim mirėqėnie, pastaj fenomene vazomotore, nauze, tė vjella, si dhe njė midriazė e tėrthortė;
* * Efektet psikologjike: varėn nga sasia e marrė e produktit, dhe janė zakonisht njė eufori e lehtė me qeshje pa motivacion, ulje kapaciteti tė kujtesės me njė konstituim tė ideve fikse. Efekti i kanabisit zgjat disa orė.


A ėshtė kanabisi i helmueshėm pėr organizmin? Kanabisi ėshtė i helmueshėm. Ekzistojnė dy forma tė helmimit me kanabis:

* * Helmimi akut - ėshtė tepėr i dobėt, asnjėhere s’ka pasur vdekje nga mbidozimi, por ka pasur humbje tė vetėdijes dhe komė te fėmijet nga 1 deri 4 vjeē. Helmimi akut nga kanabisi mjegullon pėrpunumin e informatave nga truri. Kapacitetet e pilotit gjatė pilotimit janė tė dėmtuara edhe pas 24 orėsh tė marrjes sė produktit. Gjithashtu janė vėrejtur manifestime paranoike akute transitore, si dhe epizode akute tė iluzioneve dhe halucinacione.
* * Helmimi kronik: Kanabisi ėshtė ngacmues pėr mushkėritė dhe jep simptoma tė obstruksionit tė rrugėve tė frymėmarrjes. Gjithashtu zvogėlon aktivitetin bakterial tė makrofagėve pulmonarė. Shkakton dhe shumė ērregullime psikike, mund tė jetė si shkaktar i shpėrthimit tė krizave psikotike.

Zvjerdhja nga kanabisi. Simptomat e zvjerdhjes paraqiten pas ndaljes sė konsumimit tė kanabisit nė doza tė larta ditore, mė tė shpeshtat janė: ērregullime tė gjumit, agjitacion , nauze, disfori.

Trajtimi. Epizodet psikike akute nga pėrdorimi i kanabisit trajtohen simptomatikisht me anė tė benzodiazepinave. Haloperidoli ėshtė njė bar i zgjedhur pėr trajtimin e epizodeve psikotike rezistuese. Fizostigmina (eserina) ėshtė e kundėrindikuar. Nuk ka trajtim farmakologjik tė varėsisė me kanabis sikurse tė drogat e tjera. Pėrdoruesit e kanabisit refuzojnė tė njohin efektet negative tė produktit, meqenėse ky nuk jep efekte fizike dytėsore akute si opioidet, gjė qė vėshtirėson trajtimin e tyre.

HALUCINOGJENĖT

Halucinogjenėt janė lėndė qė japin ērregullime tė pėrcepcionit, halucinacione dhe psikoza.

Si klasifikohen halucinogjenėt? Halucinogjenėt klasifikohen nė dy grupe sipas asaj se kanė apo nuk kanė atom tė azotit nė kompozantėn psikoaktive.

* * Grupi pa azot: Nė kėtė grup hyjnė lėndėt qė me doza tė mėdha mund tė japin halucinacine, megjithatė kėto pėrdoren me doza tė vogla pėr efektet e tyre euforizante dhe tė kėnaqėsisė, p.sh. kanabisi.
* * Grupi me azot: Nė kėtė grup hyjnė lėndėt e mirėfillta halucinogjene, si: Dietilamidi i acidit lisergjik (LSD), Fenilciklidina (PCP), Meskalina, Psilocibina.


Cilat janė efektet e halucinogjenėve? Pas marrjes sė produktit efektet shfaqen brenda orės dhe zgjasin 10 deri 12 orė. Gjatė kėsaj kohe individi ndien: * Modifikime fizike: ftohje, paqėndrueshmėri psikomotore, djersitje, midriazė;

* * Modifikime psikike: ndjenjė e frikės dhe ankth gjatė tėrė udhėtimit imagjinar.

Pas njė kohe fillojnė:

* * Buzėqeshje tė pamotivuara,
* * halucinancione ose vizione me:

1. ndryshim tė kohės qė jeton (personi nuk mund tė orientohet nė kohė),
2. ndryshime nė hapėsirė (lėvizin muret, paraqiten imazhe tė ndryshme etj.),
3. ndryshime ndijimore ( pamore dhe dėgjimore),
4. ndryshime tė imazhit trupor ( i duket se ėshtė trashur ose dobėsuar etj.),
5. ndryshime emocionale ( nė kontekstin erotik),
6. ndryshime tė tė menduarit.


A japin varėsi halucinogjenėt? Halucinogjenėt japin varėsi psikike. Ndėrprerja e marrjes sė kėtyre produkteve nuk jep sindromė tė zvjerdhjes (mangėsisė).

Helmimi me halucinogjenė. Halucinogjenėt janė helmues tė masės trunore dhe shkaktojnė:

1. zgjerim tė bebėzės sė syrit, ērregullime tė tė parit,
2. inkoherencė, deluzione,
3. skuqje, takikardi, temperaturė deri nė komė.

Gjithashtu janė pėrshkruar ndryshime kromozomike nė limfocite tek pėrdoruesit e LSD, si dhe anomali kongjenitale tek fėmijėt e nėnave pėrdoruese tė LSD.

Pėrdorimi terapeutik i halucinogjenėve. Ėshtė menduar pėr ta futur LSD nė psikoterapi si metodė subjektive pėr tė pėrshpejtuar kthimin e pacientėve nė tė kaluarėn, por kėsaj metode i mungonte baza psikofarmakologjike gjė qė provokonte ērregullime pėrsistuese tė funksionit trunor.

Si bėhet trajtimi i helmimit me halucinogjenė? Reaksionet nga LSD rrallė vėnė jetėn nė rrezik, por nėse LSD ėshtė pėrdorur e pėrzier me droga tė tjera, atėherė pacienti duhet shtruar nė reanimacion ose nė kujdesin intensiv. Reaksionet psikotike nė fazėn akute duhen trajtuar me diazepam ose haloperidol.

TOKSIKOMANITĖ – SEKSUALITETI

Opioidet
Gjatė periudhės sė konsumimit tė opioideve (heroinės), pėrdoruesit kanė mundur t’i pėrshkruajnė kėto efekte: ejakulim tė vonuar me orgazėm cilėsisht tė zvogėluar, ulje tė libidos, ērregullime tė ereksionit. Vėshtirėsitė nė ejakulim shpjegohen me faktin se kontraktimet e sfinkterit zvogėlohen progresivisht.

Kokaina
Me marrjen e kokainės janė pėrshkruar senzacione tė forta tė orgazmės. Nėn efektin e drogės, aktiviteti seksual ėshtė i rritur, kjo shpjegohet me faktin se kokaina vepron drejtpėrdrejt nė neuronet e sistemit tė rikompenzimit duke rritur dėshirėn seksuale. Por ky fenomen nuk ėshtė gjithmonė konstant. Nė studimet e bėra del se 35% tė meshkujve kanė vėshtirėsi nė ejakulim, ndėrsa 80% e femrave kanė njė zvogėlim tė dėshirės seksuale. Tek femrat marrja kronike e produktit mund tė shkaktojė ērregullime tė ciklit menstrual me galaktorre, amenorrhe dhe vėshtirėsi nė orgazėm. Nga ana tjetėr kokaina jep efekte qendrore tė fuqishme (ndjenjen e fuqisė, hiperaktivitet, hipervigjilencė) dhe seksualiteti i kokainomanit mund tė shkojė nė hiperseksualitet duke rritjur numrin e partnerėve dhe rrezikun e kontaminimit me sėmundjet veneriane, SIDA etj.
Marrja kronike e kokainės tek meshkujt mund tė shkaktojė vėshtirėsi nė ereksion dhe ērregullime tė ejakulimit. Gjithashtu janė takuar edhe raste tė gjinekomastisė.

Kanabisi
Produkti nuk ka pėrparėsi afrodiziake tė drejtpėrdrejtė, mirėpo nga tė rinjtė pėrdorues tė kanabisit gjithmonė citohet aksioni stimulues i kėnaqėsisė seksuale, pra produkti ushtron njėfarė lirie dhe ekzagjerimi tė senzacioneve. Kanabisi dėmton aftėsitė riprodhuese, shkurton spermatogjenezėn (procesin e krijimit tė spermatozoideve) dhe rritė format jonormale tė qelizave spermatike.

PARANDALIMI

Pėrballė kėtij problemi ekonomik dhe politik botėror, parandalimi parėsor duhet bėrė nėpėrmjet sistemit juridik, duke nxjerrė dispozita ligjore dhe nėnligjore pėr tė ngushtuar sa mė shumė trafikun ilegal tė drogės dhe pėr tė pakėsuar sa mė tepėr shpėrndarjen e drogave legale.
Pikėsėpari duhet tė hidhen bazat kryesore tė sistemit pėr parandalimin dhe luftimin e drogės, siē janė:

1. Krijimi i bazės juridike: nxjerrja e ligjeve dhe e dispozitave tė tjera normative pėr parandalimin dhe luftimin e drogės etj.
2. Organizimi i aparatit gjygjės

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri Sep 11, 2009 3:05 pm

arl flm per inf. Smile

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Droga... - Faqe 9 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time


Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sat Sep 12, 2009 1:51 am

ur welcomed Wink
uee perdit e me shum m`hyp deshira per ti provuu.. afro

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
angel boy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
angel boy


Male
Numri i postimeve : 10377
Mosha : 30
Vendndodhja : aty miii..nuk po me shef
Hobi : te permbush nje premtim te dhene.....
Koha e lire : mbaj familjen me buke..se qajn kalamajt pastaj po te mos jem une
Piket : 1150
Data e regjistrimit : 26/07/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sat Sep 12, 2009 11:48 pm

te pakten per ket gje jam shum i bindur qe sdo e provoj kurr.... :D :D :D :D :D :D :D :D ....pak e sakte Razz Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forumivirtual.com
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time


Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sat Sep 12, 2009 11:49 pm

kurre mos thuaj kurre afro

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
angel boy
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
angel boy


Male
Numri i postimeve : 10377
Mosha : 30
Vendndodhja : aty miii..nuk po me shef
Hobi : te permbush nje premtim te dhene.....
Koha e lire : mbaj familjen me buke..se qajn kalamajt pastaj po te mos jem une
Piket : 1150
Data e regjistrimit : 26/07/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sat Sep 12, 2009 11:52 pm

Child In Time shkruajti:
kurre mos thuaj kurre afro

kjo eshte nje nga shprehjet qe une perdor me shpesh arlinda....
ps tpakten me vetedijen time e di qe jo.... :D :D :D :D :D :D :D :D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forumivirtual.com
ema
Adoleshent
Adoleshent
ema


Female
Numri i postimeve : 85
Mosha : 29
Vendndodhja : ketu...duke postuar
Hobi : te mesoj gjuhe te huaja
Koha e lire : interneti
Piket : 288
Data e regjistrimit : 02/03/2010

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Tue Mar 02, 2010 8:05 pm

kurre nuk kam provuar asnje lloj droge por di te them se ajo le gjurme ne jeten tende ...per keq natyrisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
Vizitor
Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sun May 09, 2010 1:18 pm

kjo eshte shum e vertete.........? Mohim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anisa
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
anisa


Female
Numri i postimeve : 1337
Mosha : 29
Vendndodhja : ne te njejtin vend me maria gracian
Hobi : kompjuteri dhe interneti
Koha e lire : verdall neper shqiperi
Piket : 705
Data e regjistrimit : 27/01/2009

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri May 14, 2010 1:55 pm

se kam provuar kurre drogen ... (SMS SENBILIZUES) NJEREZ DROGA VRET
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri May 14, 2010 1:56 pm

anisa shkruajti:
se kam provuar kurre drogen ... (SMS SENBILIZUES) NJEREZ DROGA VRET

thuj per Zotin qe nuk genjen affraid lol! lol!

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Droga... - Faqe 9 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anisa
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
anisa


Female
Numri i postimeve : 1337
Mosha : 29
Vendndodhja : ne te njejtin vend me maria gracian
Hobi : kompjuteri dhe interneti
Koha e lire : verdall neper shqiperi
Piket : 705
Data e regjistrimit : 27/01/2009

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri May 14, 2010 1:59 pm

Lacuna_Coil shkruajti:
anisa shkruajti:
se kam provuar kurre drogen ... (SMS SENBILIZUES) NJEREZ DROGA VRET

thuj per Zotin qe nuk genjen affraid lol! lol!

QAFSHA TY QE SKAM PROVU KURR DROGE :p:p:p
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri May 14, 2010 2:03 pm

e kisha per ate tjetreenn se per ate qe se ke provu e di une qe ja ke fut rrenes hahahahaha

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Droga... - Faqe 9 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anisa
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
anisa


Female
Numri i postimeve : 1337
Mosha : 29
Vendndodhja : ne te njejtin vend me maria gracian
Hobi : kompjuteri dhe interneti
Koha e lire : verdall neper shqiperi
Piket : 705
Data e regjistrimit : 27/01/2009

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri May 14, 2010 2:04 pm

HAHAHAHHAHAH PO SKAN FAJ ANTARET E SHKRETE KUR ADM U JEP MHB NE CA DO BEJME EEEEEEEE? DO DUROJME SHPIFJET EEEEEEEE??ASIHHHHHEEEEEERRRRR SE KAM PROVU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri May 14, 2010 2:09 pm

antarja skandaloze anisa ju lutem shume mos dilni nga tema nqs sdoni qe tju bej ban.
gjith te mirat!

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Droga... - Faqe 9 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
anisa
Adoleshent energjik
Adoleshent energjik
anisa


Female
Numri i postimeve : 1337
Mosha : 29
Vendndodhja : ne te njejtin vend me maria gracian
Hobi : kompjuteri dhe interneti
Koha e lire : verdall neper shqiperi
Piket : 705
Data e regjistrimit : 27/01/2009

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri May 14, 2010 2:12 pm

HAHAHAHHAHA SE KISHA PARE KURRE EMRIN TIM PARALAJMERIM PER BAMMMM :p:pp:p...KLM DHE TI SHOQJA E SKANDALOZES @@
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lacuna_Coil
Administratore
Administratore
Lacuna_Coil


Female
Numri i postimeve : 18764
Mosha : 30
Vendndodhja : Finlanden se nderroj me asgje ne bot...:(:(
Hobi : cte dali perpara,mjfaton tme pelqej.....
Koha e lire : e lire le te mbetet....dhe me te,te bashkohet dhe my kitare :P
Piket : 5690
Data e regjistrimit : 29/06/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri May 14, 2010 2:13 pm

jam krenare per kte ahhahahahaha

_________________
You say Soulja Boy-I say Slipknot
You say Miley Cyrus-I say Adam Gontier
You say T-Pain-I say Apocalypitica
You say Pink-I say Black
You say Hip Hop-i say shut the fuck up
You say Pop-I scream Heavy Metal!!!!!
DON'T LET THE SPIRIT OF ROCK DIE!!! \m/\m/
Droga... - Faqe 9 Corey1-horz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time


Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Fri May 14, 2010 3:05 pm

nga e di ti qe vret droga? vet the qe se ke provuar? si flet per dicka qe se ke provuar Razz

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
angel star
Adoleshent
AdoleshentFemale
Numri i postimeve : 43
Mosha : 28
Vendndodhja : durres
Hobi : kercimi
Koha e lire : praktikoj koreografite e kercimit....:)
Piket : 79
Data e regjistrimit : 27/05/2010

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Sat May 29, 2010 6:59 pm

nqs nuk e don jeten nqs don te vdesesh ose me sakt para se te vdesesh te vuash te shkaterrosh vetveten dhe njerezit qe te rrethojn ateher pi drogen.....(rreklam e bukur apo jo eeeee hahahahha)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Child In Time
Moderatore
Moderatore
Child In Time


Female
Numri i postimeve : 9831
Mosha : 31
Vendndodhja : At the Hill of Madness
Koha e lire : sex drugs & rock n roll
Piket : 5367
Data e regjistrimit : 19/07/2008

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1Tue Sep 28, 2010 12:12 am

angel star shkruajti:
nqs nuk e don jeten nqs don te vdesesh ose me sakt para se te vdesesh te vuash te shkaterrosh vetveten dhe njerezit qe te rrethojn ateher pi drogen.....(rreklam e bukur apo jo eeeee hahahahha)

haha e bukur shume, ngjan me ato reklamat e kohes se gurit, po u puthe do mbetesh shtatzene pig

_________________
freedom is my orgasm

March for peace & freedom now! Be addicted to life

What If Drugs Could Set You At The Table With God ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

Droga... - Faqe 9 Empty
MesazhTitulli: Re: Droga...   Droga... - Faqe 9 Icon_minitime1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Droga...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 9 e 9Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Adoleshentėt :: Debatet e adoleshenteve :: Tema sociale-
Kėrce tek: